Menu

e-Devlet şifresi nasıl alınır? e-Devlet şifresi ilk defa nereden alınır?

Türkiye’de son yıllarda birçok şey dijital ortama aktarıldı. Noter hizmetleri, vergi işlemler, öğrenci belgeleri işlemleri ya da tapu işlemleri gibi çok sayıda evrak dijital ortama aktarıldı. Bundan en büyük payı ise e-Devlet hizmeti aldı. On milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren SGK işlemleri de anlık olarak e-Devlet aracılığıyla halledilebiliyor. Bu nedenle e-Devlet şifresi alma işlemi sürekli gündemde ve sürekli merak ediliyor. Vatandaşlar ilk defa e-Devlet şifresini nasıl alabileceğini araştırıyor. Peki, e-Devlet şifresi nasıl alınır? e-Devlet şifresi ilk defa nereden alınır? detayları sizler için haberimizde hazırladık.

Dijital hizmetler noktasında büyük ilerleme kaydeden Türkiye’de en çok dijitalleşen ve böylece on milyonlarca vatandaşı işini kolaylaştıran platform e-Devlet oldu. Noter işlemlerinden öğrenci belgesi çıkarmaya kadar sayısı işlemin kolaylık yapılabildiği bu platforma Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes giriş yapabiliyor. E-Devlet şifresi alabilmenin en öncelikli şartı ise TC kimlik kartına sahip olmak. E-Devlet şifresi konusundaki en önemli nokta ise ilk defa şifre alıyor olmak. Eğer ilk defa e-Devlet şifresi alıyorsanız işiniz biraz zor demektir. İşte e-Devlet şifresi nasıl alınır? e-Devlet şifresi ilk defa nereden alınır? sorularının yanıtı ve detaylı anlatım…

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

İlk defa e-Devlet şifresi alıyorsanız PTT şubesine giderek işlem yapmak zorundasınız. Fakat daha önce şifre almışsanız sisteme kayıtlı olan telefon numaranız sayesinde şifre güncelleme işlemi yapabilirsiniz.

e-Devlet şifresi almak için iki farklı yöntem mevcuttur:

Şahsen başvuru ile

Yurt içinde PTT işyerlerinden veya yetkili acentelerinden, Türksat Kablo Ofislerinden yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklardan şifre başvurusunda bulunabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı üzerinden

Daha önce cep telefonu numaranızı e-Devlet Kapısı’na kaydedip, doğruladıysanız, şifre talebinde bulunmadan yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Şahsen başvuru ile e-Devlet şifresi almak için gerekli belgeler

·         T.C. kimlik numarası

·         Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi kimlik belgesi

·         20 TL işlem ücreti

e-Devlet Kapısı üzerinden e-Devlet şifresi oluşturmak için gerekli belgeler

·         T.C. kimlik numarası

·         Cep telefonu numarası

Şahsen başvuru ile e-Devlet şifresi nasıl alınır?

1.    Size en yakın PTT şubesine veya yetkili acentesine gidin.

2.    Başvuru formunu doldurun.

3.    Kimlik belgenizi ibraz edin.

4.    20 TL işlem ücretini ödeyin.

5.    Şifreyi aldıktan sonra 30 gün içinde e-Devlet Kapısı’na giriş yapın ve şifrenizi değiştirin.

e-Devlet Kapısı üzerinden e-Devlet şifresi nasıl oluşturulur?

1.    e-Devlet Kapısı’na giriş yapın.

2.    “Şifre ve Güvenlik” sekmesine tıklayın.

3.    “e-Devlet Şifresi Oluştur” butonuna tıklayın.

4.    “Cep Telefonu Numarası” bölümüne cep telefonu numaranızı girin.

5.    “Güvenlik Kodu” bölümüne gelen kodu girin.

6.    “Şifrenizi Oluşturun” bölümünde yeni şifrenizi oluşturun.

7.    “Şifrenizi Onayla” bölümünde yeni şifrenizi tekrar girin.

8.    “Oluştur” butonuna tıklayın.

e-Devlet şifreniz oluşturulduktan sonra 30 gün içinde e-Devlet Kapısı’na giriş yapın ve şifrenizi değiştirin.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLK DEFA NEREDEN ALINIR?

E-devlet şifresi, e-devlet sisteminde sunulan hizmetlere erişmek için kullanılan kişiye özel bir şifredir. E-devlet şifresi ilk defa nereden alınır sorusunun cevabı, PTT şubeleridir. E-devlet şifresi almak için, nüfus cüzdanınız veya pasaportunuz ile birlikte en yakın PTT şubesine başvurmanız gerekir. Başvuru sırasında 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. PTT şubesinden aldığınız zarf içindeki e-devlet şifrenizi, e-devlet sisteminde ilk giriş yaptığınızda değiştirmeniz tavsiye edilir. E-devlet şifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz durumunda, yine PTT şubelerinden yeni bir şifre alabilirsiniz. E-devlet şifresi almak için başka bir yöntem ise, mobil imza veya elektronik imza kullanmaktır. Bu yöntemlerle e-devlet sisteminde kayıt olabilir ve e-devlet şifresi almadan hizmetlere erişebilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ ÜCRETLİ Mİ KAÇ TL?

e-Devlet şifresi, elektronik devlet hizmetlerinden yararlanmak için gereken bir kimlik doğrulama yöntemi. e-Devlet şifresi almak için, PTT şubelerine başvurmak ve 4 TL ödemek gerekiyor. e-Devlet şifresi, bir defaya mahsus alınan ve ömür boyu kullanılabilen bir şifredir. e-Devlet şifresi ile, vergi, sağlık, emeklilik, eğitim, nüfus gibi pek çok devlet işlemini internet üzerinden yapmak mümkün. e-Devlet şifresi, vatandaşların hayatını kolaylaştıran ve zaman tasarrufu sağlayan bir uygulamadır.

 

 

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<