Menu

55 milyon dolarlık mortgage dolandırıcısı suçla mücadeleye başladı

ABD’de 90’lı yıllarda 55 milyon dolarlık mortgage dolandırıcılığı yapan Matthew Cox isimli şahıs cezasını çektikten sonra mortgage dolandırıcılığıyla mücadeleye yardım etmeye başladı.

90’ların sonlarında, Matthew Cox 29 yaşındaydı ve Tampa, Florida’da ipotek komisyoncusu olarak yeni bir işe başlıyordu. İlk ipotek dolandırıcılığını, bir kredi başvurusundan borçlunun geç ödeme geçmişini silerek gerçekleştirdi.

Planları hızla çoğaldı. Müşterilere yönelik kredi başvuru bilgilerinde değişiklik yapmaktan, çalıntı ve uydurma kimlikler, sahte değerlendirmeler, ev tapu hırsızlığı ve ipotek dolandırıcılıklarından oluşan toplam 55 milyon dolarlık yasa dışı kazanç içeren bir dizi ayrıntılı planın beyni olmaya devam etti.

Gizli Servis’in En Çok Arananlar Listesi’nde yer almasının ve işlediği suçlarla ilgili bir “Dateline” bölümünün ülke çapında kötü bir şöhrete sahip olmasının ardından, her şey Cox’un başına 2007’de bir tutuklama, suç duyurusu ve hapis cezasıyla geldi.

Cox, federal hapishanede yatarken hükümetin ipotek komisyoncularını ve kredi memurlarını potansiyel dolandırıcılığı tespit etmeleri için eğitmesine yardım etmeyi kabul etti. 2019’da serbest bırakılmasının ardından, ” Inside True Crime ” adlı gerçek suç podcast’ine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, tapu sahtekarlığını izleyen ve ev sahiplerinin yanıt vermesine yardımcı olan bir şirket olan Home Title Lock’un ücretli sözcüsü olarak çalışıyor.

SUÇLARINDAN PİŞMANLIK DUYUYOR

Realtor.com’un haberine göre Cox, kimlik hırsızlığı ve sahtecilik planlarının kurbanı olan sıradan ev sahiplerinin hayatlarında işlediği suçların yarattığı kesinti ve masraftan üzüntü duyduğunu söyledi.

Şu anda 54 yaşında olan Cox, “Bu beni rahatsız eden bir şey” diyor.

Bir vakada Cox, FBI’dan kaçarken Atlanta banliyölerindeki ev sahibinin kimliğini çaldı ve evin ipoteğinin ödendiğini iddia eden sahte belgeler sundu. Cox, ev sahibinin çalıntı kimliğini kullanarak mülke karşı toplam 329.000 dolar tutarında üç yeni kredi aldı, yine çalıntı kimlikle açtığı kredi kartlarının limitini doldurdu ve şehri terk etti.

“Kabul edelim, eğer Countrywide Bank 2 milyon dolar kaybetseydi… Bir gram bile uykumu kaçırmam” diyor. “Fakat [Georgia’daki ev sahibi] başına gelenleri hak edecek hiçbir şey yapmadı. Yaptığı en büyük hata yolumun kesişmesiydi.”

Cox, sonuçta ev sahibinin kendi adına verilen hileli krediler nedeniyle zor durumda olmadığını, ancak karışıklığı düzeltmenin muhtemelen “iki ay uykusuz gecelere” ve önemli miktarda yasal ücrete neden olduğunu söylüyor.

Cox, işlediği suçların sonuçları hakkında şunları söylüyor: “Hissettiği kaygının çok büyük olduğundan eminim ve o, bu durumun başına gelen birkaç kişiden sadece biri.”

SANATTAN DOLANDIRICILIĞA

Cox, Florida’da büyüdü ve Güney Florida Üniversitesi’nde heykel eğitimi aldı ve burada güzel sanatlar bölümünden dereceyle mezun oldu.

Birkaç giriş seviyesi işi pek başarılı olamadan atlattıktan sonra, subprime kredi puanlarına sahip potansiyel ev alıcılarına hizmet veren bir Tampa ipotek komisyonculuğuna başvurdu.

Orada Cox, müşteriler için kredi başvuruları hazırlamak ve bunları hak kazandıkları krediyle eşleştirmekle görevlendirildi. Karşılığında bir komisyoncu ücreti talep ediyordu ve bazen borçlulardan hak ettikleri en düşük faiz oranından daha yüksek bir faiz oranı talep ederek krediden puan alıyordu.

“Getiri primi” olarak bilinen bu uygulama, o zamandan beri federal yönetmelik tarafından yasaklandı.

Her başarılı ipotek anlaşmasından binlerce ücret alan Cox, neredeyse anında dolandırıcılığa yöneldi. Müşterilerinin kredi başvurularının kabul edildiğinden emin olmak için istihdam kayıtları ve banka ekstreleri gibi belgelerde sahtecilik yapmaya başladı.

Sonunda Cox, onları çalıştıracak sahte şirketler ve hesap özetleri oluşturmak için sahte bankalarla birlikte tamamen kurgusal kimlikler yaratmaya başladı.

Cox, “Güzel sanatlar diploması, dolandırıcılığımı ilerletmek için kullandığım yanılsamaları yaratmamda bana yardımcı oldu; ister bu kişinin gerçek bir birey olduğu, ister hesaplarının olduğu bir banka olduğu yanılsaması olsun,” diye anımsıyor Cox. “Bir bankadan kredi almak için ihtiyacım olan şeyleri destekleyecek belgeleri ve her şeyi oluşturmamda bana yardımcı oldu.”

Cox ilk olarak 2002 yılında düşük düzeyli ipotek dolandırıcılığından suçlu bulunmuş ve denetimli serbestlik cezasına çarptırılmıştı. Ancak bir kez yakalandıktan sonra planları daha da büyüdü ve daha ayrıntılı hale geldi.

“Doğru olanı yapıp kullanılmış araba satarak iş bulmak yerine çok daha büyük bir dolandırıcılık yaptım” diyor. “Kimlik hırsızlığı, tapu hırsızlığı ve banka dolandırıcılığının bir birleşimiydi.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<