Menu

Çin emlak sektöründe toparlanma emareleri

Çin’de emlak sektörünün son verilerine göre yatırım ve satış verilerindeki gerileme bir önceki yıla oranla daha yavaş gerçekleşti.

Çin emlak sektörü geçen yıl hem satış hem de yatırım açısından düşüşe devam etti, ancak son resmi verilere göre bu düşüş önceki yıla göre daha yavaş gerçekleşti.

DÜŞÜŞLER YÜZDE 20 İLA 16 PUAN AZALDI

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün açıklanan verilere göre, Çin’in emlak satış hacmi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 6,5 düşüşle 11,7 trilyon CNY’ye (1,64 trilyon ABD Doları) gerilerken, satış alanı da yüzde 8,5 düşüşle 1,1 milyar metrekareye geriledi. Düşüşler 2022 yılına göre sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 16 puan azaldı.

NBS verilerine göre, ülkede gayrimenkul geliştirme yatırımları 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 9,6 düşerek 11,1 trilyon CNY’ye geriledi. Bunun başlıca nedeni satışlardaki durgunluk ve sorunlu finansmandı. Konut yatırımları bu dönemde yüzde 9,3 düşüşle 8,4 trilyon CNY’ye (1,18 trilyon ABD Doları) geriledi. Düşüşler geçen yıla göre biraz daha yavaştı.

Çin’in emlak devleri tarafından inşa edilen bir prjoe.

HÜKÜMETİN DESTEĞİYLE GAYRİMENKULLER TAMAMLANDI

NBS, Çin hükümetinin desteği sayesinde geçen yıl Çin’de tamamlanan gayrimenkullerin toplam alanının yüzde 17 artarak 998,3 milyon m2’ye yükseldiğini ve bunun yaklaşık yüzde 73’ünün konutlardan oluştuğunu söyledi.

Geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana Çin, emlak piyasasına büyük politika desteği sağladı. Ülke, sakinlerin ev satın alma talebini artırmak için peşinat yüzdesini ve ipotek faiz oranlarını düşürdü ve gayrimenkul geliştiricileri üzerindeki finansman kısıtlamalarını hafifletti. Gayrimenkul araştırma enstitüsü CRIC Araştırma Merkezi’ne göre, birinci kademedeki dört şehir ve birkaç ikinci kademe şehir dışında neredeyse tüm Çin şehirlerinde ev satın alma kısıtlamaları hafifletildi.

Çin’de kentleşme oranının yüzde 66’yı aştığı belirlendi.

KENTLEŞME ORANI YÜZDE 66 OLDU

yicaiglobal.com tarafından servis edilen habere göre NBS Direktörü Kang Yi bugün düzenlediği basın toplantısında, Çin emlak piyasasının uzun vadeli sağlam gelişimi için temellerin hala mevcut olduğunu söyledi. Ülkenin kentleşme oranı geçen yıl yüzde 66, gelişmiş ekonomilere göre yüzde 10 puan daha düşüktü.

Kang, Çin’deki pek çok evin tam işlev ve yapıya sahip olmadığını, bu nedenle sakinlerin acilen konut koşullarını iyileştirmeleri gerektiğine dikkat çekti. Bunun emlak piyasasının büyümesi için önemli bir itici güç olacağını da sözlerine ekledi.

Guangdong Konut Politikası Araştırma Merkezi baş araştırmacısı Li Yujia, Yicai’ye Çin emlak piyasasının iki yıl üst üste daralmasının ardından 2015’teki ile aynı seviyeye geri döndüğünü söyledi. Li, pazarın düşmeye devam etme ihtimalinin az da olsa olduğunu ekledi.

Kaynak: yicaiglobal.com

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir