Menu

Son ödeme tarihini kaçırmayın! Cezası var…

Yılda iki defa olmak üzere alınan emlak vergisi için ilk taksit ödemesinin 1 Mart’tan 31 Mayıs’a kadar zaman olduğu açıklandı.

Emlak vergisi gayrimenkul sahiplerinin mülklerinin değerine göre ödemek zorunda olduğu bir yükümlülüktür.

HalkTV’nin raporuna göre, gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödemelerini yılda iki kez yapabilmektedirler. İlk taksit ödemesi 1 Mart’tan 31 Mayıs’a kadar, ikinci taksit ise 1 Eylül’den 30 Kasım’a kadar yapılmaktadır. Emlak vergisi ödemeleri, ilgili belediyelerin vezneleri, yetkili bankalar ve e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir.

GECİKME ZAMMI ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ

Gayrimenkul sahiplerinin emlak vergisi ödemelerini geciktirmemesi gerekiyor. Çünkü emlak vergisi ödemesinin gecikmesi durumunda, gecikme zammı ödemek zorunda kalınabiliyor, yasal işlem başlatılabiliyor ve bu şekilde tapu sahibinden alınabiliyor. Ayrıca, kredi notu da olumsuz etkileniyor.

Emlak vergisi için ilk taksit ödeme dönemi başlamış bulunmakta ve gayrimenkul sahipleri, tapularını korumak adına 31 Mayıs 2024 tarihine kadar bu ödemeyi yapmalıdır. Emlak vergisi bilgileri ve sorgulama işlemleri e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilir. Ayrıca, ilgili belediyeler ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinden detaylı bilgi almak mümkündür. Bu süreçler, gayrimenkul sahiplerinin vergi yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeleri için önemlidir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<