Menu

Emekliliğin keyfini çıkarabileceğiniz dünyanın en iyi 10 şehri

Emekli olduğunuzda yurt dışında vakit geçirip ikinci baharınızı yaşamak istiyorsanız en iyiler listesinde yer alan bu 10 şehir tam size göre olabilir.

1946 ile 1964 yılları arasında doğan Baby Boomer kuşağının rekor sayıda emekliliği yaklaşıyor. Aslında  ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun bir raporuna göre , 65 yaş ve üzeri nüfus son on yılda üçte birden fazla arttı. 2030 yılına kadar nüfusun yüzde 20’sinden fazlasının 65 yaşın üzerinde olması bekleniyor.

Eğer siz de bu büyük gruptan biriyseniz ve sıcak ve güneşli bir yerde emekli olmayı hayal ediyorsanız, bekleme listesine düşmemek için şimdiden planlamaya başlamak isteyebilirsiniz  . Nerede emekli olmak istediğinizden emin değilseniz ama harika havalara sahip bir yer istiyorsanız, işte ülkedeki en iyi iklimlerden bazılarına sahip olmasıyla ünlü 10 şehir.

1. SAN DİEGO KALİFORNİYA

Sunny San Diego, çok boyutlu, arkadaş canlısı ve hareketli bir şehir merkezine ev sahipliği yapan emeklilik için en ideal destinasyonlardan biridir. Ancak San Diego’yu düşünmenin ana nedeni iklimdir. Temmuz ayındaki ortalama en yüksek sıcaklık rahat bir 75 derece iken, Ocak ayındaki ortalama en düşük sıcaklık 48 derecedir. Ayrıca yılda 266 gün güneşlidir.

2. CAPE CORAL FLORİDA

Fort Myers ve Sanibel Adası arasında okyanus kıyısında bir şehir olan Cape Coral, elverişli hava koşullarına ve ortalamanın üzerinde hava kalitesine sahiptir. Su sporları ve golf gibi açık hava etkinlikleriyle ünlü olan Cape Coral, sıklıkla ABD’de emekli olmak için en iyi yerlerden biri olarak gösteriliyor.

3. TUCSON ARİZONA

Tucson’un popüler bir emeklilik destinasyonu olması, yılda 100’den fazla gösteri sanatları etkinliğine ev sahipliği yapması, güneşli havasıyla övünmesi ve Sosyal Güvenlik gelirleri için vergi sunmaması şaşırtıcı değil. Ancak Tucson aynı zamanda emekli olmak için en uygun fiyatlı yerlerden biri.

4. SAN ANTONİO TEKSAS

Sıcak ve güneşli iklimlerin hepsinde plaj yoktur. Örnek olay: San Antonio. Güzel Riverwalk’a  , şirin bir şehir merkezine ve Alamo gibi tarihi mekanlara ev sahipliği yapan bu kültürel açıdan zengin şehirde yapılacak ve görülecek çok şey var .

5. YUMA ARİZONA

Colorado Nehri kıyısındaki Sonoran Çölü’nde yer alan Yuma, düşük nem oranıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en güneşli şehridir. 1540 yılında kurulan Yuma, keşfedilecek çok sayıda tarih ve kültürün yanı sıra balıkçılık, tekne gezintisi, golf ve tenis gibi çok sayıda açık hava etkinliği sunmaktadır.

6. BÜYÜK KANYON COLORADO

İster inanın ister inanmayın, ilham verici Colorado Ulusal Anıtı ile Grand Mesa’daki yüzlerce göl arasında yer alan Grand Junction, ülkenin en güneşli yerlerinden biridir. Nüfusu 60.000’in altında olan Grand Junction, “şehirsiz bir banliyö” olarak tanımlanıyor. Rahatlatıcı şehir merkezinin yanı sıra çevredeki bölgede şarap imalathaneleri ve yürüyüş, bisiklet, rafting, balıkçılık ve golf gibi birçok açık hava etkinliği bulunmaktadır.

7. REDDİNG KALİFORNİYA

Sacramento Vadisi’nde yer alan Redding, muhteşem Güneş Saati Köprüsü’ne ev sahipliği yapıyor, Temmuz ayında ortalama 82, Ocak ayında ise 46 derece ile hoş bir havaya sahip ve 90.000 civarında ılımlı bir nüfusa sahip. Hava koşulları ve güneş ışığının bol olması nedeniyle Redding, özellikle dağ bisikleti ve balıkçılık gibi açık hava etkinlikleriyle tanınır.

8. SANTA FE NEW MEXİCO

Bu Güneybatı mücevheri kültürü ve doğal dağlarıyla tanınır. Santa Fe ayrıca aktif bir sanat topluluğuna, mükemmel hava kalitesine ve nefes kesici manzaralara sahiptir. Hepsinin en iyisi? Santa Fe’de yılda yaklaşık 300 gün güneş ışığı görülür.

9. SAVANNAH GEORGİA

Burası bir sahil kenti olduğu için neme alışmanız gerekecek. Ancak kışların ılıman ve güneşli olduğu bir bölgede yaşadığınızda bu, ödenmesi gereken küçük bir bedeldir. Savannah aynı zamanda Güney’deki en iyi restoranlardan bazılarına sahip olmasıyla da tanınır ve ister tarihi şehir merkezini keşfetmek, ister plajda gün geçirmek veya şehrin golf sahalarından birini ziyaret etmek olsun, aktivite sıkıntısı yoktur.

10. VERO PLAJI FLORİDA

Miras ve Sosyal Güvenlik geliri için vergilendirilmemeleri sayesinde insanların Florida’da emekli olmayı sevdikleri bir sır değil. Ancak Miami veya Tampa gibi büyük bir metropol bölgesine yerleşmek yerine Sunshine State’in bu gizli mücevherini düşünün. Vero Plajı sakin plajlara, golf sahalarına ve büyük bir yaşlı nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir