Menu

Yeni binalara talep azaldı! İnşaat yavaşlıyor…

Avrupa’da inşaat sektörü küresel ekonomik krizden etkilendi. İnsanların ise yeni binalara olan talepleri de azaldı.

ING’ye göre yüksek faiz oranları ve artan bina maliyetleri, Avrupa’da yeni binalara olan talebi büyük ölçüde azalttı. Şu ana kadar devam eden projeler ve sürdürülebilirliğe artan odaklanma inşaat hacimlerinin daralmasını engelledi, ancak 2024’te sert bir düşüşün ortaya çıkmaya başlamasını bekliyoruz.

2023’TE SIFIR BÜYÜME BEKLENİYOR

ING, bu yıl AB inşaat hacimlerinde sıfır büyüme bekliyor; bu, ING’nin daha önceki tahmininin yükseltilmesinin temel nedeni, yılın ilk yarısının beklenenden daha iyi gerçekleşmesinden kaynaklanıyor. İnşaat hacimleri hala yüksek. Haziran 2023’te AB inşaat üretimi geçen yılın aynı dönemiyle aynı seviyedeydi. Firmaların bu yılın üçüncü çeyreğinin başında 8,9 ay garantili projeleriyle hâlâ sağlıklı bir iş yükü var.

İnşaat ve gayrimenkul sektörü küresel ekonomik krizden ağır darbe aldı.

Ancak ING, sektörün geç döngüsel doğasının etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte hacimlerin yakın zamanda daralmaya başlayacağına dair açık işaretler bulunduğunu söylüyor. Ev alıcıları ve firmalar, zayıf ekonomi, yüksek faiz oranları ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle yeni tesislere yatırım yapma konusunda isteksiz. Uzun teslim süreleri nedeniyle, bu etkilerin inşaat çıktı hacimlerine yansımasının biraz zaman alması muhtemeldir.

YAVAŞLAMA 2024 YILINDA GELİYOR

ING, değer zincirinin en başında yer alan çimento, tuğla ve beton üreticilerinin halihazırda keskin üretim düşüşleriyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor. Bu malzemeleri üreten inşaat malzemesi tedarikçileri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla haziran ayında üretimde ortalama %13’lük bir düşüş kaydetti. En yüksek düşüşler Avusturya (-%15,0), Almanya (-%15,6) ve Hollanda’da (-%19,5) yaşandı.

Yüksek mortgage ve konut kredisi faizleri nedeniyle insanların eğilimleri değişti, aşırı yüksek fiyatlı konutlara erişim zora girdi.

İnşaat izinlerindeki, güven ve talepteki düşüş de 2023’ün ikinci yarısında ve 2024’te inşaat sektöründeki düşük hacimlerin göstergeleridir. Ancak ING, AB inşaat sektöründe 2024’te yalnızca -%1’lik mütevazı bir düşüş bekliyor.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir