Menu

Taşıt kredisi nasıl hesaplanır? Otomobil isteyenlerin tek hayali: Taşıt kredisi yüzde kaçı kapsıyor?

Türkiye’de yükselen enflasyon nedeniyle vatandaşların araç satın almaları zorlaştı. Binek araç sahibi olmak isteyenlerin yanı sıra ticari araç satın alarak iş yapmak isteyenler de bankalar tarafından sunulan taşıt kredisi detaylarını araştırıyor. Özel bankalardan kamu bankalarına çok sayıda banka vatandaşlara belirli şartlar çerçevesinde taşıt kredisi kullandırıyor. Peki, Taşıt kredisi nasıl hesaplanır? Taşıt kredisi yüzde kaçı kapsıyor?

Havaların soğuması ve otomobillerde satış döneminin sona ermesi ucuz rakamlardan araç satın almak isteyenlerin radarında. Bankaların yanı sıra araç markaları da düşük faizlerle taşıt kredisi kullandırmaya başladı. Bayilerde sıfır araçların stoklanmasıyla fiyatlar aşağı yönlü harekete başladı. Yine de kredi eksiği çıkan vatandaşlar taşıt kredisi detaylarını araştırmaya başladı. Taşıt kredisi nasıl hesaplanır? Taşıt kredisi yüzde kaçı kapsıyor?

TAŞIT KREDİSİ NASIL HESAPLANIR?

Taşıt kredisi hesaplanırken birçok etmen göz önünde bulunduruluyor. Vatandaşların ekonomik durumları ve kredi notları bankalar tarafından dikkate alınıyor.

Taşıt kredisi hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Aylık taksit tutarı = (Kredi tutarı * Faiz oranı * Vade sayısı) / (1 – (1 + Faiz oranı)^(-Vade sayısı))

Bu formülü kullanarak, aşağıdaki değerleri girmeniz gerekir:

 • Kredi tutarı: Kullanmak istediğiniz kredi miktarıdır.
 • Faiz oranı: Kredinin faiz oranıdır.
 • Vade sayısı: Kredinin vadesini, yani kaç ay boyunca ödeyeceğinizi belirtmektedir.

Örneğin, 50.000 TL’lik bir krediyi, 36 ay vadeli ve %12 faiz oranıyla kullandığınızı varsayalım. Bu durumda, aylık taksit tutarınız şu şekilde olacaktır:

Aylık taksit tutarı = (50.000 TL * 0,12 * 36) / (1 – (1 + 0,12)^(-36))

= 1.666,67 TL

Bu hesaplama, faiz oranı haricinde herhangi bir masraf veya vergiyi hesaba katmaz. Kredi başvurusunda bulunurken, bankalar tarafından tahsil edilen dosya masrafı, sigorta gideri, KKDF ve BSMV vergileri gibi masrafları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Taşıt kredisi hesaplaması için internet üzerinden birçok aracı kullanabilirsiniz. Bu araçlar, kredi tutarını, faiz oranını, vadeyi ve masrafları girerek, aylık taksit tutarınızı ve toplam geri ödeme tutarınızı hesaplamanıza olanak tanır.

Taşıt kredisi hesaplarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Faiz oranını karşılaştırın: Farklı bankaların taşıt kredisi faiz oranları değişiklik gösterebilir. Kredi başvurusu yapmadan önce, farklı bankaların faiz oranlarını karşılaştırmanız faydalı olacaktır.
 • Masrafları göz önünde bulundurun: Kredi başvurusunda bulunurken, bankalar tarafından tahsil edilen dosya masrafı, sigorta gideri, KKDF ve BSMV vergileri gibi masrafları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu masraflar, kredinin toplam maliyetini artırabilir.
 • Krediyi karşılayabileceğinizden emin olun: Taşıt kredisinin aylık taksitlerini karşılayabileceğinizden emin olun. Kredinin taksitlerini ödemekte zorlanmanız durumunda, maddi sıkıntıya düşebilirsiniz.

Taşıt kredisi başvurusu yapmak için, bankaların şubelerine veya internet sitelerine başvurabilirsiniz. Kredi başvurusu yaparken, aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Sigorta poliçesi
 • Taşıtın ruhsatı

Kredi başvurusu, bankanın değerlendirmesi sonucunda sonuçlandırılır.

TAŞIT KREDİSİ YÜZDE KAÇI KAPSIYOR?

2023 yılı Kasım ayı itibariyle, bankaların taşıt kredisi teminat oranı aşağıdaki gibidir:

 • 000 TL’ye kadar olan araçlarda: Araç bedelinin %70’ine kadar
 • 000 TL’nin üzerinde olup 800.000 TL’ye kadar olan araçlarda: Araç bedelinin %50’sine kadar
 • 000 TL’nin üzerinde olup 1.200.000 TL’ye kadar olan araçlarda: Araç bedelinin %30’una kadar
 • 200.000 TL’nin üzerinde olan araçlarda: Araç bedelinin %20’sine kadar

Bu oranlar, bankaların kendi politikalarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, bazı bankalar, müşterinin gelir durumuna veya kredi notuna göre daha yüksek veya daha düşük teminat oranları uygulayabilir.

Örneğin, 500.000 TL’lik bir araç satın almak için 250.000 TL taşıt kredisi kullandığınız takdirde, aracın %50’sini peşinat olarak ödemiş olursunuz. Kalan %50’si ise bankanın teminatıdır.

Taşıt kredisi başvurusu yaparken, bankanın teminat oranını dikkate almanız ve aracın %70’ini karşılayabilecek bir kredi tutarı talep etmeniz önemlidir. Bu, kredinin onaylanma olasılığını artıracaktır.

Taşıt kredisi hesaplama aracını kullanarak, aracınızın değeri ve kullanacağınız kredi tutarına göre, aylık taksit tutarınızı ve toplam geri ödeme tutarınızı hesaplayabilirsiniz.

TAŞIT KREDİSİ ŞARTLARI NEDİR?

2023 yılı Kasım ayı itibariyle, taşıt kredisi alma şartları aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • En az 6 aylık SGK kaydı olmak
 • Taşıt üzerinde herhangi bir kurum veya kişinin rehin (ipotek) kaydı olmaması
 • Kredi notunun yeterli seviyede olması
 • Gelirin kredi taksit ödemelerini karşılayabilmesi

18 yaşından büyük olmak

Taşıt kredisi başvurusu yapabilmek için en az 18 yaşında olmak gerekir.

En az 6 aylık SGK kaydı olmak

Taşıt kredisi başvurusu yapabilmek için en az 6 aylık SGK kaydı olması gerekir. Bu, düzenli bir gelire sahip olduğunuzun bir göstergesidir.

Taşıt üzerinde herhangi bir kurum veya kişinin rehin (ipotek) kaydı olmaması

Taşıt kredisi başvurusu yapabilmek için, aracın üzerinde herhangi bir kurum veya kişinin rehin (ipotek) kaydı olmaması gerekir. Bu, aracın bankaya teminatı olarak verileceğinin bir göstergesidir.

Kredi notunun yeterli seviyede olması

Kredi notu, kredi geçmişinizi ve ödeme performansınızı gösteren bir puandır. Kredi notunuzun yüksek olması, kredi başvurunuzun onaylanma olasılığını artırır.

Gelirin kredi taksit ödemelerini karşılayabilmesi

Taşıt kredisinin aylık taksitlerini karşılayabileceğinizden emin olun. Kredinin taksitlerini ödemekte zorlanmanız durumunda, maddi sıkıntıya düşebilirsiniz.

Taşıt kredisi başvurusu yaparken, bu şartları karşıladığınızı kanıtlayan belgeleri hazırlamanız gerekir. Bu belgeler, aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Sigorta poliçesi
 • Taşıtın ruhsatı

Kredi başvurusu, bankanın değerlendirmesi sonucunda sonuçlandırılır.

TÜRKİYE’DE SATILAN OTOMOBİL MARKALARI HANGİLERİ?

Türkiye’de satış yapan bazı otomobil markaları şöyle:

 1. Renault
 2. Fiat
 3. Ford
 4. Volkswagen
 5. Toyota
 6. Honda
 7. Hyundai
 8. Peugeot
 9. Citroën
 10. Kia
 11. Opel
 12. Skoda
 13. Mercedes-Benz
 14. BMW
 15. Audi
 16. Nissan
 17. Mazda
 18. Subaru
 19. Mitsubishi
 20. Jeep
Beğen  1
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir