Menu

Ev satın alma işlemlerinde komisyon kaldırıldı

Ulusal Emlakçılar Birliği, ev satın alma ve satma maliyetini önemli ölçüde azaltması beklenen kapsamlı bir hamleyle, Cuma günü ev satıcısı gruplarıyla bir anlaşmaya vararak, 418 milyon dolar tazminat ödeyerek ve komisyonlara ilişkin kuralları kaldırarak önemli antitröst davalarını sona erdirmeyi kabul etti.

1 milyondan fazla Emlakçıyı temsil eden NAR da bir dizi yeni kural koymayı kabul etti. Bunlardan biri, acentelerin tazminatlarının, çoklu listeleme hizmetleri olarak bilinen yerel merkezi listeleme portallarına yerleştirilen listelere dahil edilmesini yasaklıyor; eleştirmenler, komisyoncuların müşterilere daha pahalı mülkler dayatmasına yol açtığını söylüyor. Bir diğeri, komisyoncuların, çoğu NAR yan kuruluşlarına ait olan ve evlerin yerel pazarda geniş bir şekilde görüntülendiği birden fazla listeleme hizmetine abone olma zorunluluğunu sona erdiriyor. Başka bir yeni kural, alıcı komisyoncularının alıcılarla yazılı anlaşmalar yapmasını gerektirecek.

Anlaşma, satıcıların hem komisyoncuya hem de alıcının komisyoncusuna ödeme yaptığı ve eleştirmenlerin konut fiyatlarını yapay olarak yükselttiğini söylediği mevcut ev satın alma ve satma iş modelini etkili bir şekilde ortadan kaldıracak.

TD Cowen Insights’a göre bazı tahminlere göre emlak komisyonlarının %25 ila %50 oranında düşmesi bekleniyor. Bu, halihazırda var olan ancak sabit ücret ve indirim komisyonculukları da dahil olmak üzere çok fazla pazar payına sahip olmayan alternatif gayrimenkul satış modelleri için fırsatlar yaratacaktır.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir