Menu

ABD’nin temkinli adımları Çin hisselerini geriletti

Yatırımcıların ABD enflasyon raporunun ardından temkinli davranmasıyla Çin hisse senetleri geriledi

Çin hisse senetleri, Fed’in faiz indirimi ihtimalinin azaldığına işaret eden ABD’nin gecelik enflasyon raporunun yatırımcıların temkinli davranmasına neden olmasının ardından Çarşamba günü düşüş yaşadı.

Hong Kong hisseleri %0,1’den daha az bir düşüşle 17.082,11’e geriledi ve art arda üç gün süren yükselişine son verdi. Hang Seng Tech Index %0,4 yükseldi; JD.com, şirketin önümüzdeki üç yıl içinde 3 milyar $’a varan hisse geri alımı açıklamasının ardından %0,3 kazandı.

Şangay Bileşik Endeksi %0,4 düşüşle 3.043,83 puana gerilerken, Shenzhen’deki daha küçük pazar da %0,3 düşüş yaşadı.

ABD enflasyonuna ilişkin gecelik rapor, yatırımcıların iyimserliğini bastırdı; veriler, tüketicilerin Şubat ayında beklenenden biraz daha yüksek fiyatlar ödediğini gösterdi; bu da Fed’in gelecek haftaki toplantısında uzun süredir beklediği faiz indirimlerini gerçekleştirme olasılığını azalttı.

Çin yerel medyası Salı günü, ülkenin devlet bankalarının, gayrimenkul geliştiricisi China Vanke’nin yaklaşan geri ödeme tarihlerini karşılamasına yardımcı olmak için sendikasyon kredilerinde 80 milyar yuan’a (11,2 milyar dolar) kadar artırabileceğini bildirdi.

Vanke, piyasa değerine göre ülkenin en büyük ikinci geliştiricisiydi ve her ikisi de zaten borçlarını ödeyemeyen Evergrande ve Country Garden’ın yolunu izledi. Ocak ayında bir Hong Kong mahkemesi, bankalara ve tahvil sahiplerine olan 300 milyar dolarlık borcun yeniden yapılandırılması yönündeki başarısız çabanın ardından Evergrande’nin tasfiyeye girmesine karar vermişti.

Derecelendirme kuruluşu Moody, Pazartesi günü Vanke’nin kredi notunu “önemsiz” durumuna düşürdü.

Vanke hisseleri Çarşamba günü %3,7’lik bir gerileme yaşarken potansiyel mali destek haberinin ardından yükseldi. Salı günü Hong Kong’da işlem gören hisseler %10,3 artışla kapandı ve Shenzhen’de işlem gören hisseler günü %5,7 artışla tamamladı.

Metal ticaretinde Çin merkez bankası, küresel jeopolitik gerilimler ve güvenli liman talebi ortamında güçlü altın alım faaliyetleri sergilemeye devam etti ve bu da altının fiyatını daha da artırdı. Resmi veriler, Çin’in altın rezervlerinin üst üste 16. ayda da arttığını, altın rezervlerinin Şubat ayı sonunda 72,58 milyon onsa ulaştığını, yani aylık bazda 390.000 onsluk bir artışı temsil ettiğini gösterdi.

Altın, yatırımcıların altın üreticilerinin ve kuyumcuların hisselerini satın almak için akın ettiği ve hisse senedi fiyatlarının daha da arttığı Pazartesi günü yeni bir rekor seviyeye ulaştıktan sonra Çarşamba günü geri çekildi.

Chow Tai Fook Jewellery Group, hisse senedini tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkaran geçen haftaki %4,6’lık artışın ardından Çarşamba günü %0,6’lık bir artış gördü. Piyasa değerine göre Çin’in en büyük altın üreticisi olan Zijin Mining Group, Şangay’da %2,3, Hong Kong’da ise %3,5 artış gösterdi.

Öte yandan Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Salı günü ilk elektrikli aracını 28 Mart’ta teslim edeceğini duyurmasının ardından %0,1 oranında değer kaybetti. Cathay Pacific Airways’in hisseleri, 2023 yılında işletme kârında %336 oranında kayda değer bir artış göstererek 15,1 milyara ulaştığını açıklamasının ardından %5,3 oranında artış gösterdi. Hong Kong doları (1,9 milyar dolar) ile 2010’da kırılan önceki rekoru geride bıraktı.

Tahvil piyasasında, Çin Maliye Bakanlığı, Çarşamba günü Hong Kong’da 12 milyar yuan (1,7 milyar dolar) ölçeğinde yılın ilk renminbi cinsinden hazine tahvili partisini ihraç etti. Bu, Maliye Bakanlığı’nın Hong Kong’da üst üste 16. kez Renminbi devlet tahvili ihraç etmesi ve toplam ihraç büyüklüğünün 300 milyar yuan’ı (41 milyar dolar) aşması oldu.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir