Menu

150.000 TL evlilik kredisi ne zaman verilecek? Yeni evlenen çiftlere 150 bin TL şartları neler?

150.000 TL evlilik kredisi ne zaman verilecek? Türkiye’de evlilik hayali kuran milyonlarca genç heveslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vaadinden sonra askıya aldı. 2023 genel seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin seçim manifestosunda yeni evlenecek gençlere 150 bin lira sıfır faizle ihtiyaç kredisi vereceklerini açıklamıştı. Yeni evlenecek gençlere yönelik faizsiz krediye ilişkin detaylar da netleşmeye başladı. Peki yeni evlenen çiftlere 150 bin TL şartları neler? 

150.000 TL evlilik kredisi ne zaman verilecek? Yeni evlenen çiftlere 150 bin TL şartları neler? soruları evlilik hayali kuran gençlerin gündeminde. 2023 seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından AK Parti’nin seçim vaadi olarak açıklanan gençlere faizsiz kredinin detayları araştırılıyor. Sadece ilk defa evlenecek olanların faydalanabileceği faizsiz 150.000 TL kredinin detayları da belli oldu. İşte tüm detaylar haberimizde…

150.000 TL EVLİLİK KREDİSİ NE ZAMAN VERİLECEK?

150.000 TL evlilik kredisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kararın kabul edilmesinin ardından verilecek. Bu kredinin vatandaşlara verilebilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Bankası’nın kurulacağını duyurmuştu. Böylece ilk defa evlenecek olan gençler 150.000 Lira faizsiz evlilik kredisinden faydalandırılacak.

Evlenecek çiftler faizsiz kredinin detaylarını dört gözle bekliyor…

YENİ EVLENEN ÇİFTLERE 150 BİN TL ŞARTLARI NELER?

Yeni evlenecek çiftlere kullandırılacak faizsiz evlilik kredisinin şartları henüz belli değil. Konuya ilişkin TBMM’de kararın görüşülmesinden önce detayların açıklanması bekleniyor.

Öte yandan şartlar belli olmasa da bazı detaylar şöyle tahmin ediliyor:

 • Yaş sınır: 30 yaş
 • Durum: İlk defa evlenme
 • Gelir: Belirlenen sınıra göre herhangi bir gelir durumunu üzerinde olmama

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek açıklamalar bekleniyor.

Bununla birlikte yeni evlenecek çiftler 150.000 TL evlilik kredisini ilk defa evlenmek koşuluyla kullanabilecek.

150 bin lira faizsiz evlilik kredisi 2 yıl geri ödemesiz olacak. Bu süre dolduktan sonra ise gençler 48 ay boyunca bu krediyi faizsiz olarak geri ödeyebilecek. Söz konusu kredi kurulacak olan Gençlik Bankası’na aktarılacak fonlarla vatandaşlara kullandırılacak.

NOT: Yapılan hesaba göre 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi kullanan kişi 2 yılın ardından aylık 3.125 TL taksitle borcunu 48 ayda ödeyebilecek.

150 bin TL faizsiz evlilik kredisi, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası tarafından yeni evlenen çiftlere sunulan bir kredi türüdür. Kredi, faizsiz ve 48 ay vadeli olup, ilk 24 ay boyunca herhangi bir taksit ödemesi yapılmamaktadır.

Faizsiz evlilik kredisi ilk defa evlenecek çiftleri kapsayacak. Dolayısıyla boşanmış olanlar yaş şartını karşılasa da krediden faydalanamayacak.

Kredi şartları:

 • İlk defa evlilik
 • Belirlenecek olan yaşın altında olma

NOT: Diğer şartlar TBMM’de konunun görüşülmesinin ardından netleşecek.

Kredi başvurusu:

Kredi başvurusu, bankaların şubelerine yapılabilir. Başvuru için çiftlerin birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruda, çiftlerin evlilik cüzdanları, gelir belgeleri ve kimlik kartları ibraz edilmelidir.

Kredi kullanımı:

Kredi, evlilik ile ilgili masraflar için kullanılabilir. Kredinin kullanımı için herhangi bir belge ibraz edilmesi gerekmemektedir.

Kredi geri ödemesi:

Kredi, 48 ay vadeli olup, 24 ay boyunca herhangi bir taksit ödemesi yapılmamaktadır. 24 ay sonunda, kalan taksitler aylık eşit taksitlerle ödenir.

Faizsiz evlilik kredisi paketi duyurulduktan sonra çok sayıda genç evliliği askıya alarak beklemeye başladı.

Kredi avantajları:

 • Faizsizdir.
 • 48 ay vadeli olup, ilk 24 ay boyunca herhangi bir taksit ödemesi yapılmamaktadır.
 • Evlilik ile ilgili masraflar için kullanılabilir.

Kredi dezavantajları:

 • Kredi miktarı 150.000 TL ile sınırlıdır.

Sonuç olarak, 150 bin TL evlilik kredisi, yeni evlenen çiftlere önemli bir avantaj sunmaktadır. Kredi, faizsiz olması ve ilk 24 ay boyunca herhangi bir taksit ödemesi yapılmaması nedeniyle, çiftlerin maddi yükünü azaltmaktadır.

Kredi başvurusu için gerekli belgeler:

 • Evlilik cüzdanı
 • Gelir belgeleri (maaş bordrosu, SGK primi dökümleri, vergi levhası vb.)
 • Kimlik kartları

Kredi başvurusu için gerekli evraklar, bankanın şubesine teslim edilmelidir.

Derleme: emlakpost.com

Beğen  5
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 4 )
 1. Avatar
 2. Avatar
 3. Avatar
 4. Avatar