Menu

Eve saklanan böcekler nasıl temizlenir? Fare, hamamböceği, örümceklerden kurtulmanın yolları…

Kışın soğuk günlerinde evinizin ya da apartman dairenizin herhangi bir bölgesini yuva olarak kullanan haşerelerden kurtulmanın zamanı geldi. Eve yuva yapan fare, hamamböceği gibi zararlı canlılar nasıl uzaklaştırılır. Eve saklanan böcekler nasıl temizlenir?

Zararlıların oluşturduğu bir karmaşayla karşılaştığınızda tam olarak neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek zor olabilir. Ve bu canlıların çoğu ortaya çıkıp kendilerini tanıtmadıkları için sorunu ve çözümü belirlemek biraz araştırma gerektirebilir.

Sahip olabileceğiniz kötü gecekondu sakinlerini tahliye etmeye yardımcı olmak için, haşere kontrol uzmanlarıyla, bu kış çatı katınızda kamp kurması muhtemel beş istenmeyen ziyaretçi, yaygın istilaların belirtileri ve sorunun nasıl hafifletileceği hakkında konuştuk.

HAŞERE KONTROLÜ GÜVENLİK ADIMLARI

Herhangi bir haşere yok etme işlemine başlamadan önce, çoğu haşerenin çok sayıda bakteri ve hastalık taşıdığını bilin.

Alanları kontrol ederken veya geride kalan pisliklerle uğraşırken eldiven ve maske taktığınızdan emin olun. Dezenfektan sprey veya çamaşır suyu çözeltisiyle temizleyin. Elektrikli süpürge kullanıyorsanız kirletici maddelerin havaya yayılmasını önlemek için HEPA filtresine sahip olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Mosquito Squad’dan böcek bilimci Emma Grace Crumbley , “İçlerinde nasıl hareket edeceğinizi bilmiyorsanız tavan araları güvensiz olabilir” diyor . “Haşere giriş noktası tavan aranızın uzak ucunda veya tehlikeli bir bölgedeyse yardım için bir profesyonelle iletişime geçin.”

ÇATI KATI ZARARLISI NO. 1: FARELER

Fareler en yaygın istenmeyen misafirlerden biridir. Bu kemirgenler yıkıcıdır ve pislikleri (ve genel varlıkları) tedavi edilmezse sağlık açısından tehlike oluşturabilir.

Terminix Service’den Kevin Hathorne, “Farelerin yaygın belirtileri arasında dışkı, elektrik hatları ve tahta üzerindeki kemirme izleri ve yiyecek depoları yer alıyor” diyor .

İstilalar kötü olduğunda, kirli hamster kafesiyle aynı kokuya sahip olan fare idrarının kokusunu bile duyabilirsiniz.

Referans olarak, farelerin dışkıları bir pirinç tanesi büyüklüğündedir ve kemirme izleri de çok küçüktür. Ancak bu ufacık yaratıkların sonuçları büyük. Çiğnenmiş elektrik kabloları yangın riski oluşturur ve fareler ciddi hastalıklara neden olabilecek bakterileri barındırır.

Ne yapmalısınız: Farelerin tavan arasına nasıl taşındığına bakın.

Viking Pest Control’den Craig Sansig, “Ortak giriş noktaları, klima hatlarının eve girdiği yerler, tuğladaki delikler, hortum ağızlarının etrafındaki yerler ve genleşme derzlerindeki boşluklardır” diyor .

Herhangi bir giriş noktasını kapattığınızda, bazı tuzaklar kurmanın zamanı geldi.

Sansig, “Klasik geçmeli tuzak hâlâ fareler için piyasadaki en iyi kontrol cihazıdır” diyor. “En iyi yemler fıstık ezmesi, çikolata, susam ezmesi ve fındık ezmesidir.”

ÇATI KATI ZARARLISI NO. 2: SIÇANLAR

Bir sıçan istilasının belirtileri, büyük farelerdeki belirtilerle aynıdır. Daha büyük karmaşayı, daha büyük dışkıları ve daha yüksek gürültüyü düşünün.

Sıçanlar ayrıca daha küçük kemirgenlere göre önemli ölçüde daha fazla hasara neden olacaktır; diş izlerinin fareninkinin iki katı olduğu göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildir.

Sansig, “Beton ve cüruf bloklarını kolayca çiğneyecekler” diyor.

Fare sorununun bir başka kritik işareti mi? Sürtünme izleri, kemirgenlerin duvarlara sürtünmesi sonucu geride kalan siyah, yağlı lekelerdir.

Ne yapmalı: Farelerden kurtulmak için Victor elektronik fare kapanı gibi piyasadaki en iyi tuzaklardan birini kullanın .

ÇATI KATI ZARARLISI NO. 3: YARASALAR

Eğer bir yarasa çatı katınızı kışlık evi yapmayı seçtiyse, bu polen taşıyıcılarla ilgili yerel düzenlemeler hakkında kendinizi eğiterek başlamak isteyeceksiniz . Pek çok yerde yarasalara zarar vermenize izin verilmiyor.

Sansig, “Yarasalar üreme oranı düşük, faydalı canlılar oldukları için onlarla doğru şekilde mücadele etmek önemli” diyor. “Bazıları tehdit altında ve hatta tehlike altında.”

Ne yapmalı: Yarasaların yaygın belirtileri arasında, çatı katına giriş noktasının dışında çırpınan sesler ve dışkılar yer alır. Bu girişi belirlemek hayati önem taşıyor çünkü yarasalardan kurtulmak esas olarak onları oraya doğru yönlendirmeyi ve gittikten sonra kapıyı kapatmayı içeriyor.

Sansig, “Çıkışın üzerine, yarasaların çıkmasına ancak tekrar girmesine izin vermeyen bir yarasa konisi yerleştirin” diyor. Yarasalar gittikten sonra yarasa konisini çıkarın ve daha kalıcı bir conta takın.

ÇATI KATI ZARARLISI NO. 4: HAMAMBÖCEKLERİ

Tavan arasında ölü bir hamamböceği görürseniz, daha fazlasının olduğu neredeyse kesindir.

Hathorne, “Hamamböceklerinin belirtileri arasında dışkı lekeleri veya etrafa dağılmış küçük, siyah, haşhaş tohumu büyüklüğünde topakların görülmesi yer alıyor” diyor. “Kötü istilaların aynı zamanda misk kokusu da olacaktır.”

Aranacak başka işaretler var mı? Yumurtaları.

Crumbley, “Hamamböceği yumurtası kasaları fasulyeye veya küçük sert, nervürlü topaklara benziyor” diyor. “Bir köşeye veya dar bir alana bağlanacaklar.”

Ne yapmalı: Hamamböcekleriyle ilgili iyi haber (varsa), tavan arasında birkaç tane bulunmasının hamamböceği istilası olduğu anlamına gelmemesidir.

Crumbley, “Çatı katınızdaki hamam böcekleri, istila endişesinden ziyade giriş noktası endişesidir” diyor. “Hamam böceklerinin tavan arasına girmesine izin veren istenmeyen giriş noktaları giderildiğinde sorunlarınız azalacaktır.”

Bir Kendin Yap çözümü: Gündüzleri tavan arasına gidin ve içeri giren herhangi bir ışık olup olmadığına bakın, çünkü bunlar istenmeyen ziyaretçilerinizin giriş noktaları olabilir.

ÇATI KATI ZARARLISI NO. 5: TERMİTLER

Tavan arasında termitler bulmak sorun yaratır ve mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel çağırmayı düşünmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken iki ana termit türü vardır: yeraltı ve kuru odun.

Crumbley, “Yeraltı termitleri yeraltında bulunan termitlerdir” diyor. “Toprakta yaşıyorlar ve temelden girerek bir eve istila ediyorlar. İçeri girince çamurdan tüpler inşa edecekler.”

Kuru odun termitleri kuru, çürümemiş ahşapla beslenir ve fark edilmesi biraz daha zor olabilir.

Crumbley, “Küçük odun yığınları yakındaki ahşabın istila edildiğini gösteriyor” diyor. “Çatı katının etrafında çok sayıda mini kanat görmek, kuru odun termitlerinin bir başka büyük işaretidir.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir