Menu

Avrupakent halka arz helal mi haram mı? AVRUPAKENT GYO KATILIMA UYGUN MU?

Avrupakent halka arz helal mi haram mı? soruları Borsa İstanbul yatırımcıları tarafından merak ediliyor. 2023 yılı boyunca hemen hemen her ay yatırımcıların iştahını kabartan halka arzlar duyuruldu. Yenilenebilir enerji sektöründen emlak sektörüne çok sayıda şirketin talep topladığı halka arzlardan yenisi ise Avrupakent GYO oldu. Artaş Holding bünyesinde faaliyet gösteren Avrupakent GYO 13-14-15 Aralık tarihlerinde talep toplayacağını açıkladı. Peki, Avrupakent GYO katılıma uygun mu?

Avrupakent halka arz helal mi haram mı? Avrupakent GYO katılıma uygun mu? Borsa İstanbul’da 3 gün boyunca halka arz edilecek olan Artaş Holding iştiraki Avrupakent GYO yatırımcıların gündeminde. Haram helal hassasiyeti olanların yakın ilgi gösterdiği gayrimenkul devinin hisseleri 55,08 TL’den satılacak. Süreç tamamlandığında ise Avrupakent AVPGY koduyla Yıldız Pazar’da işlem görecek. Milyonlarca yatırımcı ise toplamda 100 milyon lotun dağıtımını gerçekleştirecek olan şirketin hisselerinin katılım endeksine uygun olup olmadığını araştırıyor.

AVRUPAKENT HALKA ARZ HELAL Mİ HARAM MI?

Avrupakent hisselerinin İMKB tarafından sunulan şartları sağladığı ve katılım endeksine uygun olduğu öğrenildi.
Avrupakent GYO’nun halka arzı, İslami finans prensiplerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Şirketin izahnamesinde yer alan bilgilere göre, halka arzın aşağıdaki katılım kriterlerine uygun olduğu belirtilmektedir:

Faaliyet alanı

Kar dağıtım politikası

Finansal yapısı

AVRUPAKENT GYO KATILIMA UYGUN MU?

Evet, Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. katılım endeksine uygundur. Katılım endeksi, İslami finans prensiplerine uygun olarak işletilen şirketleri kapsayan bir endekstir. Avrupakent GYO, izahnamesinde yer alan bilgilere göre aşağıdaki katılım kriterlerini sağlamaktadır:

  • Şirketin faaliyet alanı: Şirketin faaliyet alanı, İslami finans prensiplerine uygun olmayan faaliyetlerden oluşmamalıdır. Avrupakent GYO, gayrimenkul yatırım ortaklığı olup, faaliyet alanı gayrimenkullere yatırım yapmak ve kiralamaktır. Bu faaliyetler İslami finans prensiplerine uygundur.
  • Şirketin kar dağıtım politikası: Şirket, kar dağıtım politikasında İslami finans prensiplerine uygun bir yaklaşım benimsemelidir. Avrupakent GYO, kar dağıtım politikasında, karın %50’sini temettü olarak dağıtmayı taahhüt etmektedir. Bu oran, katılım kriterlerine uygun bir orandır.
  • Şirketin finansal yapısı: Şirketin finansal yapısı, İslami finans prensiplerine uygun olmalıdır. Avrupakent GYO’nun finansal yapısı, İslami finans prensiplerine uygundur. Şirket, finansal işlemlerinde faiz, ribâ gibi İslami finans prensiplerine aykırı uygulamalardan kaçınmaktadır.

Bu kriterlere göre, Avrupakent GYO katılım endeksine uygun bir şirkettir.

AVRUPAKENT KİŞİ BAŞI KAÇ LOT VERİR?

Avrupakent toplamda 100.000.000 lot dağıtacak. Olası kişi başı lot dağıtımı ise şöyle:

Dağıtılacak Pay Miktarı (Olası) *

– 2.1 Milyon katılım ~ 38 Lot (2093 TL).

– 2.5 Milyon katılım ~ 32 Lot (1762 TL).

– 2.9 Milyon katılım ~ 27 Lot (1487 TL).

– 3.3 Milyon katılım ~ 24 Lot (1321 TL).

– 3.7 Milyon katılım ~ 22 Lot (1211 TL).

– 4.1 Milyon katılım ~ 20 Lot (1101 TL).

– 4.5 Milyon katılım ~ 18 Lot (991 TL).

– 4.9 Milyon katılım ~ 16 Lot (881 TL).

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<