Menu

Çin’in ağır çekimdeki emlak krizi küresel ekonomi için ne anlama geliyor?

Çin’de iktidarın dahi akıbetini elinde bulunduran emlak sektörü ciddi çöküş yaşıyor. Bu durumdan küresel çapta ekonomik sarsıntı yaşanması bekleniyor.

Çin’in emlak sektörü yavaş çekimde çöküyor. Evergrande ve  Country Garden gibi büyük geliştiriciler   giderek artan borç sorunlarına takılıp kalıyor. ‘Hayalet şehirler’ olarak adlandırılan şehirler Çin kırsalında görülüyor. Ve şimdi Uluslararası Para Fonu, 2024 için küresel büyüme tahminlerini düşürdü ve bunun büyük bir nedeni olarak Çin’deki emlak krizini öne sürdü.

KENTLEŞME AZALIYOR

Frederic Neumann, “Burada uzun vadeli bir zorluk olduğunu kabul etmek önemli; Çin’de esasen çok büyük bir inşaat sektörümüz var, çok büyük bir emlak sektörümüz var çünkü dairelere yönelik temel talep düşüyor” dedi Frederic Neumann, HSBC’nin Asya baş ekonomisti, CNBC’ye verdiği röportajda. “Kentleşmede yavaşlama yaşıyoruz. Demografik olarak düşüş yaşıyoruz.”

Çin’in salgın sonrası genel ekonomik toparlanması mükemmelden daha az oldu. Genç işsizliği rekor seviyelerde, gayri safi yurtiçi hasıla tahminleri düşürüldü ve devam eden emlak krizi ülkede tüketici güvenini ve yabancı yatırımı vuruyor.

Çin’de konut sektörünün ciddi bir çıkmazda olduğu biliniyor.

Pekin şimdi asgari peşinatların düşürülmesi ve ipotek oranlarının ayarlanmasına izin verilmesi gibi çeşitli politika hamleleriyle sektörün baskısını hafifletmeye çalışıyor. Neumann, küresel ekonomi üzerindeki yayılma etkilerinin önümüzdeki yıllarda ters rüzgarlar yaratabileceğini söyledi.

″Çin’in önümüzdeki yıllarda küçülen emlak sektörünün ağır sanayi ve küresel emtia piyasaları üzerinde gerçekten büyük bir etkisi olacak” dedi. “Daha az çelik talebi olacak. Daha az çimento kullanılacak, örneğin daha az cam kullanılacak. Bu, Çin’in gerçekten bu hammaddeleri üreten ağır sanayi bölgelerini etkiliyor.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir