Menu

ABD’de konut fiyatları el yakmaya başladı

Konutta uygun fiyatlılığı endeksinin tarihin en düşük seviyelerine ulaştığı ABD’de, artan ipotek faizleri ve 2023 yıl boyunca devam eden enflasyon etkili oluyor.

Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği bu hafta artan ipotek oranlarının, artan inşaat maliyetlerinin ve sınırlı mevcut envanterin, konut satın alınabilirliğinin 2023’ün üçüncü çeyreğinde on yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesine yardımcı olduğunu bildirdi.

Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği (NAHB)/Wells Fargo Konut Fırsatı Endeksi’ne (HOI) göre, Temmuz başı ile Eylül 2023 sonu arasında satılan yeni ve mevcut evlerin yalnızca %37,4’ü ABD ortalama geliri olan aileler için uygun fiyatlıydı. 96.300 dolar. Bu, bu yılın ikinci çeyreğinde açıklanan %40,5’ten daha düşük ve NAHB’nin 2012’de satın alınabilirliği tutarlı bir şekilde izlemeye başlamasından bu yana en düşük rakam.

ABD’DE KONUT SEKTÖRÜ ZORDA

NAHB Başkanı Alicia Huey, “Yılın başından bu yana istikrarlı bir şekilde artan faiz oranları, alıcılar için konut maliyetlerini yükselterek ve inşaatçılar için geliştirme ve inşaat kredilerinin maliyetini artırarak konutun karşılanabilirliğine zarar veriyor” dedi. “İpotek oranları şu anda %8’e yakınken, inşaatçı anketlerimiz, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırmayı bitirmiş gibi görünmesine rağmen piyasa koşullarının yıl sonuna kadar zorlayıcı olmaya devam edeceğini gösteriyor.”

İPOTEK FAİZİ ORANLARINDA YÜKSELİŞ

NAHB Baş Ekonomisti Robert Dietz, “Artan ipotek oranları, konut satın alınabilirlik koşullarının azalmasının temel nedenidir ve barınma maliyetleri de enflasyonun ana itici gücü olmuştur” dedi. “Uygun fiyatlı tedarik eksikliği ve artan geliştirme maliyetleri nedeniyle barınma maliyeti artışları göz önüne alındığında, Amerika’nın büyüyen konut satın alınabilirliği zorluklarıyla baş etmenin en iyi yolu, inşaatçıların konut arzını artırmasına olanak tanıyacak politikaları yürürlüğe koymaktır.”

HOI, ulusal ortalama ev fiyatının üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre değişmeden 388.000 $ seviyesinde sabit kaldığını gösteriyor. Bu arada, ortalama ipotek oranları ikinci çeyrekteki %6,59’dan üçüncü çeyrekte %7,13’e yükseldi; bu HOI serisi tarihindeki en yüksek orandı.

Üçüncü Çeyrekte En Çok ve En Az Uygun Fiyatlı Piyasalar

Lansing-East Lansing, Michigan, en az 500.000 nüfusuyla metro olarak tanımlanan, ülkenin en uygun fiyatlı büyük konut piyasasıydı. Burada, üçüncü çeyrekte satılan tüm yeni ve mevcut evlerin %79,8’i, bölgenin ortalama geliri 97.800 dolar olan ailelerin bütçesine uygundu.

Uygun fiyatlı ilk beş büyük konut piyasası:

 1. Lansing-Doğu Lansing, Michigan.
 2. Youngstown-Warren-Boardman, Ohio-Pa.
 3. Harrisburg-Carlisle, Pa.
 4. Indianapolis-Carmel-Anderson, Ind.
 5. Scranton-Wilkes-Barre, Pa.

Bu arada Cumberland, Md.-W.Va., ülkenin en uygun fiyatlı küçük pazarı olarak derecelendirildi; üçüncü çeyrekte satılan evlerin %93,7’si ortalama 89.900 dolar gelir elde eden aileler için uygun fiyatlıydı.

Uygun fiyatlı ilk beş küçük konut piyasası:

 1. Cumberland, Md.-W.Va.

2.Elmira, NY

 1. Bay City, Michigan.
 2. Davenport-Moline-Rock Adası, Iowa-Ill.
 3. Kokomo, Ind.

Üst üste 12. çeyrekte Los Angeles-Long Beach-Glendale, Kaliforniya, ülkenin en ucuz fiyatlı büyük konut piyasası olmaya devam etti. Burada, üçüncü çeyrekte satılan evlerin yalnızca %2,7’si, bölgenin ortalama geliri 98.200 dolar olan ailelerin bütçesine uygundu.

En uygun maliyetli ilk beş büyük konut piyasası – tümü Kaliforniya’da bulunuyor:

 1. Los Angeles-Long Beach-Glendale
 2. Anaheim-Santa Ana-Irvine
 3. San Diego-Chula Vista-Carlsbad
 4. Oxnard-Bin Meşe-Ventura
 5. San Francisco-San Mateo-Redwood Şehri

En uygun maliyetli ilk beş küçük konut piyasası da Golden State’teydi. Uygun fiyat tablosunun en altında, üçüncü çeyrekte satılan tüm yeni ve mevcut evlerin %4,2’sinin, bölgede ortalama 129.600 dolar gelir elde eden ailelerin karşılayabildiği Napa, Kaliforniya vardı.

En ucuz beş küçük konut piyasasının tamamı Kaliforniya’da bulunuyor:

 1. Napa
 2. Salinalar
 3. Santa Maria-Santa Barbara
 4. San Luis Obispo-Paso Robles

5.Santa Cruz-Watsonville

ABD’DE KONUT FİYATLARININ EN YÜKSEK OLDUĞU BÖLGELER HANGİLERİ?

ABD’de konut fiyatlarının en yüksek olduğu bölgeler şunlardır:

 • Manhattan, New York
 • San Francisco, Kaliforniya
 • Los Angeles, Kaliforniya
 • Seattle, Washington
 • Boston, Massachusetts
 • Washington, D.C.
 • Miami, Florida
 • San Jose, Kaliforniya

Bu bölgelerin yüksek konut fiyatlarının birkaç nedeni vardır. Birincisi, bu bölgelerde yüksek talep vardır. Bu, güçlü iş piyasaları, yüksek yaşam standartları ve popüler turistik yerler gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. İkincisi, bu bölgelerde konut stoku genellikle düşüktür. Bu, düşük faiz oranları ve artan göç gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Örneğin, Manhattan’da ortalama bir evin fiyatı 2 milyon doların üzerindedir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek konut fiyatıdır. San Francisco’da ortalama bir evin fiyatı da 1 milyon doların üzerindedir. Los Angeles, Seattle, Boston ve Washington D.C. gibi diğer büyük şehirlerde de konut fiyatları yüksektir.

Bu yüksek konut fiyatları, birçok Amerikalının ev sahibi olmasını zorlaştırıyor. Bu, özellikle düşük gelirli aileler ve ilk kez ev alıcıları için geçerlidir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir