Menu

Ürdün’de emlak piyasası Ramazan ayını bekliyor!

Küresel çapta yaşanan ekonomik krizden etkilenen emlak sektörüne ilişkin iyileşme emarelerinin Ramazan ayı sonrasında ortaya çıkması bekleniyor. Ürdün’deki gayrimenkul yatırım danışmanlarının beklentisi küresel piyasaları da etkileyebilir.

Yerel konut sektörü işletmecileri ve uzmanları, piyasanın Ramazan ayının ardından kademeli olarak normale dönmesiyle birlikte emlak talebinde artış olacağını öngörüyor.

Arazi geliştiricisi ve konut uzmanı Mahmoud Salah Perşembe günü The Jordan Times’a sektör operatörlerinin sürekli olarak konut piyasası eğilimlerini ve tahminlerini takip ettiğini söyledi.

Salah ayrıca piyasanın muhtemelen yüksek faiz oranları ve artan emlak fiyatları gibi ikili zorluklarla boğuşmaya devam edeceğinin altını çizdi. Kendisi ayrıca kutsal Ramazan ayı boyunca yeni ve mevcut ev satışlarının önemli ölçüde yavaşladığını ve yüzde 40 civarında bir düşüş gözlemlendiğini kaydetti.

Zarqa merkezli arazi geliştiricisi Hassan Mansour, tüketicilerin konut tercihleri ​​sürekli değişirken, uygun fiyatlılığın ortak bir gereklilik olmaya devam ettiğini belirterek, birçok ev alıcısının Ramazan ayında sunulan özel tekliflerden ve indirimlerden yararlandığını vurguladı.

Artan navlun maliyetleri nedeniyle genel fiyatlarda olası artışlara rağmen, önceki yıllara kıyasla daha yavaş bir fiyat artışı bekliyor.

Tapu ve Kadastro Dairesi tarafından yayınlanan aylık rapora göre, yerel emlak piyasasındaki ticaret hacmi Şubat ayında 2024 yılının ilk ayına göre yüzde 17 arttı.

Konut Geliştiricileri Derneği’nin (JHDA) eski başkanı Kamal Awamleh, daha önce birçok alıcının mülk aramalarını Ramazan sonrasına ertelediğini ve bunun da sektörün genel performansını önemli ölçüde etkilediğini söylemişti.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<