Menu

Daire içi ses yalıtımı nasıl yapılır?

Kalabalık ve çok insanların yaşadığı apartmanlarda ses yalıtımı büyük sorunlar arasında yer alıyor. Peki, Dairenizde ses yalıtımı nasıl yapılır?

Kalabalık apartmanlar ve sokaklar insanların dinlenmesi noktasında büyük sorun oluşturabiliyor. Yoğun insan yaşayan apartmanlarda konfor için çok sayıda kişi kendi başına çare bulmaya çalışıyor. Bu çarelerden biri de ikamet edilen daireye ses yalıtımı yapmaktan geçiyor. Peki, Dairenizde ses yalıtımı nasıl yapılır?

Görünüşe göre her kiracı ya gürültülü komşuyla karşılaşmış ya da itiraf etmek istemesek de biz de gürültülü komşu olmuşuz. Hiç şüphe yok ki, apartman yaşamının yakınlığı, komşularımızdan gelen seslerin bölgeyle birlikte geldiği anlamına geliyor. Hiç kimse gürültü şikayeti almak istemez ve hiç kimse gürültülü komşuların elinde acı çekmek istemez. Dairenizin ses yalıtımına ilişkin bu ipuçları ve püf noktaları ile gürültü sorunlarınızı gidermeye yardımcı olun.

DAİRE İÇİ SES YALITIMI NASIL YAPILIR?

Artık bu iki terimin ne anlama geldiğini bildiğimize göre, bir apartman dairesinde nasıl çalışırlar? Ses parke, fayans, duvar ve tavan gibi sert yüzeylerden yansır. Boş bir odadaki herhangi bir gürültü, güçlendirilmiş ve yankılanacaktır. Duvara bir kanepe, kilim ve kanvas tablolar koyun; ses bu malzemeler tarafından emildiği için yankı kesilecek veya kaybolacaktır. Ardından, aynı odanın köşesine, hoparlörün arkası duvara ve alt kısmı yere değecek şekilde bir hoparlör yerleştirin. Oda ses emici malzemelerle dolu olduğundan oda içindeki müzik yankılanmayacaktır. Ancak müziğin ritmi kompleksinizin her yerinde duyulacaktır. Bunun nedeni titreşimlerin ses dalgaları yaratmasıdır. Herhangi bir odayı ses geçirmez hale getirmek için, titreşimlerin ses dalgaları oluşturmasını önlemek amacıyla gürültünün kaynağının etrafına kütle eklemeniz gerekir. Dairelerimizde yapısal değişiklik yapamasak da kiracı dostu ses yalıtımı ve ses yutma yöntemleri kiracıların kullanabileceği yöntemler mevcuttur.

Gürültü Sorununu Tanımlayın

Dairenizde ses yalıtımı sağlamanın ilk adımı, gürültü sızıntılarının veya gürültü girişlerinin kaynağının nerede olduğunu bulmaktır. Örneğin, yüksek sesli müzik nedeniyle gürültü şikayetleri alıyorsanız duvar ve zeminlerin ses yalıtımına odaklanmak isteyeceksiniz. Dairenizin altındaki işlek caddeden gelen yüksek seslerden rahatsızsanız muhtemelen pencere ve kapıların ses yalıtımına odaklanmanız gerekecektir.

Gürültü sorunlarını tanımlamanın bir diğer önemli adımı, bunun insanların hatası mı yoksa yapısal sorunlar mı olduğunu belirlemektir. Eski binalar, ses geçirmezliği hesaba katmayan şekillerde inşa edilmiştir ve muhtemelen yüksek seslere neden olan eski borulara sahiptir. Doğru şekilde ses yalıtımı yaptığınızdan emin olmak için aşırı gürültünün nedenini öğrenin.

Oda Ses Yalıtımı 

Hiçbir oda tüm gürültünün içeri veya dışarı sızmasını engelleyemeyecektir, ancak çeşitli ses yalıtımı ve emme tekniklerinin kullanılması gözle görülür bir fark yaratacaktır.

Dairenizi donatın

Odayı yumuşak, rahat mobilyalarla doldurmak dairenizdeki yüksek gürültüyü ortadan kaldırmanın en iyi yoludur çünkü halılar, battaniyeler ve kanepeler vb. hepsi sesi emer. Mobilya ve kilimler ses dalgalarının odaya girmesini veya çıkmasını engellemese de, oda içindeki yankıları ve güçlendirilmiş sesleri azaltır.

Beyaz gürültü makinesi

Beyaz gürültü makinesi, dairenize gürültü sızmasını veya dairenizden dışarı çıkmasını önleme konusunda hiçbir şey yapmaz, ancak istenmeyen gürültünün bastırılmasına yardımcı olur. Etrafınızdan gelen yüksek seslerle uğraşıyorsanız, beyaz gürültü makinesi özellikle geceleri dikkatinizi dağıtmanıza yardımcı olacaktır. Bir beyaz gürültü makinesi satın alın, bir müzik küratörlüğü uygulamasında beyaz gürültü çalma listesi oluşturun veya uğultulu bir ses oluşturmak için ayakta duran bir fanı duvara doğru tutun. Yumuşak, tutarlı gürültü, rahatsız edici seslerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Titreşimleri ortadan kaldırın

Titreşimi azaltmak için gürültüye neden olan öğenin etrafına köpük veya başka bir ses emici malzeme koyun. Örneğin, bir hoparlörünüz varsa, hoparlörden gelen titreşimleri azaltmak için altına ve çevresine köpük yerleştirin. Titreşimleri ortadan kaldırmak için ihtiyacınız olan ses dalgalarını ortadan kaldırmayı unutmayın.

Duvar Ses Yalıtımı

Gürültücü bir komşuyla uğraşıyorsanız ya da müzik odası gibi bir şey kuruyorsanız ortak duvarlarınıza özellikle dikkat etmek isteyeceksiniz. Duvarlarınızı ses geçirmez hale getirmenin anahtarı, duvarlardan mümkün olduğunca az titreşimin geçmesini sağlamaktır.

Kütle yüklü vinil

Kütle yüklü vinil, ses yalıtımı için kullanılabilecek en etkili malzemelerden biridir. İnşaatçılar bunu genellikle duvarların ve kapıların iç kısmına eklerler, ancak yine de duvarların dışına veya halıların altına asılabilirler. Kütle yüklü vinil, iç dekorasyona en uygun malzeme değildir, ancak çalışmasını sağlamak için onu eşyaların altına saklayabilirsiniz. Örneğin yumuşak bir halının altına sermeniz alt kattaki komşularınızın duyduğu gürültüyü azaltacaktır. Duvarda görünmemesi için rafların arkasına da asabilirsiniz.

Akustik duvar panelleri

Satın aldığınız panellere bağlı olarak akustik paneller ses yalıtımına biraz yardımcı olur, ancak asıl amacı ses emilimi yoluyla sessiz bir iç mekan yaratmaktır. Bunları asarsanız evinizin iç kısmı sessiz ve kuru bir sese sahip olacaktır, ancak ses yalıtımı sağlamak için bunların başka yöntemlerle eşleştirilmesi gerekir.

Kitap rafı ekleyin

En sevdiğiniz kitaplar ve biblolarla dolu kitap rafları harika bir ses yalıtımı yöntemidir. Önceki açıklamadan, ekstra kütlenin titreşimleri durdurarak dolu kitap raflarını ses geçirmez bir kahraman haline getirdiğini biliyoruz. Paylaşılan duvarlarınıza yerleştirmek için bir veya daha fazla kitap rafı satın almayı düşünün.

Tavan Ses Yalıtımı

İster gürültücü bir üst kat komşusuyla karşı karşıya olun, ister gürültücü üst kat komşusu olmamaya çalışın, şanslısınız. Tavandan giren ve çıkan sesin azaltılmasının yolları vardır.

Halıları asın

Tavanda boho bir görünüm ve el perdeleri veya duvar halıları tercih edin. Üst kattaki komşunuzun yüksek sesle yere vurmasıyla uğraşıyorsanız, perdeler veya duvar halıları üstünüzdeki zeminden gelen sesi absorbe etmeye ve hapsetmeye yardımcı olacaktır. Tavanlar düz ve sert olduğundan, yumuşak, dokulu bir yüzey oluşturmak için herhangi bir şey eklemek üst kattaki gürültüyü rahatsız etmeyecektir.

Halı pedli kalın halı

Gürültücü üst kat komşusu olmayın. Kalın alan kilim ve kilim altlığıyla zeminlerinizden sızan sesi azaltın. Kütle yüklü vinili halı altlığının altına kaydırarak halınıza ekstra bir ses yalıtımı katmanı bile ekleyebilirsiniz. Artık evdeki antrenmanınızın, gürültülü ayak seslerinizin veya müzik seansınızın alt kattaki komşunuzu rahatsız etmediğini bilerek rahatlayabilirsiniz.

Kapı Ses Yalıtımı

Çoğu durumda gürültü sorunlarının en büyük suçlusu ön kapıdır. Apartmanların çoğunda katı kapılar yerine oyuk kapılar bulunur ve bu da gürültü sorunlarına yol açar. Neyse ki, içi boş bir kapınız olsa bile gürültü sorunlarını azaltmanın yolları var.

Hava koşullarına dayanıklı

Hava koşullarına dayanıklı kapı ve pencereler yalnızca kullanım maliyetlerini azaltmakla kalmaz; aynı zamanda gürültü sızıntılarını da azaltacaktır. Gürültünün evinize kaçmasını ve girmesini önlemek için kapı ve pencerelerin altına bir hava akımı durdurucu (diğer adıyla kapı contası veya kapı süpürme) takın.

Boşlukları kapatın

Kapınızın etrafındaki boşlukları kapatmanın birkaç yolu vardır. Boşlukları köpük, silikon veya bant kullanarak kapatın. Hırdavat mağazalarında ayrıca özel gürültü azaltıcı bantlar ve akustik kalafat bulunur. Pek bir şey yapmıyormuşsunuz gibi görünebilir, ancak bu küçük düzeltme gözle görülür bir fark yaratıyor.

Ses yalıtım panelleri

DIY ses yalıtımı yaklaşımı için daha fazla kütle yüklü vinil kullanın. Vinili kapınızla aynı şekilde kesin, arkasına yapışkan şeritler ekleyin ve kapınıza yapıştırın.

Ses geçirmez battaniye

Ses geçirmez bir battaniye, kapılarında her zaman vinil bulunmasından hoşlanmayan ancak yine de ara sıra sesleri engellemesi gereken kiracılar için iyi bir seçenektir. Geceleri yüksek seslerle uğraşıyorsanız veya bir parti ya da davul seansı sırasında yüksek seslerden kaçınmak istiyorsanız kapının üzerine ses geçirmez bir battaniye yerleştirin. Battaniyeyi kolayca açıp kapatabilmeniz için kapınıza kancalar veya perde çubuğu asın. Ses geçirmez bir battaniyeye yatırım yapmak istemiyorsanız kalın, kadife bir perde de işe yarayacaktır.

Pencere Ses Yalıtımı

Ön kapınız gibi pencereleriniz de gürültü sızıntısının en büyük suçlusudur. Pencerelerinizi ses geçirmez hale getirmek için ön kapınızda kullandığınız yöntemlerin çoğunu kullanabilirsiniz, ancak uygulayabileceğiniz birkaç ek teknik daha vardır.

Pencere ekler

Gürültü sıkıntınızın ana nedeni dışarıdan geliyorsa, pencere ekleri cankurtaran olabilir. En etkili pencere eklentileri lamine camdan yapılır ve biraz pahalı olabilir. Dışarıdan çok fazla gürültü gelen bir bölgede yaşıyorsanız, pencere ekleri paraya değebilir. Ev sahibinize bunların kurulumunu sormanız iyi bir fikir olacaktır. Ev sahibinize, hiç kimse gürültülü bir daire kiralamak istemediğinden, pencere eklerinin daireyi daha çekici hale getireceğini açıklayarak bir dava açın. Pencere eklentileri sizin için uygun değilse emin olun çünkü gürültüyü azaltmak için kullanabileceğiniz başka yöntemler de var.

Ses geçirmez perde

Pencere ekleri söz konusu değilse ses geçirmez perdeler harika bir alternatiftir. Özel ses geçirmez perdeler satın alınabilir, ancak kalın, kadife perdelerle de DIY rotasına girebilirsiniz. Ses yalıtımlı perdeler diğer perdeler gibi asılır ancak çubuğun perdenin ağırlığına dayanabildiğinden emin olun.

Hava koşullarına dayanıklı

Kapınızı mühürlediğiniz gibi, pencerenizi de tüm boşlukların doldurulduğundan emin olarak kapatın. Pencereler için taslak durdurucular satın alınabilir ve pencerenin etrafındaki boşlukları, kapının etrafında yaptığınız gibi ses geçirmez kalafat ve bantla doldurabilirsiniz.

Hiç kimse tüm gürültü sorunlarınızı çözemez, ancak çeşitli tekniklerin kullanılması dikkate değer bir fark yaratacaktır. Bir apartman dairesinde yaşıyor olmanız, gece geç saatlerde müzik seansları yapamayacağınız veya diğer insanların seslerinin insafına kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Tercih ettiğiniz gürültü seviyesinde günlük hayatınızın tadını çıkarmaya geri dönmek için bu önerileri kullanın!

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir