Menu

Deprem konutları toplu olarak teslim edilecek

Bakan Özhaseki, deprem bölgesindeki konut inşa çalışmalarının hızla sürdüğüne dikkati çekerek, Vatandaşlarımızın güvenle yaşayacakları tamamlanan konutlarımızı şubat ayı başından itibaren toplu olarak teslim etmeye başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı bölgede yapımı tamamlanan konutların durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, sosyal medyadan yaptığı bilgilendirme paylaşımında deprem bölgesindeki faaliyetlere ilişkin bilgi teatisi yapıldığını ifade etti. Bakan Özhaseki, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Genel Başkanvekili Yardımcısı Hacı Turan ile deprem bölgesinde sürdürülen imar ve ihya çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

TESLİMLER ŞUBAT AYINDAN İTİBAREN BAŞLAYACAK

Özhaseki, “Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, vatandaşlarımızın güvenle yaşayacakları tamamlanan konutlarımızı şubat ayı başından itibaren toplu olarak teslim etmeye başlıyoruz. Sonrasındaki dönemde de her ay, anahtar teslimlerine etap etap devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KAHRAMANMARAŞ’TA NELER YAŞANDI?

6 Şubat 2023’te Türkiye’de meydana gelen ve tarihe Kahramanmaraş Depremleri olarak geçen bu doğal afet, 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki iki ayrı sarsıntıyla gerçekleşti. Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkez üsleri olan bu depremler, Türkiye’nin yanı sıra geniş bir coğrafyada hissedildi ve büyük yıkıma yol açtı. Mercalli şiddet ölçeğine göre en yüksek derecede, yani XII (Afetsel) seviyesinde kaydedildi. Resmi rakamlara göre Türkiye’de en az 50.783, Suriye’de ise en az 8.476 kişi yaşamını yitirdi. Yaralıların sayısı 122 binden fazla oldu ve 6.7’ye varan büyüklüklerde 45 binden fazla artçı sarsıntı gerçekleşti.

Pazarcık merkezli ilk deprem ve ardından gelen sarsıntılar, Lübnan, Kıbrıs, Irak, İsrail, Ürdün, İran ve Mısır da dahil olmak üzere geniş bir bölgede hissedildi. Depremler, yaklaşık 350.000 km²’lik bir alanda, Almanya’nın yüz ölçümü kadar bir bölgede hasara neden oldu ve 14 milyon kişiyi etkiledi. Türkiye’de birçok tarihi yapı da dahil olmak üzere 35 binden fazla bina yıkıldı ve yaklaşık 300 bin bina ağır hasar gördü. Afet sonrası 2 milyondan fazla kişi barınma sorunu yaşarken, en az 5 milyon kişi farklı bölgelere göç etti. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Türkiye’de 658 bin, Suriye’de ise 170 bin çalışanın geçim kaynaklarını kaybettiğini duyurdu.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir