Menu

Evinize metal çatı uygulaması yapmak ne kadar mantıklı?

Evinizin çatısından şikayet ediyorsanız metal çatının artı ve eksi yönlerini hesaplamalısınız. İşte detaylar…

Evinize yeni bir çatı almanın zamanı geldiyse metal çatı kaplama seçeneğini düşünebilirsiniz. Bu önemli iyileştirme projesi, uzun süredir ev sahiplerinin eninde sonunda üstlenmek zorunda kalacağı bir projedir ve uygun çatı kaplama malzemesinin seçilmesi hafife alınmamalıdır. İşlevsel bir çatı, evinizi yağmur ve kar gibi sert dış etkenlerden koruyacak ve yapısal bütünlüğünü sağlayacaktır.

Asfalt kiremitler yaygındır, ancak giderek artan sayıda ev sahibinin dikkatini çeken kaplama türlerinden biri metal çatı kaplamadır. Piqua, OH’daki Isaiah Industries’in başkanı Todd Miller , “Metal çatı kaplamanın popülerliği artıyor” diyor . FW Dodge’a göre, 2016 yılında bir önceki yıl %11 olan pazar payı %14’e yükseldi. Tadilat pazarında yalnızca asfalt kiremitler metali geride bırakıyor .

Stil ve kullanışlılık açısından, metal çatı kaplama başka herhangi bir malzemeye parasının karşılığını verir, ancak evinize (ve bütçenize) uygun mu? Taahhütte bulunmadan önce metal çatı kaplamayla ilgili en iyi ve en kötü şeylere bir göz atın.

Artıları: Metal çatı kaplama 50 yıl veya daha uzun süre dayanır

Wichita, KS’deki Air Capital Roofing and Remodeling’in sahibi Andrew Hecox , metal çatıların açık ara en dayanıklı olanlardan biri olduğunu, genellikle 50 yıl veya daha uzun süre dayandığını söylüyor  .

Washington’daki Keller Williams Capital Properties’de emlakçı olan Cedric Stewart , “Kauçuk ve asfalt kiremitler 15 ila 20 yıl boyunca kullanılabilir, ancak hava, rüzgar, sıcaklık, böcekler ve kemirgenler nedeniyle zamanla bozulacaktır” diyor.  , DC. Ve metal korozyona uğramaz, çatlamaz veya kıvılcım çıkarmaz ve yıldırım düşmesi sonucu alev almaz.

Dallas’taki Accent Roofing and Construction’dan Lonnie Hagen , “Metal çatı kaplama aynı zamanda diğer malzemeler gibi periyodik maliyetli bakıma da ihtiyaç duymuyor” diyor .

Con: Gürültülü

Yağmur damlalarının pıtırtısı bazı ev sahipleri için rahatlatıcı olabilir, ancak metal bir çatıda gürültü faktörü ciddi bir dezavantaj olabilir. İyi haber şu ki, sesi azaltmanın yolları var; ancak midilli olmanız gerekecek. Ek ücret karşılığında davul efektini azaltacak malzemeler takılabilir.

Eksi: Metalin maliyeti daha fazla

Hagen, “Metal çatılar diğer malzemelerden üç kat daha pahalı olabilir” diyor. HomeAdvisor’a göre asfalt kiremit döşemenin ortalama maliyeti 3.700 dolar, metal çatı kaplamanın kurulum maliyeti ise 7.795 dolar civarında.

Pro: Metal çatı kaplama oldukça şık

Her metal çatının sıkıcı kahverengi veya uğultu grisi olması gerekmez. Aslında gökkuşağının neredeyse tamamını seçebileceksiniz. Miller, metal çatı kaplamasını ahşap sallama, arduvaz, kiremit veya standart fiberglas kiremit gibi görünecek şekilde de sipariş edebileceğinizi söylüyor. “Bu, sahiplerin evlerinin mimari tarzına uyum sağlamasına olanak tanıyor” diye belirtiyor.

Eksi: Aşırı hava koşulları metale zarar verebilir

Hecox, aşırı hava koşullarına sahip bir yerde yaşıyorsanız, metal çatıların doluya karşı dayanıklı olduğunu bilmelisiniz ; ancak şiddetli bir fırtına yine de onları ezebilir, diyor. Çatınız evinizi koruyacaktır, ancak sigorta şirketleri kozmetik hasarların onarımı için size tazminat ödeyemeyebilir, diye ekliyor. Alüminyum veya bakır, şık olmasına rağmen, çentiklenme olasılığı daha yüksek olan yumuşak metallerdir.

Artıları: Metal enerjiden ve çevreden tasarruf sağlayabilir

Kim ısıtma ve soğutma giderlerinden tasarruf etmek istemez  ki ? Hagen, “Bu tip çatı, güneş ışınım ısısını yansıtıyor ve bu da soğutma maliyetlerini %30’a kadar azaltabiliyor” diyor.

Seattle’da emlakçı olan Reba Haas , güneş panelleri kurmayı düşünüyorsanız metal bir çatıya sahip olmanızın tavsiye edildiğini söylüyor . Haas, “Metal, panellerin altında kullanılacak en iyi malzemedir çünkü asfalt yapıdan daha hafiftir” diyor.

Hagen, yeşil inşaatçılar veya çevre dostu ev sahiplerinin, metal çatıların %25 ila %95 arasında geri dönüştürülmüş malzeme içerdiğini ve ayrıca %100 geri dönüştürülebilir olduğunu bilmekten mutluluk duyacağını söylüyor.

Eksi: Buraya sığmayabilir

Görünümü seviyorsunuz ama komşularınız… o kadar da değil. Kendi topluluklarında bu tür çatılara izin vermeyen daha yeni ev alt bölümleri ve ev sahibi dernekleri (HOA) var, bu nedenle projeye başlamadan önce HOA’nızın imzalarını kontrol edin.

Artıları: Metal çatı kaplamanın kurulumu kolaydır

Eğer yükleniciniz metal çatı kaplamayı seçtiğinizi söylediğinizde mutlu bir dans yaparsa paniğe kapılmayın. Hecox, “[Bu] hafiftir ve tam boyutlarda kesilebilen panellerle birlikte gelir; bunların tümü kurulumu diğer malzemelere göre daha kolay hale getirir” diyor. Bazen mevcut kiremitlerin üzerine metal yerleştirebilirsiniz, bu da eski çatı kaplamasının kaldırılmasıyla ilgili zaman ve işçilik maliyetlerini azaltır, diye ekliyor. Haas, panellerin bireysel kiremitlerden daha büyük olması nedeniyle metalin dik eğimli bir çatıya monte edilmesinin de daha kolay olduğunu söylüyor. Bu çok yönlülük, onu her şekil ve büyüklükteki evler için ideal kılar.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir