Menu

Ev temizliği nasıl yapılır? Ev temizliği yaparken ilk nereden başlanmalı?

Ev temizliği denildiğinde akla ilk gelen evin büyüklüğüdür. Büyük evlerin temizliği kolay gibi görünse de aslında oldukça zordur. Ev temizliği yaparken bilinmesi ve uygulanması gereken bazı tüyolar vardır. Bu sayede temizliği daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Peki, Ev temizliği nasıl yapılır? Ev temizliği yaparken ilk nereden başlanmalı?

Haftadan haftaya temizlik yapsanız bile, er ya da geç, dairenin etrafındaki ulaşılması zor alanlarda biriken kir ve kirden kurtulmak için derinlemesine temizlik yapmanız gerekecektir.  Bu tam olarak eğlenceli bir iş değil, ancak sonuçlar kesinlikle buna değer.

EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Yüksekten temizlemeye başlayın ve tavanın köşelerine girmek için bir silgi kullanın. Yeterince uzun bir toz beziniz yoksa, eski bir tişörtle kaplanmış bir süpürgenin kıllı ucunu kullanın. Taç pervazının ve tavan vantilatörlerinin de tozunu aldığınızdan emin olun.

Özellikle dairede evcil hayvanınız varsa, süpürgelikler aşırı derecede tozlanabilir  . Saçları süpürün ve ardından yumuşak sabun ve su kullanarak süpürgelikleri yeni gibi oluncaya kadar fırçalayın. Duvarlar noktasal olarak temizlenmelidir.

Daha sonra, silginizle odanın içinde dolaşın ve çerçeveler, sanat eserleri, raflar ve diğer süs eşyaları da dahil olmak üzere tüm duvar sanatının tozunu alın. Bu sırada kapı çerçevelerinin tozunu alın ve gerektiği gibi temizleyin.

Parçalarınızın gerçekten ışıltılı olmasını sağlamak için toz bezi, bez ve mobilya cilası kullanın. Bir vakum hortumu aparatı, sandalye ve koltuklardaki kalıntıların temizlenmesi için yararlı olabilir. Mobilyalara biraz kumaş spreyi sıkın.

Gıcırtılı bir temizlik hissi için halıyı süpürdüğünüzden ve ahşap/laminat parkeyi paspasladığınızdan emin olun.

EV TEMİZLİĞİ YAPARKEN İLK NEREDEN BAŞLANMALI?

Ev temizliği yaparken ilk olarak tavandan başlayın ve yaşam alanlarında yaptığınız işlemin aynısını uygulayın.

Buzdolabının içini ve dışını temizlediğinizden emin olmak istiyorsunuz. Sap ve sebzelikler özellikle kirlenebilir. Eski veya son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri atın. Mikrofiber bir bez kullanarak rafları ve çekmeceleri yumuşak bir temizleme solüsyonuyla silin. El havlusu ile kurulayın ve yiyeceği buzdolabına geri koyun.

Mikrodalgalar her zaman dağınıktır. İnatçı yiyecek sıçramalarını, mikrodalgaya dayanıklı bir kapta bir ölçü su ve bir ölçü limon suyuyla gevşetin. Kaseyi 3 dakika mikrodalgada tutun ve ardından 3 dakika daha bekletin. Üzerine yapışan her şeyin silinmesi kolay olmalıdır.

Ocak ve fırın, buzdolabından biraz daha fazla yağ gerektirir, ancak bu çabaya değer. Temizlerken sert kimyasallardan kaçınmayı seviyorum. Fırınımda sertleşmiş yiyecek parçacıklarını temizlemek için kabartma tozu, sirke ve su kullanıyorum. Brülörlerdeki sıçrayanları aynı solüsyonla temizlediğinizden emin olun, yalnızca ateşleme ışığının bulunduğu alandan kaçının.

Temiz görünen bir mutfak için tezgahınızı dezenfekte edin ve lavaboyu parlatın!

YATAK ODALARI

Yaşam alanlarında yaptığınız işlemin aynısını üstten başlayıp katlara doğru ilerleyerek uygulayın. Ayrıca, yatak pedi ve yastıklara kadar tüm yatak takımlarınızı çıkarın ve yıkayın.

BANYOLAR

Gerektiğinde köşeleri ve duvarları tozlayın.

Daha sonra aynadaki su lekelerini gidermek için cam temizleyici ve mikrofiber bez kullanın. Daha sonra tezgahları ve rafları dezenfekte etmek için çok amaçlı bir temizleyici ve yeni bir bez kullanın. Lavaboyu fırçalamayı unutmayın! Damıtılmış beyaz sirke, sabun köpüğünü ve kurumuş diş macununu yok etmek için mükemmeldir.

Küvet / duşu damıtılmış sirke ile temizleyin ve gerektiğinde küf spreyi kullanın. Mümkünse duş perdenizi çıkarın ve çamaşır makinesine atın. Duş astarları çok çabuk kirlenebildiğinden, her 6 ayda bir değiştirmeyi düşünün.

Daha sonra klozeti temizleyin ve dışını da silin. Oturma yeri, kapak ve tutma yeri için dezenfekte edici mendil kullanmanızı öneririm. Ancak tuvaletin en mikroplu kısımlarından biri olduğu için önce sapı tutun. Ve son olarak yerleri süpürüp paspaslayın.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir