Menu

En çok konut Ankara’da arandı! Satın alanlar Konya, kiralayanlar Bursa dedi…

Ağır enflasyon ve ekonomik şartlarda yaşamlarını sürdüren vatandaşlar kazançlarında değer kaybı yaşamamak için yatırımlarını konut endeksine çevirdi. Bu kapsamda en çok Ankara’da konut aranırken en çok Konya’da satın alındı, Bursa’da da kiralandı.

Türkiye genelindeki emlak sektörü verilerini Emlakjet açıkladı. Temmuz ayını kapsayan veriler ışığında vatandaşların yatırımlarını emlak sektörüne çevirdiği görüldü.

Firma bildirimine bakarsak, Emlakjet adındaki öncü emlak seri ilan platformu, devasa 400 bin ilanın içinde kaynayan veri denizinde yüzdüğünü belirtmiş. Bu temelde, emlak dünyasındaki hareketlerin izini sürüp bize paylaşıldı.

KONUT SATIŞLARI ARTIŞ KAYDETTİ

Resmi görevli göz atarsak, Türkiye’nin dört bir yanında temmuz gerçekleştiği konut satışlarının geçen yıl aynı zaman dilimine kıyasla ortalama yüzde 16,7’lik bir büyüme kaydettiği görülüyor. Aynı resmi geçen aya göre, ocak-temmuz arası dönemdeki toplam satışlar ise yüzde 17,7’lik bir düşüşle 675 bin 327 adede gerilemiş.

Emlakjet’e göre, temmuz yaşadığı en fazla konut arayışının yaşadığı şehirlerin başında Ankara geliyor. Satılık konut kovalayanların listesi ise Konya, yüzde 11’lik bir diziyle tahtı ele geçirirken, kiralık konut konutu ise Bursa yüzde 56’lık sıçrayışla birinci sıraya yerleşmiş.

ANKARA İLÇELERİ ÖNDE

Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Mamak ve Sincan gibi ilçelerinin konut arayışında zirveye yerleştiği görülüyor. Güneşli mevsimin kullanıcılarına dans eden bu illeri, yazın tatlı esintisiyle birlikte Aydın’ın tatlı Kuşadası ilçesi takip ediyor.

Aynaların arkasındaki ilçe bazında yapılan incelemede, temmuzun bir önceki ayına göre konut satış ve kiralama fiyatlarının en coşkulu dansını Gaziantep’in Şahinbey ilçesini sergiliyor.

Gayrimenkul dünyasının sırlarıyla dolu kuytusunda, arsa arayışının en coştuğu şehirler öne çıkıyor: Osmaniye, Kırklareli, Malatya ve Edirne. Arsa fiyatlarının yıllık bazdaki en göz albümü dizisi ise Antalya yüzde 183’lük ürünüyle sergiliyor, hemen ardından yüzde 180’lik sıçrayışla Edirne geliyor.

YATIRIMCILARIN GÖZÜ KULAĞI ARSA VE KONUTTA

Emlakjet, Temmuz ayına özel olarak yaptığı araştırma görevlileri, kullanıcılarının gayrimenkul ve arsa satın alma eğilimlerini inceledi. Katılımcıların tercihlerini ayrıntılı bir şekilde değerlendiren bu araştırma, konut ve arsa yaşamının dinamiklerini ortaya koyuyor.

Araştırmaya dahil olanlardan %50,25’i konut arayışında olduğunu belirtirken, %39,8’i ise satılık konutları tercih ettiklerini ifade etti. Gayrimenkul seçimlerinde dikkat edilen unsurlar arasında en üst sırada, %39,1 oranla “fiyat / yatırım getirisi” seçeneği yer aldı. Bu factor, konum ve çevre almanları izledi.

Araştırmaya katılanların %46,4’ü, gayrimenkul satın almayı hedefleyen hedefin “kişisel yaşam alanını oluşturmak” olduğunu belirtirken, %22,8’i ise yatırım yapma amacını taşıdığını dile getirdi. Arsa arayışında olanların yaklaşık yarısı (%48,6), bu tercihlerinin en temel odak noktası “konut inşası” olarak gösterildi. Bununla birlikte, %36,9’u arsa arayışını “yatırım” amacıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Arsa yatırımlarının temel motivasyonları arasında, %25’lik bir oran “yüksek getiri” öne çıktı.

Emlakjet’in yaptığı bu özel araştırma, konut ve arsa yönetiminin tahminlerini ve tercihlerini anlamak adına değerli bir çevreyi korumaktadır. Katılımcıların vurguladığı faktörler, endüstriyel yararları hakkında önemli ipuçları veriyor.

Derleme: emlakpost.com * Mücahit Dere 

Beğen  2
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir