Menu

MEKA BETON KİŞİ BAŞI KAÇ LOT DÜŞER? Borsa Ekim’de de güzel! MEKA Beton hangi bankalardan alınır?

Aylardır yükseliş trendini istikrarlı bir şekilde sürdüren Borsa İstanbul yeni şirketlerin de adresi oldu. Ekim ayı içerisinde halka arz olması beklenen Meka Beton Santralleri İmalat San. ve Tic. A.Ş. hakkındaki detaylar da araştırılıyor. Yatırımcılar talep toplama sürecine ilişkin MEKA BETON KİŞİ BAŞI KAÇ LOT DÜŞER? MEKA Beton hangi bankalardan alınır? sorularını merak ediyor. İşte detaylar…

MEKA BETON KİŞİ BAŞI KAÇ LOT DÜŞER? MEKA Beton hangi bankalardan alınır? soruları merak konusu oldu. Yatırımcıların yakından takip ettiği halka arz süreci Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayıyla heyecana yol açtı. Borsada gayrimenkul ve inşaat sektörü halka arzlarına ilgi gösterenler Meka Betonu hemen radarına aldı.

MEKA BETON KİŞİ BAŞI KAÇ LOT DÜŞER?

Meka Beton kişi başı kaç lot düşer halka arz sonuçlarının açıklanmasıyla belli olacak. İnşaat devi eşit dağıtım sistemine göre 16.900.000 lotu pay edecek. Hisselerin tanesi ise 25 TL’den satılacak. Halka arz sürecinin tamamlanmasının ardından Meka Beton MEKAG koduyla Yıldız Pazar’da işlem görecek.

MEKA BETON HANGİ BANKALARDAN ALINIR?

Meka Beton halka arzına Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılık edecek. Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem yapmaya yetkili tüm kurum ve kuruluşlar aracılığıyla Meka Beton hisseleri satın alınabilecek.

Meka Beton halka arzına ilişkin bazı detaylar şöyle:

Halka Arz Şekli

– Sermaye Artırımı : 12.500.000 Lot
– Ortak Satışı : 4.400.000 Lot (Mehmet Kaybal)

Fonun Kullanım Yeri

– %42-45 Yatırım harcamaları.
– %42-45 İşletme sermayesi.
– %5-8 Çatı güneş enerjisi santrali kurulumu.
– %5-8 Arge ve Ürge harcamaları.

Dağıtılacak Pay Miktarı (Olası) *

– 1.7 Milyon katılım ~ 10 Lot (250 TL).
– 2.1 Milyon katılım ~ 8 Lot (200 TL).
– 2.5 Milyon katılım ~ 7 Lot (175 TL).
– 2.9 Milyon katılım ~ 6 Lot (150 TL).
– 3.3 Milyon katılım ~ 5 Lot (125 TL).
– 3.7 Milyon katılım ~ 5 Lot (125 TL).
– 4.1 Milyon katılım ~ 4 Lot (100 TL).

MEKA BETON KİMİN, SERVETİ NE KADAR?

Meka Beton Santralleri İmalat San. ve Tic. A.Ş.’nin sahibi ve kurucusu Mehmet Kaybal’dır. Mehmet Kaybal, 1953 yılında Ankara’da doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, bir süre uluslararası markalarda üst düzey yöneticilik deneyimi kazanmıştır. 1987 yılında ülkesi adına güçlü bir marka yaratmak sevdasıyla Meka Mühendislik adıyla endüstriye ileri mühendislik çözümleri sunan bir işletme kurmuştur.

Mehmet Kaybal’ın servetinin ne kadar olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Meka Beton Santralleri İmalat San. ve Tic. A.Ş.’nin halka arzında satılan hisselerin büyük bir kısmının kendisine ait olması nedeniyle, servetinin birkaç yüz milyon TL civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Mehmet Kaybal, iş hayatındaki başarılarının yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerine de destek vermektedir. 2002 yılında kurduğu Meka Eğitim Vakfı aracılığıyla, Türkiye’nin çeşitli illerinde eğitim ve kültür projelerine destek vermektedir.

Mehmet Kaybal, Türkiye’nin en başarılı iş insanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Meka Beton Santralleri İmalat San. ve Tic. A.Ş., dünyanın önde gelen beton santralleri üreticilerinden biridir. Şirket, Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da faaliyet göstermektedir.

Kaynak: halkarz.com * Derleme: emlakpost.com

Beğen  3
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir