Menu

Astra Space iflasın eşiğinde

ABD merkezli teknoloji şirketi Astra Space’in nakit bulma konusunda zorlandığı için iflas seçeneğini gündemine aldığı öğrenildi.

Uzay aracı itki ve fırlatma aracı şirketi Astra Space, şirketin nakit bulmakta zorlanması nedeniyle son aylarda birkaç kez iflas başvurusunda bulunmayı değerlendiriyor.

7 Mart’ta şirketin kurucularıyla bir anlaşma yaparak özel sektöre geçme planlarını açıklayan şirket, 18 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile gecikmiş bir Form 10-K yıllık raporu yayınladı .

Başvuruda Astra, 2023 yılı için yaklaşık 3,9 milyon dolar gelir ve 178,4 milyon dolar net zarar bildirdi. Şirketin 2022 yılında 9,4 milyon dolar geliri ve 411,4 milyon dolar net zararı vardı.

Şirketin 2023 geliri yalnızca Astra Uzay Aracı Motorları adı verilen elektrikli tahrik sistemleri üreten uzay ürünleri biriminden geldi. Rocket 3 küçük fırlatma aracını 2022 yılında rafa kaldıran şirket, 2023 yılında herhangi bir fırlatma geliri bildirmedi.

Başvuruda şirket, bugüne kadar sekiz müşteri için 34 Astra Uzay Aracı Motoru ürettiğini ve bu iticilerden 10’unun şu anda yörüngedeki uzay aracında olduğunu açıkladı. Şirket, başvuruda “Astra Uzay Aracı Motorlarımızın üretimini ölçeklendirmeye devam ediyoruz ancak program gecikmeleri ve kaynak kısıtlamaları yaşadık” dedi.

Form 10-K başvurusunda ve diğer belgelerde şirket, son aylarda birkaç kez iflas başvurusunda bulunmaya yaklaştığını ortaya çıkardı. “2023’ün ikinci yarısında ve 2024’e kadar çeşitli noktalarda Şirket, İflas Kanununun 11. Bölümü veya 7. Bölümü uyarınca gönüllü yardım başvurusunda bulunmayı değerlendirdi ve hatta hazırlıklara başladı çünkü Şirket, devam eden borçlarını finanse edememe sorunuyla karşı karşıya kaldı. operasyonlar” ifadeleri kullanıldı. Bölüm 11’de yer alan bir başvuru, şirketin faaliyetlerine devam etmesine ve yeniden organize olmasına izin verirken, Bölüm 7’de yer alan bir başvuru şirketin tasfiyesi ile sonuçlanacaktır.

SEC’e 8 Nisan’da özel sektöre geçme planlarını açıklayan bir başvuru, bu iflas hususları hakkında daha fazla ayrıntı sağladı. Buna, şirket yönetim kurulunun “tüm çalışanların derhal izne çıkarılmasını tavsiye edip etmemeyi ve acil iflas başvurusuna hazırlanmayı tavsiye edip etmeyeceğini değerlendiren” özel bir komitesinin 3 Kasım’daki toplantısı da dahildi. Bu toplantıda şirket yönetimine ek finansman ayarlamaya çalışırken bu hazırlıkları yapması talimatı verildi. bunu birkaç gün sonra yaptı .

Astra, şirketin kurucuları Chris Kemp ve Adam London’ın 8 Kasım’da şirketin hisse başına 1,50 dolarlık orijinal fiyatla özelleştirilmesi yönünde teklif sunmasının ardından olası bir iflas başvurusunu değerlendirmeye devam etti. Ocak ayı ortasına gelindiğinde şirketin yönetim kurulu, Astra’nın “nakde çok ihtiyaç duyması” nedeniyle şirketi özel hale getirmek için bir anlaşma müzakere ederken aynı zamanda Bölüm 7’ye göre iflas başvurusu yapmayı planlamaya karar verdi.

Kurul, 22 Şubat’taki toplantıda bir kez daha iflas başvurusunu değerlendirdi; burada yönetim, iflas planlaması için ihtiyaç duyulanlar dışındaki çalışanların en geç 26 Şubat’a kadar izne çıkarılmasını önerdi, çünkü kurul 7. Bölüm başvurusuna hazırlanmak üzere bir hukuk firmasını görevlendirdi. O sıralarda Kemp ve London, şirketin özelleştirilmesi için revize edilmiş, çok daha düşük bir teklif sunarken, aynı zamanda “Şirket çalışanlarının derhal izne çıkarılmasını önlemek için” 300.000 dolar da teklif etti.

Yönetim kurulunun özel komitesi, 5 Mart’ta yapılan bir toplantıda, şirketin revize edilen teklifi ve bununla ilgili geçici finansmanı kabul etmemesi durumunda, Astra’nın kalan nakdinin tamamının ertesi gün maaş bordrosu ve sigorta yükümlülüklerini karşılamak ve Bölüm’ü kapatmak için kullanılacağı konusunda bilgilendirildi. 7 dosyalama hazırlığı. Özelleşmeye ilişkin anlaşma 7 Mart’ta onaylandı ve duyuruldu.

Yönetim kurulu anlaşmayı onayladı çünkü başvurulara göre tek alternatif Bölüm 7’nin iflası olduğu için kaybedecek hiçbir şeyi olmadığı sonucuna vardı: “Gözden Geçirilmiş Özel Al Teklifini uygulamak – sonuçta kapanmasa bile – başvuruda bulunmak yerine tercih edilirdi Bölüm 7 Tasfiye yakında.”

Bu anlaşma henüz tamamlanmadı. Duyuru sırasında Astra, anlaşmanın ikinci çeyrekte tamamlanmasını ve şirketin halka açılmasını beklediğini belirtmişti ve son SEC başvuruları bu takvimi güncellememişti.

8 Nisan tarihli başvuruda şirketin Şubat ayında geliştirilen gelecekteki mali durumuyla ilgili tahminler yer alıyordu. 2024’ün ilk çeyreği için yaklaşık 5 milyon dolar gelir öngörülüyor ve üç aylık gelirler 2025’in ikinci çeyreğinde zirveye ulaşarak 22,4 milyon dolara ulaşacak. Bu tahminler aynı zamanda şirketin 2025’te de lansmanlara devam edeceğini ve çeyrekte bir lansman yapacağını varsayıyor.

Ancak SEC dosyasına göre, Astra’nın çeşitli finansman seçeneklerinin değerlendirilmesi sırasında kendisine yardımcı olması için görevlendirdiği şirket Riveron, bu tahminleri “iyimser ve gerçekleştirilmesi muhtemel olmayan” olarak nitelendirdi. Bu tahminler, 2024’ün ilk çeyreğinde 90 milyon dolar artış gibi varsayımları içeriyordu. 10-K dosyasına göre şirket, Aralık ayının sonundan bu yana 13,9 milyon dolar topladı.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<