Menu

Konut satışları düştü stoklar arttı!

Küresel çapta konut satışları gerilerken stokların da arttığı rapor edildi.

Bahar konut piyasası, ev satışları açısından Nisan ayında sıcaktan ziyade ılıktı.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin yakın tarihli bir raporuna göre, mevcut evlerin satışları Nisan ayında Mart ayına göre %1,9 oranında azaldı .

Satışlar da yıllık olarak düştü ve Nisan 2023’e göre %1,9 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4,14 milyon konut oranına geriledi.

NAR Baş Ekonomisti Lawrence Yun yaptığı açıklamada, “Ev satışları genel olarak çok az değişti” dedi .

ABD’DE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI SABİT KALDI

Aylık kapanışlardaki düşüş muhtemelen Nisan ayında %7’yi aşan ve 2024 için yeni bir yüksek seviyeye ulaşan konut kredisi faiz oranlarındaki artıştan kaynaklanıyor. 16 Mayıs’ta sona eren haftada konut kredisi faiz oranları 30 yıllık sabit krediler için ortalama %7,02 oldu. Freddie Mac.

Bu sıçrama muhtemelen birçok alıcının konut piyasasından uzak durmasına neden oldu ve bazı ev sahiplerinin de yerinde kalmasına neden olmuş olabilir. Pek çok potansiyel satıcı, geçmiş yıllardaki mevcut düşük ipotek faiz oranlarını şimdi iki katına çıkabilecek bir oranla takas etme konusunda isteksiz.

Realtor.com Baş Ekonomisti Danielle Hale  yaptığı açıklamada, “Nisan ayındaki enflasyon kaynaklı ay ortasındaki yükseliş öncesinde, Mart ayı boyunca konut kredisi faiz oranlarında iniş ve çıkışlar yaşandı” dedi. “Nisan ayında evlerini kapatan ve muhtemelen Mart ayında ipotek faizlerini sabitleyen alıcılar, oldukça yüksek ipotek faiz oranları belirsizliğiyle ve genel olarak daha yüksek oranlarla karşı karşıya kaldı. Bu koşullar muhtemelen ev satışlarını olumsuz etkiliyordu.” dedi.

Piyasayı sarsan sadece yüksek ipotek oranları değil; Nisan ayı, şimdiye kadarki en yüksek ev fiyatlarının görüldüğü ay oldu. Ev fiyatları yıllık %5,7 artışla ortalama 407.600 dolara ulaştı. (Nisan 2023’te fiyatlar ortalama 385.800 dolardı.) Bu, art arda yıllık fiyat artışlarının 10. ayıydı.

Yun, “Ev fiyatlarının Nisan ayında rekor seviyeye ulaşması ev sahipleri için çok iyi bir haber” dedi. “Ancak, daha fazla konut stoku mevcut olduğundan fiyat artışlarının hızının azalması gerekiyor.”

Nitekim toplam konut stokunun Ekim 2021’den bu yana görülmeyen seviyelere ulaşması da konut satışlarındaki durgunluğun nedeni olabilir. Nisan ayı sonunda piyasadaki mevcut ev sayısı, Mart ayına göre %9 artışla 1,21 milyona ulaştı.

Nisan ayında kimler ev aldı?

İlk kez ev satın alanlar Nisan ayında aktif oldu ve satışların %33’ünü oluşturdu. Bu oran Mart’ta %32 ve Nisan 2023’te %29’du.

Toplam ev satışlarının %28’i tamamı nakit alıcılardan oluştu; bu oran geçen ayla aynı. Nakit alıcıların büyük bir yüzdesini oluşturan bireysel yatırımcılar veya ikinci ev alıcıları, Mart ayındaki %15’ten Nisan ayında mevcut evlerin %16’sını satın aldı.

Satışların yalnızca %2’si haciz ve açığa satışlardı .

Konut satışlarının en çok yükselip düştüğü yer

Satışlar Mart ayından Nisan ayına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin her bölgesinde ılımlı bir düşüş gösterdi.

Satışlar en çok Mart ayına göre %4 ve yıllık %3 düşüşle Kuzeydoğu’da düştü. Bölgedeki ortalama mevcut ev fiyatı önceki yıla göre %8,5 artışla 458.500 dolar oldu.

Batı’da satışlar geçen aya göre %2,6 düşerken, önceki yıla göre %1,3 arttı. Batı’daki ortalama fiyat, Nisan 2023’e göre %9,3 artışla 629.600 dolar oldu.

Güney’deki mevcut ev satışları Mart ayından Nisan ayına kadar %1,6, önceki yıla göre ise %3,1 düştü. Güney’deki ortalama fiyat yıllık %3,7 artışla 366.200 dolar oldu.

Ortabatı en küçük düşüşü gördü; ev satışları Mart ayından bu yana ve bir yıl öncesinden bu yana %1 oranında düştü. Ortabatı’daki ortalama fiyat, Nisan 2023’e göre %6 artışla 303.600 dolardı.

Ancak konut stokundaki artıştan yararlanmak isteyen alıcılar, bölgeler yerine belirli metropollere bakmak isteyebilir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir