Menu

2023 İLK EVİM KREDİSİ NE ZAMAN? Gözler bankalarda: İlk evim kredisi şartları ne?

2023 ilk evim kredisi ne zaman? sorusu gündemdeki yerini koruyor. Küresel ekonomik kriz nedeniyle ülkemizde etkili olan enflasyon vatandaşların ceplerindeki parayı eritmeye devam ediyor. Ağır ekonomik koşullar nedeniyle vatandaşlar zor günler geçirirken İlk Evim İlk İşyerim kampanyasının ardından gözler yeni kampanyaya çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen kampanya çerçevesinde ilk defa ev sahibi olacaklar uzun vadeli ve düşük faizli krediden yararlanacak. Peki İlk evim kredisi şartları ne? İşte detaylar…

2023 ilk evim kredisi ne zaman? İlk evim kredisi şartları ne? soruları ilk defa ve düşük faiz oranlarıyla ev sahibi olmak isteyenlerin gündeminden düşmüyor. Vatandaşlar devlet destekli konut kredisi için gelecek haberleri pür dikkat takip ediyor. Konuya ilişkin detaylar TÜGEM Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı anlattı.

15 YIL VADE SEÇENEKLER ARASINDA

yenisafak.com’da yer alan habere göre TÜGEM Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı, atv’ye yaptığı açıklamada “Kamu bankaları nezdinde 10 yıl değil, daha önceki bazı kampanyalarda olduğu gibi 180 ay vadeyle verileceğini planlıyoruz” dedi. Düzenleme için tıpkı mortgage gibi uzun vadeli bir konut kredisi uygulanabileceği konuşuluyor. Vadenin 10 yıl değil, 15 yıl olması da seçenekler arasında.

Devlet destekli kredi paketi kapsamında ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmaları amaçlanıyor.

SIFIR VE İKİNCİ ELLERİ KAPSAYABİLİR

Kampanyanın sıfır konutları kapsayıp kapsamayacağı üzerinde de çalışılıyor. Özelmacıklı bununla ilgili “Boş evlerin de kampanyaya alınabilmesi çok sağlıklı olacak. Daha önce hiç kullanılmamış evlerin de ikinci ellerin de kampanyaya dahil olması sektör açısından bir avantaj oluşturacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İLK EVİM KONUT KREDİSİ İÇİN FAİZ ORANI BELLİ OLDU

İlk kez konut alacaklara yüzde 1,20 seviyelerinde faiz ve çeşitli kampanyalar yapılması da gündemde.

Bazı sınırlandırmalar söz konusu olabilir. Daha önce benzer türden sayılabilecek kampanyalarda, örneğin taşınmazı alacağı şehirde yakın zamanda (son 1 yılda) konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olsa da hisse oranının yüzde 50’den fazla olmaması gibi kriterler getirilebilir.

İSTANBUL’DA KAÇ DAİRE BOŞ?

İstanbul’da ise boş daire sayısı, 2023 yılı için 450 bin ila 750 bin arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı, İstanbul’un toplam konut stokunun yaklaşık %15’ini oluşturmaktadır.

Boş daire sayısının artmasının temel nedenleri arasında, artan konut fiyatları, kira artışlarına getirilen sınırlamalar ve mülk sahiplerinin evlerini kiralamama tercihleri yer almaktadır.

Boş dairelerin, barınma sorununun çözümünde önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Boş dairelerin kiraya verilmesi veya satılmadan uygun fiyata kiralanması, dar gelirli ailelerin barınma ihtiyacını karşılayabilir.

Kaynak: yenisafak.com * Derleme: emlakpost.com

Beğen  2
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir