Menu

HAMSTER KOMBAT HARAM MI? Kripto paranın yeni gözdesi! Hamster Kombat helal mi?

Hamster Kombat haram mı? Kripto para borsası yatırımcıları tarafından yakından takip edilen müstakbel bir coin var. Kısa sürede adından söz ettiren ve dünya genelinde yüz milyonlarca madencisi bulunan Hamster Kombat için mining halen devam ediyor. Türkiye’de de kısa sürede on milyonlarca trader sayısına erişen Hamster Kombat, kolay coin kasılmasıyla ilgi odağı. Kısa sürede hayatımıza giren bu devler ligi adayına ilişkin detaylar da merak ediliyor. Yatırım yaparken haram helal hassasiyeti bulunan milyonlarca yatırımcı Hamster Kombat’a Hamster Kombat helal mi? sorusunu araştırıyor.

Hamster Kombat haram mı? Hamster Kombat helal mi? Dünya genelinde yüz milyonlarca madencisi bulunan Hamster Kombat liste için gün sayıyor. Ülkemizde de on milyonlarca madencisi bulunan Hamster Kombat, günlük dağıttığı mors alfabesi şifresi ve kombo kartlar ödülleriyle de çok konuşuluyor. Hayatına ilk defa bir kripto para birimini alanlar ise yatırım yapmadan önce detayları araştırıyor. Özellikle Türkiye’deki haram helal hassasiyeti olan yatırımcılar Hamster Kombat’ın listelenmesine ilişkin süreç başlamadan detayları araştırıyor.

HAMSTER KOMBAT HARAM MI?

Hamster Kombat bir kripto para birimidir. Bu nedenle de yatırımcılar talepte bulunmadan önde detayları öğrenmek istiyor. Özellikle İslami hassasiyetleri olan yatırımcılar harama bulaşmamak için azami dikkat gösteriyor. Kripto para birimlerinin haram helal tartışmasına ilişkin güvenilir kaynaklardan biri olan kurul.diyanet.gov.tr sitesinde şu bilgilere yer verildi:

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

HAMSTER KOMBAT HELAL Mİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, para ile ilgili olarak, onun üretim şekli, dolaşım süreci ve muhataplık niteliklerinde önemli belirsizlikler olup olmadığını, aldatıcı bir araç olarak kullanılıp kullanılmadığını ve belirli bir kesimin haksız ve sebepsiz yere zenginleşmesine vesile olup olmadığını vurgulamıştır. Bu bağlamda, Kurul, paranın üretim sürecinin şeffaf ve adil olması gerektiğini, dolaşımında ise adaletsiz kazançlara yol açmaması gerektiğini belirtmiştir. Aynı zamanda, paranın toplumda güveni sarsacak şekilde kullanılmaması gerektiğini ve ekonomik dengenin korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir