Menu

ABD hayali kuranlar 2023’te en çok bu şehir ve mahalleleri araştırdı

Türkiye’de milyonlarca genç iş işten geçmeden ABD’ye yerleşmenin hayalini kuruyor. Bu kapsamda da ABD’de hangi şehirde ve mahallede yaşanabileceği merak ediliyor. İşte ABD’de en çok araştırılan şehir ve mahalleler…

ABD dünyanın yaşamak için en çok tercih edilen ülkeleri arasında yer alıyor. Dünyanın her tarafından yoğun bir şekilde göç alan bu ülkede yaşamak isteyenlerden biri de Türkler… Türk vatandaşları ABD’ye giderek daha kaliteli yaşam standartlarını yakalamak istiyor.

ABD’NİN EN ÇOK ARATILAN 10 ŞEHRİ

Kiracıların en çok aradıkları şehirlere göre 2023 yılında güneş ve eğlence aradıkları görülüyor. İşte 2023’te kiracılar için en iyi 10 şehir:

10.Boston , MA

Boston’da kira fiyatlarının geçen yıl yüzde 2,75 oranında artması, kiracıları bu dinamik ve tarihi şehirde daire aramaktan caydırmadı. Kiracılar için en iyi seçim olan Boston her şeye sahiptir: zengin tarih, kültür zenginliği ve eşsiz eğitim fırsatları. Çeşitli mahalleler benzersiz bir çekicilik sağlar, böylece yaşam tarzınıza uygun bir Boston kiralık oteli bulabilirsiniz. İster tarih meraklısı, ister öğrenci, ister Bruins (veya Red Sox, Patriots veya Celtics) hayranı olun, Boston güzellik, fırsatlar ve eğlenceyle doludur. Harika toplu taşıma araçlarına ve muhteşem parklara sahip, yürünebilir bir şehir.

9.Orlando , FL

En çok aranan şehirlerimizde dokuzuncu sırada yer alan güneşli Orlando. Geçen yıl kira fiyatlarının yüzde 3,17 oranında düşmesi belki de Şehir Güzeli’ni kiracılar için daha da çekici hale getirdi. Tema parkları ve aile eğlencelerinin diyarı Orlando sadece bir turistik yer değil. Çok çeşitli alışveriş, yemek ve eğlence seçenekleri sunar. Orlando, dünyaca ünlü tema parklarının ötesinde yürüyüş parkurlarından göllere ve göletlere kadar pek çok açık hava rekreasyonu fırsatına sahiptir ve canlı gece hayatı ortamı keşfetmenizi bekliyor.

8.San Diego, Kaliforniya

Havadan plajlara kadar San Diego’da hava her zaman güneşlidir. Geçen yıl kira fiyatlarının yaklaşık yüzde 0,24 oranında hafif bir düşüş göstermesi , San Diego’yu SoCal yaşam tarzının tadını çıkarmak isteyen kiracılar için daha da cazip hale getiriyor. Dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi ve Deniz Dünyası da dahil olmak üzere keşfedilecek çok sayıda turistik yer ve turistik mekanla San Diego, doğa tutkunları, yemek tutkunları ve gece hayatı arayanlar için bir cennettir. İster şehrin eşsiz sanat ve kültürünün tadını çıkarmak, ister sörf dersi almak veya yakınlardaki yemyeşil parkları keşfetmek istiyor olun, San Diego’da herkese uygun bir şeyler vardır.

 1. Miami, Florida

2023 yılında Apartments.com’da en çok aranan yedinci şehir Miami, Florida oldu. Güzel plajlardan benzersiz müzelere kadar Miami, aynı derecede sofistike bir kıyı yaşam tarzı sunuyor. Miami’de kiralar 2023’te arttı , ancak yalnızca yüzde 0,28 oranında hafif bir artış oldu. Kiracılar, sahildeki apartman dairelerinden şehir merkezindeki şık apartmanlara ve banliyölerdeki müstakil evlere kadar çeşitli seçeneklere sahiptir. Kiracıların, lüks alışverişten plajda geçirilecek bir güne kadar her şeyin yakınlarda olduğu Magic City’yi neden sevdiğini anlamak kolaydır. Kiralama söz konusu olduğunda Miami sıcak bir destinasyondur.

 1. Dallas, Teksas

Altıncı sırada ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Dallas geliyor. Canlı bir sanat ortamı ve gelişen teknoloji sektörüyle Dallas, Teksas’taki en iyi restoranlardan ve gece hayatından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır; yürüyüş ve kamp gibi açık hava aktivitelerinden bahsetmeye bile gerek yok. Dallas’ta ortalama kira fiyatı 2023’te düştü ve yılı başladığına göre yüzde 1,3 daha düşük bir seviyede tamamladı. Popüler Deep Ellum’dan banliyö Oak Cliff’e kadar benzersiz mahallelerden oluşan koleksiyonuyla Dallas, aksiyonun merkezindeki şık şehir merkezindeki dairelerden sakin mahallelerdeki rahat evlere kadar kiralık benzersiz mahallelerden oluşan bir koleksiyon sunuyor.

 1. Atlanta, GA

Apartments.com’da ilk beş şehir aramasında ilk şehir, aynı zamanda geçen yıl kira fiyatlarında en keskin düşüşlerden birinin görüldüğü şehir: Atlanta, Georgia. Atlanta’nın mevcut kira fiyatları geçen yıla göre yüzde 5,03 daha düşük, bu da günümüzde kiralamayı biraz daha avantajlı hale getiriyor. Canlı kültürü, hareketli gece hayatı ve Chattahoochee Ulusal Ormanı’nda yürüyüş yapmak veya Sweetwater Creek Eyalet Parkı’nda kamp yapmak gibi geniş açık hava etkinlikleriyle Atlanta şehrinde yapılacak şeyler konusunda hiçbir sıkıntı yok. Biraz daha sessiz bir yer arayan kiracılar, rahat dairelerden geniş evlere kadar çeşitli kiralık evlerin bulunduğu Vinings gibi aile dostu mahalleler bulabilirler. İster şehir merkezine yakın bir yer ister daha banliyö hissi arıyor olun, Atlanta’da herkes için bir şeyler vardır.

 1. Houston, Teksas

Houston’da kira fiyatları geçen yıla göre yüzde 0,09 oranında hafif bir artış gösterse de bu durum kiracıları bu aksiyon dolu şehre taşınmaktan caydırmadı. Sanatsal ve bohem Montrose’dan lüks ve modaya uygun Galleria’ya ve The Heights’ın tarihi cazibesine kadar Houston’ın mahallelerinin her biri kendine özgü bir karaktere sahiptir. Kiracılar, şehir merkezinin kalbindeki şık yüksek katlı dairelerden, daha sessiz banliyö bölgelerindeki şirin bungalovlara ve geniş aile evlerine kadar çeşitli mülk türlerini bulacaklar. Houston’ın güçlü toplu taşıma ağı ve sürekli gelişen altyapısı, Houston’a gidip gelmeyi ve navigasyonu çocuk oyuncağı haline getiriyor.

 1. Chicago, IL

Apartments.com’da en çok aranan üçüncü şehir ise ülkenin üçüncü büyük şehri olan Chicago oldu. Chicago kültürü, inanılmaz mimarisi ve heyecan verici gece hayatıyla tanınır. Chicago’daki ortalama kira geçen yıla göre yüzde 1,6 daha yüksek olsa da bu durum kiracıları Windy City’ye taşınmaktan caydırmadı. Şehir sınırları içinde yer alan lüks dairelerden ve klasik kumtaşından yapılmış yürüyüş yollarından, şehir sınırlarının hemen ötesinde yemyeşil çimlere sahip banliyö evlerine kadar herkese uygun bir kiralama seçeneği mevcuttur. Uygun toplu taşıma seçenekleri ve bisiklet paylaşım programları sayesinde kiracıların ihtiyaç duyduğu her şey kolayca ulaşılabilecek mesafededir.

 1. Los Angeles, Kaliforniya

Plajlar, güneş ışığı ve film yıldızları? Los Angeles’ın neden Apartments.com’da en çok aranan ikinci şehir olduğunu anlamak zor değil. Hollywood, Downtown LA ve Beverly Hills gibi şehir sınırları içinde yer alan mahalleler sayesinde kiracılar kolayca ev diyebilecekleri bir yer bulabilirler. Los Angeles’ta kira fiyatları hala yüksek olsa da geçen yıl yüzde 0,69 oranında düşüş yaşandı. Ayrıca Hollywood Bowl ve Universal Studios (birkaçını saymak gerekirse) gibi olanaklar sayesinde Los Angeles’ta eğlence sıkıntısı da yaşanmıyor.

 1. New York, NY

Özgürlük Anıtı, Empire State Binası ve Times Meydanı gibi ikonik simge yapılara sahip New York, uzun zamandır dünyanın her yerinden yeni sakinlerin ilgisini çekmektedir. En iyi restoranlara, mağazalara ve elbette Broadway gösterilerine ev sahipliği yapan New York City, sanat ve kültür standartlarını belirliyor. Amerika’nın en pahalı şehirlerinden biri olmasına rağmen neden bu kadar çok insanın burada bir daire kiralamak istediğine şaşmamalı. New York’ta kiralar 2023’te yüzde 1,58 arttı ve ortalama kira geliri ayda 3.648 dolardı. Yine de kiracıların New York’u sevmesi Big Apple’ı 2023’te en çok aranan şehir haline getiriyor.

ABD’DE EN ÇOK ARAŞTIRILAN 10 MAHALLE

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en çok aranan mahallelerin çoğu, en çok aranan şehirlerde yer alıyordu, ancak dikkate değer bir aykırılık vardı. Ayrıca görünen o ki kiracılar şehir merkezlerine geri dönüyor; en iyi mahallelerimizin çoğu banliyölerden ziyade şehrin kalbinde yer alıyor. İşte 2023’te en çok aranan 10 mahalle:

 1. Williamsburg – Brooklyn, NY

Brooklyn en iyi 10 şehir listemize girmedi. Tampa, Las Vegas, Charlotte ve Austin’e yenilerek 15. sırada yer aldı. Ancak bu, kiracıların Williamsburg’da daire aramasını engellemedi . Sanatçıların ve sanatseverlerin cenneti olan Williamsburg, popüler ve aranan bir semttir. Öyle ki Williamsburg’da kira yüzde 1,2 arttı ve ortalama tek yatak odalı dairenin fiyatı ayda 1.402 dolar oldu.

 1. Buckhead – Atlanta, Georgia

Atlanta’nın en pahalı semtlerinden biri olan Buckhead’in tamamı lüks, alışveriş ve kaliteli yemekle ilgilidir. Tüm Atlanta gibi Buckhead’de de kira fiyatları geçen yıla göre yüzde 5,4 düştü. Güzelce bakımlı sokaklarıyla tanınan Buckhead, Atlanta’nın en prestijli evlerinden bazılarının yanı sıra çok sayıda üst düzey alışveriş mekanına, birinci sınıf restoranlara ve sanat galerilerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin iş bölgesine yakınlığı, onu daha kısa bir yolculuk arayan kiracılar için popüler bir seçim haline getiriyor.

 1. Lakeview – Chicago, IL

Lakeview, birçok nedenden ötürü popüler bir Chicago mahallesidir, ancak göle ve tarihi Wrigley Field’a yakın konumu listenin başında gelir. Chicago’nun tamamında kiralar geçen yıla göre daha yüksek olsa da Lakeview’de kiralar yüzde 2,0 düştü ve bu da Chicago’nun en popüler destinasyonlarından bazılarının yakınında popüler bir mahalle isteyen kiracılar için harika bir seçenek haline geldi.

 1. Chicago Şehir Merkezi – Chicago, IL

Eğer Chicago’nun kalbinde yaşamak istiyorsanız, o zaman şehir merkezi tam size göre. Kentin iş bölgesi, muhteşem şehir silüeti manzarasının yanı sıra toplu taşıma araçlarına ve çeşitli eğlence seçeneklerine kolay erişim sunan çok sayıda apartman dairesi ve daireye sahiptir. Chicago Şehir Merkezindeki kiralar yıldan yıla nispeten sabit kaldı ve bu durum Chicago’lu kiracılar için uygun fiyatlı bir seçenek olmaya devam ediyor.

 1. Şehir Merkezi Atlanta – Atlanta, GA

Midtown Atlanta şehrin en popüler semtlerinden biridir. Bölge, çeşitli alışveriş, yemek ve eğlence seçeneklerinin yanı sıra toplu taşıma araçlarına kolay erişim imkanına sahiptir. Tüm Atlanta gibi Midtown Atlanta’da da kira fiyatları geçen yıl yüzde 3,9 düştü. Bu popüler mahalle, muhteşem ufuk manzarası ve Piedmont Park ve Atlantic İstasyonu gibi heyecan verici yerleriyle tanınır.

 1. Houston Şehir Merkezi – Houston, Teksas

Houston Şehir Merkezi, 2023’te en çok aranan ilk beş mahalle arasında yer alıyor. 2023’te Houston’da kiralar genel olarak hafif artarken, Houston Şehir Merkezinde yüzde 1,9 düşüş göstererek bu cazip mahalleyi daha da iyi hale getiriyor. Downtown Houston, lüks apartmanlar, ofisler, mağazalar ve restoranlardan oluşan bir koleksiyon sunarak şehrin sunduğu en iyi şeyleri kapınızın eşiğine getiriyor.

 1. Los Angeles Şehir Merkezi – Los Angeles, CA

Işıltı, gösteriş, tiyatrolar – Los Angeles Şehir Merkezi aksiyon dolu ve göz kamaştırıcı. Keşfedilecek çok sayıda bar, restoran, kafe ve benzersiz perakende mağaza bulacaksınız. Tüm aksiyonu dengelemek için sessiz parklar ve ilham verici kültür kurumları var. Aylık 2.566 ABD Doları tutarındaki Los Angeles Şehir Merkezindeki ortalama kira , şehir ortalamasının üzerindedir ancak bu, kiracıların Tinsel Town’ın kalbinde daire aramasını engellemedi.

 1. Yukarı Doğu Yakası – New York, NY

Şaşırtıcı bir şekilde, New York City 2023’te en çok aranan şehir olmasına rağmen, yalnızca bir mahallesi en çok aranan mahalleler listesine girdi: Yukarı Doğu Yakası. Yukarı Doğu Yakası, Central Park ile Doğu Nehri arasında yer alır ve Metropolitan Sanat Müzesi, Central Park Hayvanat Bahçesi ve Guggenheim Müzesi’ne kolay erişim sağlar. Tek kelimeyle şık. Yukarı Doğu Yakası’nda bir daire kiralamak size pahalıya mal olacak; kiralar 2023’te yüzde 1,8 arttı ve ortalama kira ayda yaklaşık 3.352 dolar oldu.

 1. Brickell – Miami, FL

Brickell, şehrin ve Biscayne Körfezi’nin muhteşem manzarasını sunan modern apartman daireleri ve apartman daireleriyle yüksek katlı yaşamla ilgilidir. Brickell, popüler mağazalar, popüler restoranlar, eğlence mekanları ve muhteşem plajlar dahil Miami’nin sunduğu her şeye yakındır. Miami’nin en pahalı mahallelerinden biri ve kiralar 2023’te yüzde 0,2 arttı . Ancak bu, kiracıların Brickell’de daire aramasını engellemedi ve bu yıl en çok aranan ikinci mahalle oldu.

 1. Lincoln Parkı – Chicago, IL

Chicago, listemizde en çok aranan üçüncü şehir olsa da, 2023’te en çok aranan mahalle olan Lincoln Park sıralamasında en üst sırada yer alıyor. Bu ikonik mahalle, Michigan Gölü’nün sınırındadır ve adını taşıyan muhteşem parka ev sahipliği yapmaktadır. Lincoln Park Hayvanat Bahçesi’nden efsanevi restoranlara kadar Lincoln Park, Chicago’nun en sevilen yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Lincoln Park’ta kiralama pek ucuz değil ve kira fiyatları 2023’te yüzde 4,0 arttı . Yine de bu, bu güzel mahallenin kiracıların yaşamak istediği bir numaralı yer olmasını engellemedi.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir