Menu

Evergrande’nin iflası Çin ekonomisini dinamitledi! Gözler bankacılık sektöründe

Çin’de Kovid-19 kriziyle patlak veren ekonomik darboğaz nedeniyle en büyük emlak şirketlerinden Evergrande iflas istedi. Ülke ekonomisi için ciddi önem arz eden Evergrande’nin batışı, ardından bankacılık sektörünü de dibe çekebilir.

Çin, sorunlarının pandemi sonrası toparlanma mücadelesi veren ekonominin geri kalanına sıçramaması için emlak krizini yönetmeye çalışıyor.

Ancak tarih onun tarafında görünmüyor.

GlobalData.TS Lombard Asya emlak başkanı Andrew Lawrence, “Tarih, kredi kaynaklı emlak patlamalarının bir sızlanmayla bitmediğini, daha ziyade bir patlamayla ve neredeyse her zaman büyük bir bankacılık kriziyle sona erdiğini gösteriyor” diye yazdı. Salı günü bir notta.

Çin’deki emlak krizi uzun süredir devam ediyordu. Sektör, 1990’ların sonlarında onlarca yıl süren bir gayrimenkul patlamasına tanık olmaya başladı ve o kadar büyüdü ki, ilgili endüstrilerle birlikte artık ülkenin GSYİH’sına %30’a  kadar katkıda bulunuyor.

Ancak piyasa o kadar sıcaktı ki Çinli geliştiriciler talepten önce apartman inşa etmek için çok fazla borç alıyorlardı. Müteahhitler o kadar çok daire inşa etti ki Çin’deki evlerin beşte biri boştu.

Pekin piyasayı soğutmaya çalıştı ve 2020’nin sonlarında emlak geliştiricileri için borç oranları getirerek bunu başardı. Borç oranları işe yaradı ancak politika,  emlak devi Evergrande’nin borç sarmalına girdiği 2021’de emlak sektörünü krize göndermeye başladı Diğer Çinli emlak geliştiricileri de  benzer sorunlarla karşılaştı ve sektör  tahvil ödemelerinde temerrüde düşmeye başladı.

Lawrence raporunda, “İş modelleri ancak borç alma veya kısa vadeli yükümlülüklerini karşılamaya yetecek kadar ön satış yapma yeteneklerinde bir kesinti oluşana kadar işe yarayacaktı” diye yazdı. “Bu nedenle nihai sonuç muhtemelen aynı olacaktır; varsayılan.”

GlobalData.TS Lombard’a göre, 2020’nin başından bu yana, 140 milyar doların üzerinde toplu dolar tahvili bulunan en az 60 Çin gayrimenkul ihraççısı temerrüde düştü.

Lawrence , Çin’in emlak geliştiricilerinin borçlarını yeniden yapılandırırken , bu planların sadece solucanları yoldan atmaya hizmet ettiğini yazdı, çünkü çok fazla borç almışlar, kazandıklarından daha fazlasını harcıyorlar ve fazla likiditeye sahip değiller, diye yazdı Lawrence.

Lawrence, yetkililerin sektör sorunlarının daha geniş finansal sisteme yayılmamasını sağlamaya çalışırken emlak fiyatlarındaki borç temerrütlerindeki gerilemeyi yönetmeye odaklanmaya devam etmesi nedeniyle emlak firmalarının Pekin’den büyük bir erteleme alma ihtimalinin düşük olduğunu ekledi. .

Çin lideri Xi Jinping’in yönetimi ayrıca istihdamı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için uygun fiyatlı konutlara, kentsel köylerin yenilenmesine ve kamu altyapısına odaklanıyor.

Emlak firmaları banka finansmanına güvenmeye devam ettikçe, ülkenin kredi verenleri de riskle karşı karşıya kalıyor. Lawrence, emlak sektörüne maruz kalan bir Çin gölge bankasının geçen hafta iflas başvurusunda bulunduğunu ve kredi koşullarındaki kötüleşmenin bankacılık sektörü üzerinde zincirleme bir etkiyi tetikleyebileceğini yazdı.

“Bu, Çin’in aşırı borçlanmış kurumsal sektöründe ödeme gücü sorunlarına neden olabilir” diye ekledi.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir