Menu

En iyi temizlik tüyoları: Kolunuz bile yorulmadan temizliği bitirin

Ev temizliği özellikle genel olduğunda zor olur. Ev hanımları da bu noktada çok yorulur. Fakat bilinen püf nokta ve tüyoları uyguladığınızda bu sorun ortadan kalkar. İşte en iyi temizlik tüyoları…

Bahar temizliğinizi olabildiğince düzenli tutmak için temizlemek ve düzenlemek istediğiniz her şeyi yazarak başlayın. Bu sadece ne yapmak istediğinizi hatırlamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda doğru yolda kalmanıza da yardımcı olacaktır! Listenizi oluşturmak için bir kalem ve kağıt almaya veya telefonunuzdaki notlar uygulamasını açmaya başlayın. Daha sonra yapmak istediğiniz her şeyin bir yapılacaklar listesini yapın ve her bir öğeyi veya alanı nasıl temizlemeyi planladığınızı not edin. Yapılacaklar listenizi oluşturmayı tamamladığınızda, temizlemeye ve öğeleri kontrol etmeye başlayabilirsiniz!

ODAYA GÖRE TEMİZLİK YAPIN

Önce mutfağı, sonra da yatak odasını biraz temizlemek yerine, oda oda temizleyerek başlayın  . Orayı biraz temizlemek yerine oda oda temizlerseniz, düzenli kalmanıza ve daha hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır. Başlamak için bir oda seçin, o odadaki her şeyi temizleyin ve ardından onu listenizden işaretleyin ve bir sonraki odaya geçin.

DAĞINIKLIĞI DÜZENLEYİN VE TEMİZLEYİN

Sadece dairenizi temizlemek önemli değil, aynı zamanda   evinizi organize etmek ve dağıtmak da önemlidir. Dolabınızı gözden geçirerek ve artık giymediğiniz kıyafetleri bağışlayarak başlayın. Dolabınızı düzenlemek için, dolabınızın daha düzenli olmasına yardımcı olacak ayakkabı düzenleyiciler satın alın. Hazır bu arada, devam edin ve çöp çekmecenizi düzenlemek için biraz zaman ayırın ve çöp gibi görünen şeyleri atın. Daha sonra çöp çekmecenizi kullanışlı bir çekmeceye dönüştürmek için biraz zaman ayırın. Düzenleme, alanınızın daha düzenli hissetmesine ve kendinizi daha evinizde hissetmenize yardımcı olacaktır.

PENCERELERİNİZİ VE PANJURLARINIZI TEMİZLEYİN

Çoğu zaman evimizi derinlemesine temizlerken pencereleri, panjurları ve hatta perdeleri temizlemeyi unuturuz! Pencerelerinizi temizlemek için biraz cam temizleme spreyi ve kağıt havlu alın, ardından iyice fırçalayın. Pencereleriniz temizlendikten sonra bir toz bezi alın ve panjurlarınızın tozunu alın. Daha sonra ıslak bir bez veya kağıt havluyla iyice silin. Perdeleriniz varsa ve makinede yıkanabiliyorsa, onları makineye atın. Çamaşır makinesine giremezlerse, tozlarını alın ve süpürün. Siz farkına bile varmadan, pencereleriniz daha önce olduğundan daha fazla doğal ışığın içeri girmesine izin verecek.

CİHAZLARINIZI TEMİZLEYİN

Cihazlarınızı arada bir silseniz bile, gerektiği kadar temizleyemeyebilirsiniz. Bahar temizliği size cihazlarınızı gerçekten derinlemesine temizleme fırsatı verir. Çoğu fırın, çamaşır makinesi ve  bulaşık makinesinde  “temiz” düğmesi bulunur, bu nedenle temizlemeye başlamak için “temiz” düğmesine dokunmanız yeterlidir. Sonra biraz ısın. sabunlu su ve mikrodalga fırınınızın içini fırçalayın. Daha sonra buzdolabınıza gidin ve son kullanma tarihi geçmiş tüm yiyecekleri atın. Yemeğinizi düzenledikten sonra buzdolabınızı dezenfektan mendillerle iyice fırçalayın. Son olarak kurutucunuzu temizlemeyi düşünmelisiniz. Kurutucunuzdaki tüy tutucuyu vakumlayarak temizleyerek başlayın. Bu sadece kıyafetlerinizi daha hızlı kurutmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda evinizdeki yangınları önlemenize de yardımcı olacaktır.

BANYONUZU DERİNLEMESİNE TEMİZLEYİN

Son fakat bir o kadar da önemlisi, bahar temizliği size banyonuzu derinlemesine temizleme fırsatı verir. Tezgahınızı ve duşunuzu boşaltarak başlayın. Daha sonra tezgahınızı ve lavabonuzu bir miktar dezenfektan mendille silin. Aynanızı temizlemek için, ayna parlayana kadar biraz cam temizleyici ve bir bez kullanın! Daha sonra duşunuza bir miktar dezenfektan sprey sıkın, bir süngerle ovalayın ve ardından kalıntıyı durulayın. Son olarak tuvaletinizi temizlemek için, tuvaletin dışını dezenfektan mendillerle sildiğinizden emin olun, ardından tuvaletin içini dezenfektan sprey ve tuvalet fırçasıyla temizleyin. İşiniz bittiğinde banyonuz harika kokacak, taze ve temiz hissedecek!

Artık bahar temizliğinizi bitirdiğinize göre bir mum yakın, koltuğunuzda rahatlayın. ve pırıl pırıl temiz dairenizin tadını çıkarın!

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir