Menu

Adalet Bakanlığı ‘kiracı-ev sahibi’ tartışmalarına el attı

Yüksek enflasyon ve etkili olan ekonomik kriz nedeniyle kiracılar ile ev sahipleri arasında meydana gelen problemlerin mahkemeye yükleri sonrasında Adalet Bakanlığı devreye girdi.

1 Eylül tarihinden itibaren başlayan uygulama, kiracı ve ev sahibi arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için Adalet Bakanlığı tarafından arabuluculuğu devreye soktu. Bu sürecin başlamasının ardından sadece 15 gün içerisinde 14 binin üzerinde anlaşmazlık, arabuluculuk sürecine başvurdu.

AMAÇ İŞ YÜKÜNÜ AZALTMAK

Bu uygulama, mahkemelerdeki iş yükünü azaltmayı ve kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarını daha hızlı ve etkili bir şekilde çözmeyi amaçlamaktadır. Adalet Bakanlığı, arabuluculuk yönteminin taraflar arasında uzlaşma sağlama potansiyeline vurgu yaparak, hukuki süreçleri sıkıştırmadan çözüm yollarını teşvik etmektedir. Bu gelişme, Türkiye’deki ev sahibi-kiracı ilişkilerinin daha adil ve sorunsuz bir şekilde yönetilmesine katkı sağlayabilir.

ARABULUCUDA ANLAŞILIRSA DURUM YARGIYA İNTİKAL ETMİYOR

cnnturk.com’un özel haberine göre Arabulucu Avukatı Şükrü Aksu konu ile ilgili detayları şu ifadelerle aktardı;

“Kamuoyunda 7. yargı paketi olarak da bilinen paketle birlikte hem ortaklığın giderilmesinde hem de kira uyuşmazlıklarında bir arabuluculuk düzenlemesi meydana getirdi. Yine kat mülkiyeti kanunu da yasaya konulmuş oldu.

Başvuru yöntemi ise UYAP sistemi üzerinden avukatı yoksa direkt adliyeden evrakları doldurarak, bildirerek, başvuru yapılıyor. Daha sonra o anlaşmazlığa dair arabulucu görevlendiriliyor. Sonrasında arabulucu süreci başlamış oluyor.

Bir şekilde bilgilerle iletişime geçerek onlarla görüşme yapıyor, sonra sorunu tespit ediyor. Bir gün tayin ediliyor ve her iki taraf da bir araya geliyor. Arabulucu sorunları dinleyerek çözüm bulmaya çalışıyor. Anlaşmaya varılırsa tutanak düzenleniyor ve bu durum yargıya düşmeden uyuşmazlıklar arabulucu yoluyla çözülüyor”

Kaynak: cnnturk.com * Derleme: emlakpost.com

Beğen  1
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir