Menu

ABD’de konut fiyatları Kasım ayında geriledi

Küresel çapta etkili olan ekonomik kriz nedeniyle ABD’de konut fiyatları kasım ayına oranla geriledi.

ABD’de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, geçen yıl kasımda bir önceki aya göre 0,2 düştü.

S&P CoreLogic Case-Shiller, Kasım 2023’e ait ulusal konut fiyat endeksi verilerini yayımladı.

Buna göre, ABD’de ulusal konut fiyat endeksi, geçen yıl kasımda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,1’lik artış kaydetti. Endeks, ekimde yıllık yüzde 4,7 artmıştı.

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks de kasımda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,4 yükseldi.

Piyasa beklentileri, endeksin bu dönemde yüzde 5,8 artması yönündeydi. Son bir yılın en büyük artışını kaydeden endeks, ekimde de yüzde 4,9 artmıştı.

Konut fiyatlarında son dönemde yaşanan değişimler dikkat çekiyor. Özellikle, Detroit şehri bu alanda öne çıkıyor; burada konut fiyatları yıllık bazda %8,2 oranında artış gösterdi. Detroit’i takiben, San Diego’da %8 ve Cleveland ile New York’ta %7,4’lük bir artış yaşandı. Buna karşın, Portland’da konut fiyatları aynı dönemde %0,7 oranında düşüş gösterdi.

Aylık bazda ele alındığında, kasım ayı verileri hem ulusal hem de 20 büyük şehirdeki konut fiyatlarında %0,2’lik bir azalma olduğunu gösteriyor. Bu durum, Ocak 2023’ten bu yana görülen ilk aylık düşüş olarak kayda geçti.

S&P DJI Emtia, Reel ve Dijital Varlıklar bölümünün Başkanı Brian Luke’un yaptığı açıklamaya göre, ABD konut piyasasında kasım ayında bir düşüş trendi başlamış durumda. Bu düşüş, fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyesinden gerilemesi anlamına geliyor. Luke, dokuz aylık artış trendinin kasımda son bulduğunu ve endeksin yaz aylarındaki seviyelere geri döndüğünü belirtti. Ayrıca, Seattle ve San Francisco şehirlerinin sırasıyla %1,4 ve %1,3 oranında en büyük aylık fiyat düşüşlerini rapor ettiğini ekledi.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir