Menu

Türkiye’de konut satışları geriledi

Yaşanan ekonomik krizin etkilediği ülkemizde konut satışları 2023 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 17,5 geriledi. 

Emlakjet’in açıkladığı son emlak verilerine göre, Türkiye’de 2023 yılı Aralık ayı itibariyle konut satışları bir önceki yıla kıyasla %17,5 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüşle birlikte, yıl genelinde toplam 1 milyon 225 bin 926 konut el değiştirdi.

Söz konusu dönemde, İstanbul 198 bin 739 konut satışıyla en çok tercih edilen il olurken, Ankara 114 bin 432 konut satışıyla İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldı. İzmir ise 65 bin 465 konutla üçüncü en popüler il olarak dikkat çekti. Diğer yandan, Ardahan 426 konut, Hakkari 501 konut ve Tunceli 970 konut satışıyla listenin sonunda yer aldı.

Emlakjet verilerine bakıldığında, Aralık ayında satılık ev arayışlarında Aydın, %22 ile en yüksek ilgiyi gören il oldu.

Genel olarak, Aralık ayında ev arayan kişilerin %44’ü kiralık konuta yönelirken, %56’sı satılık konutları tercih etti. Aydan aya satış ve kiralama fiyatlarında önemli bir dalgalanma olmadığı gözlemlendi.

KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, 2023’ün hem ülke hem de dünya için zorlu bir yıl olduğunu belirtti.

Geçen yıl yaşanan deprem ve savaş gibi küresel gelişmeler ile 2023’ün ikinci yarısında yükselen faizlerin konut alımını yavaşlatmasının emlak sektöründe belirsizliklere yol açtığını kaydeden İdikat, “2024’te de yüksek faiz ortamı aynı şekilde devam edecekse işlem adetlerinde yavaşlama sürecektir. Diğer yandan arsaya olan talebin giderek artacağını ve de artan inşaat maliyetleriyle beraber konut fiyatlarında da yaklaşık olarak enflasyon oranında bir artışı öngörmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir