Menu

ABD’de konut stokları da faizler de artıyor!

Küresel çapta etkili olan ekonomik krizden nasibini alan ABD’de de artan mortgage faizleri nedeniyle konut stoklarında artış kayıtlara geçti.

Kovid-19 salgınıyla başlayan ve Rusya-Ukrayna Savaşıyla devam eden ekonomik kriz nedeniyle ABD’deki konut stokları arttı. Mortgage faizlerindeki yüksek oranlar insanların ABD’de konut sahibi olmasının önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

STOKLAR BİR HAFTADA YÜZDE 1,8 ARTTI

realestatenews.com sitesinde yer alan habere göre; Altos Araştırma Kurucusu Mike Simonsen, haftalık envanter güncellemesinde, stokların bir önceki haftaya göre %1,8 artışla tüm yıl boyunca en hızlı artış gösterdiğini belirtti. Piyasada tahminen 546.000 müstakil ev var; bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre biraz daha düşük, ancak Simonsen yılın bu noktasında stokların artmasının olağandışı olduğunu söyledi.

ABD’de konut stokları artıyor…

ALICILAR FRENE BASTI

Simonsen, sosyal medya platformu X’te “Ev alıcılarının ipotek faiz oranlarının son on yılın en yüksek seviyelerinden düşüp düşmeyeceğini görmek için frene bastıkları oldukça açık” dedi.

Simonsen, piyasadaki evlerin yüzde 38,2’sinde fiyat indirimi yapıldığını ve bunun da yılın bu döneminde normalin üzerinde olduğunu kaydetti. İndirimlerin yüksek bir yüzdesi genellikle yıldan yıla fiyat düşüşlerine yol açıyor; bu, geçen sonbaharda artan indirimlerden sonra bu yılın ilk çeyreğinde görülen bir model.

KONUT STOKUNDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Ayın geri kalanına ilişkin stok verileri, artan faiz oranlarının 2024 başlarında konut fiyatları üzerinde ne kadar etkili olacağına dair ipuçları verecek. Simonsen, stokların önümüzdeki iki hafta boyunca artmaya devam etmesini bekliyor, ancak Kasım ayına kadar devam ederse bu durum ev fiyatları için düşüş göstergesi olabilir.

Simonsen, büyüyen envanterin daha fazla satıcının listelediğine dair bir işaret olmadığını, çünkü yeni listelemelerin oldukça zayıf kaldığını vurguladı. Daha ziyade, dışarıda ne kadar az ev alıcısının olduğunun bir yansıması. Simonsen, yeni listelemelerin, faiz oranlarının on yıllardır ilk kez %7’nin üzerine çıktığı bir yıl öncesine göre daha da düşük çalıştığını söyledi.

EV FİYATLARI DÜŞMÜYOR

Şu ana kadar ev fiyatları düşmüyor çünkü stoklar çok kısıtlı. Altos Research, ortalama liste fiyatını bir yıl öncesine göre yaklaşık %2 artışla 439.000 $ olarak belirledi. Simonsen, yıllık bazda hafif fiyat artışının yılın geri kalanında da devam etmesini bekliyor.

Beğen  4
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir