Menu

BlackBerry’e yeni CEO… John Chen görevden alındı!

Bir döneme damga vuran ve hemen hemen her dizi ile filmde görmeye alışık olduğumuz BlackBerry markasının başına yeni bir CEO atandı.

Kanada’nın BlackBerry’si Pazartesi günü, Kasım ayında istifa eden John Chen’in yerine içeriden John Giamatteo’yu icra kurulu başkanı olarak atadı.

Teknoloji şirketi ayrıca nesnelerin interneti (IoT) işi için halka açık listeleme planını da rafa kaldırdı.

BlackBerry, merkezi kurumsal işlevlerini, her iş biriminin bağımsız olarak ve ileriye dönük olarak kârlı ve nakit akışı açısından olumlu bir temelde çalışabilmesi için düzene koyacağını söyledi.

Stratejik bir incelemenin ardından şirket daha önce IoT ve Siber Güvenlik işlerini ayıracağını ve bunları bağımsız bölümler olarak kuracağını açıklamıştı.

Giamatteo, Ekim 2021’den bu yana şirketin Siber Güvenlik biriminin başkanlığını yapıyor.

BLACKBERRY HANGİ ÜLKENİN ÜRÜNÜ?

BlackBerry, Kanadalı bir telekomünikasyon ve kablosuz cihaz üreticisidir. Ana ofisi Ontario, Kanada’dadır. Bu nedenle, BlackBerry’nin ülkesi Kanada’dır.

BlackBerry, 1984 yılında Mihalis “Mike” Lazaridis ve Doug Fregin tarafından kurulmuştur. Şirket, ilk olarak QWERTY klavyeli akıllı telefonları ile tanınmıştır. BlackBerry akıllı telefonları, iş dünyasında özellikle popüler olmuştur.

2010’lu yılların başında, BlackBerry akıllı telefonlar, Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlara karşı rekabetçiliğini kaybetmeye başlamıştır. Şirket, 2016 yılında akıllı telefon üretimini durdurmuştur.

BlackBerry, günümüzde yazılım ve güvenlik hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. Şirketin ürünleri, işletmeler ve hükümetler tarafından kullanılmaktadır.

BLACKBERRY ÜRETİLİYOR MU?

Hayır, BlackBerry üretilmiyor. BlackBerry, 2016 yılında TCL Communications ile bir anlaşma imzalamış ve bu anlaşma kapsamında TCL, Android işletim sistemli BlackBerry telefonları üretmeye başlamıştır. Ancak, bu anlaşma 31 Ağustos 2020 tarihinde sona ermiştir.

BlackBerry, günümüzde yazılım ve güvenlik hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. Şirket, akıllı telefon üretimine geri dönmeyi planladığını açıklamıştır, ancak henüz bu konuda somut bir adım atmamıştır.

Bu nedenle, 2023 yılı itibariyle BlackBerry üretilmemektedir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir