Menu

2024’ün trend daire tasarımları…

Geride kalan 2023 yılıyla birlikte tasarımlar da eskidi. İşte 2024 yılında aklınızı başınızdan alacak daire tasarım modelleri.

Evden çalışma yaşam tarzlarından yapay zeka teknolojisinin dünyayı yeniden şekillendirmesine kadar her şey baş döndürücü bir hızla değişiyor. Elbette çoğu kiracı hala temel ihtiyaçların peşinde ( birim içi çamaşır ve kurutma makinesini kim sevmez ki ?), ancak bu değişiklikler apartman topluluklarını şaşırtıcı şekillerde etkiliyor. Peki kiracıları ufukta neler bekliyor? 2024’ün olmazsa olmaz olanaklarından bazılarını inceleyelim.

Takılı Olmak

Yeni yılda bağlantı çok moda olacak. Kiracılar, elektrikli araçlarını evlerinde çalıştırmak ve telefonlarına hızlı bir dokunuşla fırınlarını kapatmak istiyor. Günümüzün daireleri işte böyle bir kolaylık sunmaya başlıyor. Sorunsuz giriş için akıllı kilitler, akıllı yaşam için bağlantılı cihazlar ve hemen kapınızın önünde bulunan EV şarj istasyonları, 2024’te en popüler olanaklar arasında yer alacak. Ayrıca, yakın zamanda yapılan Apartments.com anketine göre kiracıların neredeyse üçte biri evden çalışıyor. -Hızlı internet, kiracılar için en iyi olanak olarak, yakında ünite içi çamaşır yıkama ve kurutma makinelerine paralarının karşılığını vermeye başlayacak.

Kiralama Ofisi nerede?

Bir daire almak için fiziksel olarak kiralama ofisine gitmek zorunda kaldığınızı hatırlıyor musunuz? Henüz tarihin çöplüğüne atılmayan sabit hatlar, kablolu TV ve CD’ler olmasa da dijital devrim, salgının hızlandırdığı bir süreç olan çevrimiçi kiralama biçiminde ev aramaya ulaştı. Artık internet üzerinden daire bulmak, gezmek ve kiralamak bir norm haline geldi. Sonuç olarak şirket içi kiralama acentesinin rolü değişiyor. 2024 yılında, daha fazla mülk yönetimi şirketi, uzun süredir devam eden, kiralama acentelerinin yerinde bulundurulması uygulamasından merkezi kiralama ofisleri lehine hareket edecek. Bu, bir kiralama ofisinin birden fazla apartman topluluğunu tek bir yerden yöneteceği anlamına gelir.

Modeller Çıktı, Birimler Geldi

Bir daire ararken, özellikle de aramanızı yalnızca çevrimiçi olarak yürütüyorsanız, tam olarak ne kiraladığınızı görmek önemlidir. Dairede hangi olanakların bulunduğunu, binanın neresinde bulunduğunu ve mutfaktaki aletlerin gerçekte nasıl göründüğünü bilmek istiyorsunuz. Bu nedenle, daha fazla apartman topluluğu, genel bilgilere veya model birimlere güvenmek yerine, bireysel birimler için bilgi sağlamaya başlıyor. Özellikle daireyi şahsen görmeden kiralıyorsanız şeffaflık hayati önem taşır. Bu aynı zamanda fiyatlandırma ve ücretlere de yansır. Kiracılar , düşündükleri dairenin tam maliyetini bilmek isterler .

Pickleball Gerçek Dereotudur

Geçici bir moda mı yoksa burada kalmak mı? Bilmiyoruz ama turşu şu sıralar çok sıcak. Apartman sakinleri, masa tenisi, tenis ve badminton unsurlarını birleştiren bu sporun popülaritesini fark etti ve turşu sahası oluşturmak için acele ediyor. Pickleball kortları tenis kortlarından çok daha küçük olduğundan (bir tenis kortuna dört turşu kortu), birçok topluluk talebi karşılamak için mevcut tenis kortlarını dönüştürüyor. Pickleball kortları çok az yer kapladığından, apartman topluluğunun eğlence olanaklarını çoğaltan hızlı ve kolay bir dönüşümdür. Turşu sahaları o kadar büyük bir keyifle ekleniyor ki neredeyse sarsıcı oluyor.

Yapay Zekanın Yükselişi

Yapay zeka her yerde ve hatta çoğunlukla sohbet robotları biçiminde apartman topluluklarına da girmeye başlıyor. Bir sohbet robotu, temel soruları yanıtlayabildiği, tur planlayabildiği ve hatta çevrimiçi başvuru bilgilerini toplayabildiği için birçok mülk yönetimi şirketi için değerli bir kaynaktır. Sohbet robotları haftanın yedi günü, günün 24 saati hizmetinizdedir; bu, bir insanın müsait olmasını beklemek zorunda kalmadan sorularınızın hemen yanıtını alabileceğiniz anlamına gelir. Yapay zeka, kalıpları öğrenerek ve ayarları optimum kullanım için düzenleyerek bir dairenin ısıtılmasına ve soğutulmasına bile yardımcı olabilir. Yapay zeka ayrıca cihazların ne zaman bakıma veya onarıma ihtiyaç duyabileceğini tahmin etmek için kalıpları kullanacak ve bu da acil bakım ihtiyacını azaltacak .

Yeşil Devrimi Kucaklamak

2024’ün en moda olanaklarından bazıları sağlıklı yaşam ve sürdürülebilirlik etrafında şekillenecek. Bir sonraki apartman topluluğunuz, sizi şehirde pedal çevirmeye teşvik edecek yoga dersleri veya bisiklet ödünç verme programı sunabilir. Daha fazla apartman topluluğu yeşil alanların öneminin farkına varıyor, bu nedenle bitkilerle dolu geniş ortak bahçeler ve çatı terasları bulabilirsiniz. Bir sonraki evinizde enerji tasarruflu cihazlar bulunabilir ve geri dönüşümün ve gübrelemenin çok daha yaygın hale geldiğini görebilirsiniz . Çatılarda parıldayan güneş panellerini veya binaların genelinde çevre dostu malzemeleri gördüğünüzde şaşırmayın.

İç mekanlar da bu yeşil devrimi yansıtacak. Sakin ve çevre bilincine sahip bir yaşam ortamı yaratarak, bol miktarda ahşap vurgu ve yeşil kaplamalarla doğa ve tasarımın birleşimini bekleyin. Yürünebilirlik kavramı yeşil girişimlerle mükemmel bir şekilde uyum sağladığı için apartman toplulukları yakındaki mağazaları, restoranları ve eğlence mekanlarını da tanıtabilir.

Güvenlik Vurgusu

Teknolojideki ilerlemeler sayesinde anahtarsız akıllı kilitler, biyometrik tabanlı güvenlik sistemleri ve akıllı alarmlar gibi son teknoloji ürünü güvenlik çözümlerinin akınına uğradığını görüyoruz . Fütürist gibi görünseler de, yakında norm haline gelecekler. Çevrimiçi alışverişin öne çıkmasıyla birlikte, güvenli paket teslimatı ihtiyacı büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Bu sorunu çözmek için daha fazla apartman topluluğu akıllı paket depolama odalarını ve uygulama tabanlı paket yönetim sistemlerini uygulamaya başlayacak.

2024’te ne olacağını kesin olarak bilemesek de kiracılar için çok daha az değişken bir yıl olması bekleniyor. Yeni apartmanların akını, kira fiyatlarının dengelenmesine yardımcı olacak ve bazı bölgelerde fiyatları biraz düşürecek. Ortam değişikliğine hazırsanız bu, hamlenizi yapacağınız yıl olabilir. İster turşuyla rekabet olsun ister sürdürülebilir yaşamı benimsemek olsun, ufukta bu yıl daire kiralamayı heyecan verici bir maceraya dönüştüren şaşırtıcı yeni özellikler var.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir