Menu

Yatırımcıların konutlara olan ilgisi 2023’te azaldı

Yaşanan küresel ekonomik krizin de etkisiyle yatırımcıların konut satın alımına ilgisi 2023 yılında azaldı.

Çarşamba günü yayınlanan yeni bir Realtor.com analizi, yatırımcıların yaptığı ev alımlarının 2023’ün ilk üç çeyreğinde azaldığını ve Eylül ayında bir önceki yıla kıyasla ortalama %32,9 oranında düşüş kaydettiğini ortaya koydu.

Yatırımcı faaliyetindeki düşüş, aynı dönemde konut piyasasındaki genel faaliyette görülen %25’lik düşüşten daha büyüktü.

2022 YILINDA YÜZDE 12 OLAN ORAN YÜZDE 10,8’E GERİLEDİ

Araştırmaya göre, yatırımcılar geçen yılın Ocak ayından Eylül ayına kadar her ay satılan evlerin ortalama %10,8’ini satın aldı; bu oran 2022’nin aynı dönemindeki %12’ye kıyasla düşüş gösterdi ancak yine de COVID öncesi seviyelerin üzerindeydi. Mucit alıcılarının payı Şubat 2022’de %13,1 ile zirveye ulaştı.

KONUT AÇIĞI SONUNDA AZALMAYA BAŞLIYOR

Pandemi patlamasının başlarında konut talebi hızla yükseldiğinde ve kiralar yükseldiğinde, büyük yatırımcılar küçük yatırımcıları geride bıraktı. Büyük yatırımcılar Ocak 2020’de yatırım alımlarının %22,3’ünü oluşturdu ve payları Ekim 2021’de ev alımlarında %34,1 gibi yüksek bir seviyeye ulaştı; analiz, öz sermayeye erişim nedeniyle o dönemde nakit anlaşmalardaki artışa neden olmuş olabileceğini söyledi.

Perspektif olarak bakıldığında, 2021 ve 2022’de büyük yatırımcıların yaklaşık %80’i nakit parayla mülk satın aldı. Ancak büyük yatırımcılar konut piyasasındaki belirsiz koşulların etkisiyle geri çekilmeye devam ediyor.

Realtor.com’un kıdemli ekonomik araştırma analisti Hannah Jones, FOX Business’a verdiği demeçte, “Yatırımcılar, yüksek fiyatlar, yüksek ipotek oranları ve düşen kiraların yatırımı daha az çekici hale getirmesi  nedeniyle 2023’te geri adım attı.” dedi.

Satılık ev sıkıntısı fiyatları yükseltmeye devam ediyor ve faiz oranları geçen sonbaharda bir miktar düşerken, pandemi döneminin en düşük seviyesi olan %3’ün oldukça üzerinde kalıyor.

ABD’DE DURUM İÇ AÇICI DEĞİL

Redfin verilerine göre ABD’de bir evin ortalama satış fiyatı Aralık ayında %4,4 artışla 363.371 $’a yükselirken, en son Freddie Mac verileri ortalama 30 yıllık sabit faizli ipotek oranının %6,66 olduğunu gösteriyor.

Jones, “Konut satın alınabilirliğinin 2024’te bir miktar iyileşmesini bekliyoruz, ancak piyasa nispeten satın alınabilir durumda kalacak, bu da yatırımcı faaliyetlerinin salgın dönemi seviyelerine dönmesinin pek mümkün olmadığı anlamına geliyor” dedi.

FOX Business’tan Daniella Genovese bu rapora katkıda bulundu.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir