Menu

Çin’de emlak krizine garip çözüm! Ev alan herkese verilecek…

Gayrimenkul sektörünün batakta olduğu Çin’de satışları artırmak için garip bir yönteme başvuruldu. Ülkede daire satın alanlara eş veya külçe altın verilecek.

Gayrimenkul sektörünün derin kriz yaşadığı Çin’de emlak firmalarının çare arayışları sürüyor. Kampanyalar ise gittikçe garipleşiyor. Çin’de konut satın alanlara evlenmeleri için eş ya da külçe altın verileceği öğrenildi.

Çaresiz Çinli emlak geliştiricileri, devam eden emlak krizinde uyguladıkları pazarlama taktikleriyle, tamamen tuhaf olmasa da, daha yaratıcı hale geliyor.

BEDAVA EŞ YA DA KÜLÇE ALTIN

The Wall Street Journal’ın haberine göre Tianjin’deki bir şirket “bir ev satın alın, bedava bir eş alın” reklamı yaptı. Çin’in Zhejiang eyaletindeki bir başka şirket ev alıcılarına külçe altın sözü verdi.

Özgür eş anlaşması, ev alıcılarına yönelik tipik teşviklerle aynı ifadelerle tasarlanmış, geleneksel bir Çin ifadesine dayalı bir kelime oyunuydu (hiçbir gerçek eş, promosyonun parçası değildi). Ancak bu durum, Eylül ayında reklam nedeniyle şirkete 4.184 dolar para cezası kesen Çinli düzenleyicilerin hoşuna gitmedi.

Çin’in emlak balonu yaklaşık iki yıl önce emlak geliştiricisi Evergrande’nin iflas ilan etmesiyle patladı ve Çin ekonomisini aşağı çeken temerrütler ve iş kayıplarından oluşan zincirleme bir reaksiyonu başlattı.

Çin’de gayrimenkul sektörü bankacılık sektörünü de çıkmaza sürüklüyor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ İFLASA SÜRÜKLENİYOR

Birkaç milyar dolarlık şirket neredeyse tamamen çöktü ve Çinli şirket yöneticileri gözaltına alındı ya da ortadan kayboldu. Yatırımcılara 64 milyar dolar borcuyla “ciddi iflas halinde” olduğunu söyleyen Zhongzhi Enterprise Group da dahil olmak üzere, Çin’deki emlak patlamasının çoğunu finanse eden gölge bankacılık sektörü iflas ediyor.

Ülkenin en zengin dört şehrinde mevcut ev fiyatları %11 ile %14 arasında düştü. Yeni ev satışları yüzde 6 düştü. Journal’ın haberine göre, Çin Halk Bankası istatistik departmanı eski başkanı Sheng Songcheng, krizin iki yıl daha süreceğini öngörüyor.

On yıl önce çift haneli büyüyen Çin ekonomisi, dördüncü çeyrekte ekonomistlerin beklentilerinin altında %5,2 oranında büyüdü. Emlak krizine ek olarak, yüksek genç işsizliği ve uluslararası ticaret gerilimleri de bu durumu aşağı çekti.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir