Menu

İsviçre’de emlak piyasası kırılgan! Yüksek faizler satışları azalttı

Küresel çapta etkili olan ekonomik krizin vurduğu İsviçre’de yüksek faiz oranları nedeniyle insanlar konut sahibi olmakta zorlanıyor.

İsviçre Ulusal Bankası Başkan Yardımcısı Martin Schlegel’e göre, İsviçre’nin konut-gayrimenkul sektöründeki fiyat dinamikleri yüksek faiz oranlarının ardından yavaşlıyor ancak piyasa kırılgan olmaya devam ediyor.

ENFLASYONDA YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Artan borçlanma maliyetleri fiyat artışını dizginlerken, aynı zamanda ev sahiplerinin yüksek ipotek giderlerinin bir kısmını kiracılara yansıtmasına izin verildiği için kiraları da artırıyor. Cuma günü Lozan’da Schlegel, bunun enflasyonda geçici bir yükselişe yol açabileceğini söyledi. 

Orta vadede fiyat artış hızının SNB’nin hedef aralığının üst sınırı olan %2’nin altına gerilemesinin beklendiğini ancak baskıların yüksek kaldığını ve daha fazla faiz artırımının göz ardı edilemeyeceğini yineledi.

ZÜRİH’TE KİRALAR PARİS VE LONDRA’YI GEÇTİ

Schlegel’in emlak profesyonellerinden oluşan bir dinleyici kitlesine yönelik sözleri, İsviçre’de ev fiyatlarının en az altı yılın en yüksek seviyesine çıkması ve piyasanın aşırı ısınabileceği endişesini beslemesinin ardından geldi. SNB Başkanı Thomas Jordan bu ay kiraların nasıl geliştiğine bağlı olarak fiyatların düşebileceğini söyledi.

Artan nüfusla birlikte yavaşlayan inşaat, yıllardır ülkede konut maliyetlerini artırıyor. Çok uluslu şirketlerin işe alımları pek çok yabancının ilgisini çekti ve Zürih’teki ev fiyatlarının Paris ve Londra’daki seviyelerin üzerine çıktığı görüldü.

SNB bir yıl içinde faiz oranlarını 250 baz puan artırdı. İsviçre’nin ipotekli konut kredilerine ilişkin ulusal göstergesinin 1 Aralık’ta yayınlandığında bir artış göstermesi bekleniyor, bu da geniş çaplı kira artışlarına yol açabilir.

Schlegel, bu trendlerden finans sektörü için sınırlı riskler gördüğünü ekledi. SNB’nin stres testleri “çoğu bankanın güçlü bir faiz artırımını bile kaldırabileceğini” gösteriyor.

Merkez bankasından daha önce yapılan bir açıklamaya göre, ipotekler İsviçre’deki yurt içi kredi hacminin yaklaşık %85’ini oluşturuyor.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir