Menu

Emlak vergisinde iade dönemi başladı! Başvuru yapmak yeterli

KDK tarafından açıklanan karara göre emlak vergisi muafiyetine hak kazanan vatandaşlar son 5 yılda ödedikleri vergileri geri alabilecek.

Tek bir tapusu bulunan ve emlak vergisi muafiyetine hak kazanan vatandaşlar için Kamu Denetçiliği Kurumu dikkat çeken kararı yayımladı.

GERİYE DÖNÜK 5 YILLIK VERGİ ÖDENECEK

Karar göre emlak vergisinden muaf olmaya hak kazanan vatandaşlar geriye dönük 5 yıl boyunca ödemiş olduğu vergileri de geri alabilecek.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından açıklanan bilgilere göre, kanunen 200 metrekareden büyük olmayan tek konutu olan emekliler, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, ev hanımları ve işsizler her yıl iki taksit olarak ödenen emlak vergisi ödemelerinden muaf oluyor.

BELEDİYEYE MÜRACAAT ETMEK YETERLİ

Belediyeler, 14 Mayıs 2014 tarihli ve 53210 sayılı özelgeye dayanarak, muafiyetten habersiz olarak ödenen emlak vergilerinin geriye dönük son 5 yıl için iadesini yapmaktadır. Örnek olarak, eğer bir kişi muafiyet durumundan habersiz olarak 7 yıl boyunca emlak vergisi ödemişse, geriye dönük olarak sadece son 5 yıl için vergi iadesi talep edebilir. Zira 5 yıldan sonra zamanaşımı nedeniyle kalan 2 yıl için iade alınması mümkün değildir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<