Menu

ABD’de krize dönüşen konut sorunu protesto edildi

Yaşanan küresel ekonomik krizin etkilediği ABD’de artan konut krizi, çok sayıda kişi tarafından protesto edildi.

ABD’nin New York kentinde bazı belediye meclisi üyeleri, sendikalar ve inanç gruplarından oluşan bir koalisyon, kentte büyük bir krize dönüşen konut sorununa karşı yeni bir kampanya başlattı.

2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ÇAĞRISI YAPILDI

Belediye binası önündeki merdivenlerde toplanan grup, New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın krizi çözmek yerine derinleştirdiğini belirterek, çözüm için 2 milyar dolarlık yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Çok sayıda ABD’li vatandaş Manhattın şehrindeki Belediye Binası önünde protesto gösterisi düzenlendi.

New York Kent Konseyi İlerici Grubu, denetçiler ofisi, konut savunucuları ve sendikalardan oluşan koalisyon ‘Homes Now, Homes for Generation’ adı altında barınma sıkıntısına odaklanan bir kampanya başlattı.

Protesto gösterisine katılan ABD’liler Manhattan’da bulunan Belediye Binası önünde toplandı.

‘EV FİYATLARININ DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRMEYECEKSİNİZ’

Çin’de patlak veren Kovid-19 salgını krizi ve üzerine gelen Rusya-Ukrayna Savaşı ile İsrail’in Filistinlilere başlattığı soykırımın derin ekonomik krize yol açtığı dünyada ABD de etkilendi.

Özellikle Kovid-19 salgını döneminde önüne geçilemez derecede ihtiyacın arttığı konut stokları yoğun bir şekilde erimeye başladı. Şimdi ise ABD’li uzmanlar konut krizinin kolay kolay çözülemeyeceğini belirtiyor.

Mortgage oranları Ekim 2023’te yüzde 8’e yükselip 23 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerine ulaşırken bile ev değerleri sabit kaldı. (O zamandan bu yana düşüş yaşadılar, yüzde 7’nin altına düştüler ve Bankrate’in 6 Mart’ta açıklanan haftalık anketinde ortalama yüzde 7,09’a ulaştılar.) Ana suçlu ise konut arzı eksikliği. NAR’ın Ocak ayı verileri yalnızca 3,0 aylık arzı gösterirken, stoklar hayal kırıklığı yaratacak kadar sıkışık durumda.

Mortgage şirketi New American Funding’in başkanı Rick Arvielo, “Ev fiyatlarının düştüğünü görmeyeceksiniz. Yeterli stok yok.” dedi.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir