Menu

Ev Alıcıları Bu Tuhaf Şekilde Umut Verici Yeni Konut İstatistiklerini Duyduklarında Çok Müteşekkir Olacaklar

Artık tatil sezonu tüm hızıyla devam ederken, konut piyasası genellikle yeni yıla kadar yavaşlıyor. Ancak bu tatil konut piyasası tamamen farklı bir dünya olabilir.

Bunun bir nedeni, 22 Kasım’da sona eren haftada ipotek faizlerinin yeniden düşerek 30 yıllık sabit faizli konut kredisi için ortalama %7,29’a düşmesidir. (Sonuçlar, Şükran Günü’nün kutlanmasına ilişkin bir düzenlemeyi de içermektedir.)

Freddie Mac’in baş ekonomisti Sam Khater , “Son haftalarda faizler yüzde yarım düştü” dedi . Ancak “potansiyel ev alıcıları daha düşük fiyatlar ve daha fazla stok için direnmeye devam ediyor. Bu dinamik, mevcut ev satışlarının 13 yılın en düşük seviyesine düştüğünü gösteren son verilere de yansıyor.”

Ancak Realtor.com®’un en son konut istatistikleri, bir umut ışığının yaklaşmakta olduğunu gösteriyor: 18 Kasım’da sona eren haftada, yeni ilanlar geçen yıla kıyasla %5 gibi muazzam bir artış gösterdi.

Bu ve yeni açıklanan diğer emlak istatistiklerinin alıcılar ve satıcılar için ne anlama geldiğini ” Bu Hafta Konut Piyasası Nasıl?” makalesinin bu son bölümünde açıklayacağız. ”

Neden daha fazla ev piyasaya çıkıyor?

Konut stokunun son aylarda az olduğu biliniyor, ancak son üç haftada piyasaya yeni ilanların gelmesinde artış eğilimi görüldü.

Realtor.com ekonomik araştırma analisti Hannah Jones, analizinde “Satılık ev sayısı zaten sınırlı olduğundan, yeni ilanlardaki artış, son dönemdeki stok sıkıntılarında memnuniyetle karşılanan bir değişiklik” diyor .

Bu yeni listeleme akınına ek olarak, 18 Kasım’da sona eren haftada toplam aktif listeleme sayısı (hem yeni hem de eski) bir yıl öncesine göre %1,5 arttı. Bu, bu rakamların geçen yılın seviyelerini üst üste aştığı ikinci haftadır.

Elbette Jones şunu belirtiyor: “Uzun vadeli makroekonomik açıdan bakıldığında konut arzı yetersiz kalıyor.”

Büyük resme döndüğünüzde satılık ev sayısının şu anda pandemi öncesi seviyelerin %41,8 altında olduğunu öğrendiğinizde şok olabilirsiniz .

Yine de yavaş ama emin adımlarla daha fazla ev geliyor; özellikle de hem konut başlangıçları hem de konut izinleri aydan aya arttığı için.

Konut fiyatlarında son trend

Pek de iyi olmayan haberler cephesinde mi? En azından şu ana kadar ev fiyatları hala artıyor.

Ülkenin ortalama liste fiyatı, 18 Kasım’da sona eren haftada geçen yılın seviyelerine göre %1,2 arttı.

Jones, “Fiyatlar geçen yılın seviyesine göre yükselmeye devam etse de, ipotek faizleri son üç haftadır düştü, bu da alıcılar için rahatlama vaat ediyor” diye belirtiyor.

Daha fazla ev piyasaya çıktıkça ve arz sorunları hafifledikçe fiyatlar da yakında düşebilir.

Jones, “Daha aktif stok, ev fiyatları üzerindeki baskıyı bir miktar azaltacaktır” diye açıklıyor. “Ve düşen ev fiyatları, düşen ipotek oranlarıyla birleştiğinde, alıcıların konut piyasasına geri dönmesine yardımcı olacak.”

Yine de bu “hediye” en azından bu noktada daha çok bir teselli ödülü niteliğinde.

Jones, “Fiyatlar bir yıl öncesine göre daha yüksek ve oranlar %7’nin ortasında seyrediyor” diye bitiriyor. “Bu, şu an için karşılanamazlığın muhtemelen devam edeceği anlamına geliyor.”

Ev satışlarının hızı neden artıyor?

Sonbaharda ev satışlarının hızı yavaşlama eğiliminde olsa da bu sezon bu konuda da farklı oldu.

Jones, “Bu sonbaharda tipik bir evin piyasada geçirdiği süre, bu sezona göre çok daha yavaş artıyor” diyor.

Aslında satışların hızı son zamanlarda hızlanıyor. 18 Kasım’da sona eren haftada, konutlar geçen yılın aynı dönemine kıyasla piyasada dört gün daha az kaldı.

Alıcılar için alınacak ders, eğer beğendikleri bir ev görürlerse, anlaşmayı bitirmek için beklememeleri gerektiği ve bu tatil konutu piyasasının son derece alışılmadık bir pazara dönüşeceğidir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir