Menu

Çin kredi faiz oranlarını sabit tuttu

Gayrimenkul sektöründe büyük sıkıntıların yaşandığı Çin’de kredi faiz oranlarının sabit tutulduğu öğrenildi.

Çin Merkez Bankasının geçen hafta politika faizini sabit tutmasının ardından gösterge faizi işlevi gören 1 ve 5 yıllık kredi faizi oranlarında (LPR) değişiklik olmadı.

Ulusal Bankalar Arası Fon Merkezi’nin son duyurusuna göre, bir yıllık kredi faiz oranları %3,45, beş yıllık kredi faiz oranları ise %3,95 olarak sabitlenmiştir. Çin’de bulunan 18 banka tarafından, Merkez Bankası’nın borç verme faizlerine eklenen kar payları, 2019 yılından itibaren Çin’in resmi gösterge faiz oranını oluşturan LPR’yi belirlemektedir. Bu sistem altında, bir yıllık vadeli kredi faiz oranı özellikle şirket kredileri için, beş yıllık vadeli kredi faiz oranı ise özellikle konut kredileri için bir referans noktası olarak kabul edilmektedir.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ

Konut kredilerinde referans alınan beş yıllık kredi faizi oranı, Şubat ayında %4,20’den %3,95’e düşürülmüştü. Bu indirim, LPR sistemine geçildiği günden bu yana faiz oranlarında gerçekleştirilen en büyük düşüş olarak kaydedildi.

Çin Merkez Bankası, 15 Mart’ta bir yıllık borç verme faiz oranını (politika faizi) %2,5 seviyesinde tutma yönünde bir karar açıklamıştır. Bu durum, piyasalarda genişlemenin teşvik edilmesi yönündeki beklentilere rağmen, Merkez Bankası’nın dikkatli bir para politikası izlemeye devam ettiğini göstermektedir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<