Menu

ABD’liler de konut faizlerinden çekiyor…

ABD’de mortgage faiz oranlarının yükselmesiyle Mart ayında konut satışları geriledi.

Mortgage faizlerinin artmasıyla birlikte Mart ayında konut satışları düştü.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin Perşembe günü bildirdiğine göre , toplam mevcut ev satışları Şubat ayına göre %4,3 düşüşle Mart ayında mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4,19 milyona geriledi. Mart satış rakamı bir yıl öncesine göre %3,7’lik bir düşüşü temsil ediyordu. (Mevcut evler yeni inşaatları kapsamamaktadır.)

Konut kredisi faiz oranlarının artmasının alıcıları caydırmasının ardından satışlarda bir geri çekilme bekleniyordu.

FİYATLAR ARTMAYA DEVAM ETTİ

Fiyatlar da yükselmeye devam etti. Mevcut evlerin ortalama fiyatı Mart ayında 393.500 dolardı; bu, bir önceki yıla göre %4,8 artışla o ay için şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Fiyatlar ABD’nin tüm bölgelerinde arttı; Kuzeydoğu’da %9,9, Ortabatı’da %7,5, Batı’da %6,7 ve Güney’de %3,4 arttı.

Ancak rapora göre, potansiyel ev sahipleri için umut verici bir gelişme olarak, satılık mevcut evlerin sayısı Şubat ayına göre %4,7 artışla Mart ayı sonunda 1,11 milyon adede yükseldi. Piyasadaki mevcut evlerin sayısı bir yıl öncesine göre %14,4 arttı.

Yüksek fiyatlar ve artan faiz oranları ev alıcıları için sorun olmaya devam etse de, konut stoklarındaki herhangi bir artış, sınırlı arzın kalıcı bir sorun olduğu sıkışık piyasada bir miktar rahatlama sağlayabilir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<