Menu

Kış sezonu başladı kayak evi fiyatları uçuşa geçti!

Kış sezonunun açılmasıyla gözler tatil mekanlarına çevrildi. Kış turizmi sevenlerin uğrak noktası olan Avrupa’da kayak evi fiyatları adeta fırladı.

Knight Frank tarafından yayımlanan 2024 Kayak Mülkiyet Raporu’na göre, Avrupa’da bir kayak dağ evinin fiyatı Haziran 2023’e kadar olan 12 ayda ortalama %4,4 arttı. Bu, pandemi yılları hariç 2014’ten bu yana en güçlü büyüme oranını temsil ediyor.

STOK EKSİKLİĞİ FİYATLARI ARTIRIYOR

Knight Frank’ın Kayak Mülkiyet Endeksi, İsviçre tatil köylerinin üst üste ikinci kez sıralamada lider konumda olduğunu ve Almanca konuşulan üç tatil yerinin Klosters (%16), Davos (%13) ve Andermatt (%9) ile en üst sıralarda yer aldığını ortaya koyuyor. Her tesisteki ciddi stok eksikliği ve altyapı iyileştirmeleri fiyatların yükselmesine neden oluyor.

TESİSTE YOK YOK!

Chamonix (%7), yoğun sezonda nüfusu 10.000’den 130.000’e çıkan gerçek bir yıl boyu tatil beldesi olan Fransız Alpleri’ndeki en iyi performansa sahip tatil yeri unvanını koruyor. Tesis, kayakçılardan dağ bisikletçilerine kadar geniş bir demografik grubun ilgisini çekiyor ve aynı zamanda yatırımcıların talebini de artıran yoğun bir spor etkinlikleri takvimine ev sahipliği yapıyor.

2023’te Alpler’de iki trend ortaya çıktı: yüksek rakımlı tatil köyleri (örn. St. Moritz, Val d’Isère, Courchevel 1850) ve yıl boyu hizmet veren tatil köyleri (örn. Chamonix ve Verbier) daha iyi performans gösterdi. Alıcılar ya daha uzun kayak sezonlarına sahip kar garantili tatil yerlerine ya da kayak ve kayak dışı aktivitelerin daha geniş bir karışımını sunan ve yaz aylarında daha canlı bir tatil yeri sunan hedeflenen konumlara öncelik verdi.

ASYA ÜLKELERİNDEN AVRUPA ÜLKELERİNE TATİL EVİ KİRALIYORLAR

Knight Frank küresel konut araştırması başkanı Kate Everett-Allen şunları söyledi:

“Sınırlı arz çoğu pazarda fiyatların altında bir taban oluşturduğundan, pandeminin neden olduğu Alplerdeki mini patlama bir patlama yerine bir fiyaskoyla sona eriyor. Fransa’nın üç önemli tatil beldesinde Listelemeler pandemi öncesine kıyasla ortalama %56 düştü ve bu, talebin güçlü olduğu bir ortamda gerçekleşiyor.

Kayak merkezlerini, özellikle iklim değişikliği, altyapıyı iyileştirme ihtiyacı ve katı planlama kuralları başta olmak üzere, açık zorluklar bekliyor. Ancak pazar gelişiyor ve son zamanlarda olduğu gibi daha uzak bölgelerden (Asya ve Orta Doğu) ve Güney Avrupa’dan alıcılar çekiyor. Sıcak hava dalgaları bazı ikinci ev sahiplerini kuzeye doğru dönmeye sevk ediyor.”

ALPİNE HOMES DUYARLILIK ARAŞTIRMASI

Kayak Mülkiyet Raporunun bir parçası olarak Knight Frank, 34 ülke ve bölgede bulunan 320’den fazla Knight Frank müşterisinin görüşlerini temsil eden ikinci yıllık Alpine Homes Duyarlılık Araştırmasını gerçekleştirdi. Katılımcılar arasında mevcut ev sahipleri, potansiyel alıcılar ve dağ tutkusu olanlar yer alıyor.

Temel bulgular şunları içerir:

  • Alıcı motivasyonları farklılaşıyor. Hem sadece kayak yapmak için bir üs isteyen hem de sadece dağların tadını çıkarmak için bir üs isteyen alıcıların oranı geçen yıla göre arttı.
  • Ankete katılanların %72’si bir kayak merkezinin dayanıklılığının nereden satın alacakları konusundaki kararlarını etkilediğini söylüyor.
  • Ankete katılanların %52’si kiralamayı planladıkları ikinci bir ev arıyor; bu oran geçen yılki %48’e göre artış gösterdi.
  • Ankete katılanların %78’i bir evin enerji verimliliğinin kendileri için önemli veya çok önemli olduğunu söylerken, yalnızca %28’i böyle bir ev için prim ödemeye razı olduğunu belirtiyor.
  • Ankete katılanların %60’ı Alplerdeki bir mülkün fiyatının önümüzdeki 12 ay içinde artmasını bekliyor.
  • Potansiyel alıcıların %39’u yaşam maliyeti krizinin Alplerdeki bir eve ayıracakları bütçeyi etkilediğini söylüyor.
Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir