Menu

ABD’de konut fiyatları geriledi! Satışlar yüzde 11,3 azaldı…

Gayrimenkul sektörünün etkilendiği ABD’de konut satışları yüzde 11,3 azalırken fiyatlar da geriledi.

ABD’de yeni konut satışları, yüksek konut fiyatları ve mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının etkisiyle mayısta aylık bazda yüzde 11,3 azalarak Kasım 2023’ten bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

ABD Ticaret Bakanlığı, mayıs ayına ait yeni konut satış istatistiklerini açıkladı.

SATIŞLAR GEÇEN AYA KIYASLA YÜZDE 11,3 GERİLEDİ

Buna göre, ülkede yeni konut satışları mevsim etkilerinden arındırılmış olarak, mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 11,3 azalarak 619 bine düştü.

Kasım 2023’ten bu yana en düşük seviyesini kaydeden ve piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen yeni konut satışlarının bu dönemde 636 bin olması öngörülüyordu. Yeni konut satışları, nisanda yüzde 2 artarak 698 bin olmuştu.

YILLIK BAZDA 417.000 DOLARA GERİLEDİ

Ülkede yeni konut satışları, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16,5 oranında düştü. ABD’de geçen ay satılan yeni konutların medyan satış fiyatı ise yıllık bazda yüzde 0,9 azalarak 417.400 dolara indi. ABD’de mortgage faiz oranları, haziran ortasında mart ayının sonundan bu yana ilk kez yüzde 7’nin altına düşmesine rağmen, 2021’in sonundaki seviyesinin iki katı üzerinde kalmaya devam ediyor.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir