Menu

ABD’de konut fiyatları uçtu satışlar geriledi

Konut fiyatlarının yükselişe geçtiği ABD’de satışlar gerilemeye başladı.

ABD’de ikinci el konut satışları, mayıs ayında aylık %0,7 oranında azalarak üst üste üçüncü ayda da düşüş göstermiştir. Aynı zamanda, ikinci el konut piyasasındaki medyan fiyatlar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

KONUT SATIŞLARI GERİLEDİ

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), mayıs ayına dair ikinci el konut satış verilerini açıkladı. Bu verilere göre, ülkedeki ikinci el konut satışları, mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak mayıs ayında bir önceki aya göre %0,7 düşüşle 4,11 milyona gerilemiştir.

Piyasa beklentisi ise ikinci el konut satışlarının 4,08 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Üç aydır ardışık olarak düşen ikinci el konut satışları, nisan ayında da %1,9 oranında azalmış ve 4,14 milyon olarak kaydedilmişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, mayısta geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 2,8 azaldı.

FİYATLAR TARİHİ ZİRVEDE

ABD’de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, mayısta yıllık yüzde 5,8 artarak 419 bin 300 dolar ile şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, zirveye ulaşan konut fiyatlarının mülk sahibi olanlar ile ilk kez ev satın almak isteyenler arasında daha büyük bir uçurum yarattığını belirtti.

Yun, bugün ortalama bir evin mortgage (konut kredisi) ödemesinin 2020’den önce satın alınan evlerin ödemesinin iki katından fazla olduğunu kaydetti.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir