Menu

ABD’de sıfır konut satışları geriledi

Yaşanan ekonomik krizden etkilenen ABD’de sıfır konut satışları Kasım ayında geriledi.

ABD’de yeni inşa edilen ev satışları, yüksek ipotek faizlerinin ev alıcılarını olumsuz etkilemesiyle Kasım ayında düştü.

Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü bildirdiğine göre, ABD’de yeni ev satışları önceki ayda revize edilen 672.000’den Kasım ayında yıllık %12.2 düşüşle 590.000’e geriledi.

Bu sayı mevsimsellikten arındırılmıştır ve eğer inşaatçılar her ay aynı hızda devam ederse, tüm yıl boyunca kaç evin inşa edileceğini ifade etmektedir.

Wall Street’te tempo beklentilerin oldukça altında kaldı. Ekonomistler Kasım ayında yeni ev satışlarının toplam 688.000 olacağını tahmin ediyorlardı.

Yeni ev satışları Kasım 2022’den bu yana en düşük seviyede.

Güney ve Batı’daki keskin düşüşler yeni konut satışlarının oranını düşürdü.

Ekim ayı verileri revize edildi. Yeni ev satışları Ekim ayında %5,6’lık düşüş yönündeki ilk tahmine kıyasla %4 oranında revize edildi.

Yeni ev satış verileri aydan aya değişkenlik gösteriyor ve sıklıkla revize ediliyor.

Satılık yeni ev arzı Ekim ve Kasım ayları arasında %16,5 artış göstererek 9,2 aylık arza denk geldi.

Ülkenin yarısı yeni ev satışlarında artış bildirdi; en büyük artışı %25 ile Ortabatı ve onu %3,1 ile Kuzeydoğu izledi. Satışlar Güney’de %20,9, Batı’da ise %5,1 düştü.

Genel olarak yeni ev satışları geçen yıla göre %1,4 arttı.

Büyük resim:  Konut verileri gürültülü olabilir, bu nedenle yeni ev satışlarında bu ay yaşanan düşüş bir sapma olabilir. Bir trend gelişene kadar bu bilinmeyecek.

Kasvetli rakamların yanı sıra, mortgage oranlarının Aralık ayında önemli ölçüde düşmesi  ve  ev satın alma talebinin artmasıyla birlikte ABD konut piyasası genel olarak toparlanmanın ilk işaretlerini gösteriyor  . Ekonomistlerin tahminlerine göre faiz oranlarının daha da düşmesi bekleniyor.

Yeniden satış envanterindeki eksikliğin devam etmesi nedeniyle ev inşaatçıları artan alıcı talebini karşılamak için güçlü bir konumda ve buna yanıt veriyorlar. Konut başlangıçları Kasım ayında %15 arttı ; bu, inşaatçıların yeni konut birimleri inşaatını hızlandırdıklarının bir işareti.

Onlar ne diyorlar?  Raymond James’teki analistler bir notta, “Ülkenin en büyük bölgesi olan Güney’de yeni ev satışlarındaki önemli düşüş, bu ayki yeni ev satış raporunu olumsuz bölgeye sürükledi” diye yazdı. “Bu, 2022 yılının Nisan ayından bu yana en büyük aylık düşüş oldu.”

Piyasa tepkisi: Hisse senetleri Cuma günü erken işlemlerde yükselişteydi. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi yüzde 3,9’un altındaydı.

DR Horton Inc., Lennar Corp., PulteGroup Inc. ve Toll Brothers Inc.’in de aralarında bulunduğu inşaat şirketlerinin hisseleri sabah işlem seansında yükseldi.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir