Menu

Tıkalı tesisat nasıl açılır? Tıkanan lavabolar nasıl temizlenir?

Tıkanmış bir lavabo hemen hemen herkesin sorunudur. Ev iş yeri fark etmeksizin tıkanıklık sorunu giderilmesi ve düzeltilmesi gereken bir arızadır. Herhangi bir nedenden dolayı giderleriniz tıkandıysa bu sorunu gerekli alet edevat yardımıyla çözmelisiniz. Aksi takdirde tıkanıklık başka sorunlara yol açabilir. Peki, Tıkalı tesisat nasıl açılır? Tıkanan lavabolar nasıl temizlenir?

Tıkanmış lavabolar çok sayıda kişinin başının belasıdır. Bu lavabolardaki pislik ya da tıkanıklık giderilmezse sorun daha da büyüyebilir. Peki, Tıkalı tesisat nasıl açılır? Tıkanan lavabolar nasıl temizlenir?

TIKALI TESİSAT NASIL AÇILIR?

Bulaşıkları yıkamak kaçınılmaz ve heyecan verici olmayan bir iştir, ancak drenajı reddeden bir lavabo, daha yeşil (ve daha az tıkalı) meralara koşmak istemeniz için yeterlidir.

İlk düşünceniz tıkanmış bir çöp öğütücünün karmaşasıyla ilgilenmek için bir profesyonel çağırmaksa, kesinlikle yalnız değilsiniz. Elinizi iğrenç bir su ve yiyecek kalıntıları çamuruna sokmak gerçekten iğrenç. (Burada dürüst oluyoruz, değil mi?)

Ancak telefonu elinize almadan önce bu düzeltmenin ucuz olmadığını bilmelisiniz. HomeAdvisor’a göre, bir tesisatçının çöp öğütücüsünü onarmasının ortalama maliyetinin 238 dolar olduğu tahmin ediliyor . Ancak ellerinizi kirletmeye hazırsanız bu kendi başınıza yapabileceğiniz bir onarımdır.

Adım adım kılavuzumuz, süreçte parmaklarınızı feda etmeden çöp öğütücüsünü nasıl tamir edeceğinizi gösterecektir.

İhtiyacınız olacak araçlar

  • El feneri
  • Maşa
  • Alyan anahtarı
  • Havlu
  • Kova
  • Ayarlanabilir pense

TIKANAN LAVABOLAR NASIL TEMİZLENİR?

Adım No. 1: Tıkanıklığı arayın

Herhangi bir bakıma başlamadan önce çöp öğütücüyü lavabonun altındaki fişini çekerek veya ilgili kesiciyi kapatarak kapattığınızdan emin olun. Kapatıldıktan sonra, tıkanmış nesneyi lavabonun üstünden görüp göremediğinizi belirlemek için bir el feneri kullanın.

Adım No. 2: Tıkanıklığı görürseniz, nesneyi çıkarmak için maşa kullanın

Elinizi asla imhanın içine sokmayın. Şunu vurgulayacağız: ASLA ASLA.

Adım No. 3: Sıkışmayı gidermek için atık imha makinesinin motorunu çevirin

Nesne görülemeyecek veya maşayla tutulamayacak kadar küçükse, atık ünitenizin alt kısmında, lavabonun altındaki deliği bulun. Motordaki sıkışmaların giderilmesine yardımcı olmak içindir. Deliğe bir Allen anahtarı sokun ve ileri geri çevirin. Motorun herhangi bir direnç olmadan serbestçe döndüğünü hissedene kadar devam edin.

Adım No. 4: Motoru sıfırlayın

Motoru sıfırlamak için atık ünitesinin altındaki küçük kırmızı düğmeye basın. Bertarafı tekrar prize takın ve çalıştırmayı deneyin.

Adım No. 5: Boruların bağlantısını kesmeye hazırlanın

Bertaraf hala çalışmıyorsa, tıkanıklık muhtemelen imhaya bağlanan lavabo borularında sıkışmıştır. Tıkanıklığı gidermek için boruların bağlantısını kesmeniz gerekecektir ki bu da karmaşık bir iştir.

Çöp öğütücünün fişini tekrar çekin. Kabini korumak için havlu sererek çalışma alanınızı hazırlayın. Dağınıklığı yakalamak için elinizde büyük bir kova bulundurun.

Adım No. 6: Boruları gevşetin

Çöp öğütücüye bağlı boruları birleşim yerlerinden gevşetmek için elinizi veya ayarlı bir anahtar kullanın. Tıkanıklığın nerede olduğundan tam olarak emin olamasanız da, büyük olasılıkla boruların büküldüğü veya döndüğü yerlerde meydana geldiğini unutmayın.

Adım No. 7: Borunun içindeki sıvının kovaya akmasını sağlayın.

Adım No. 8: Tıkanıklığı giderin

Tıkanmış malzemeyi borudan çıkarmak için ellerinizi kullanın. İsteğe bağlı: Bazıları borunun tıkalı kısmını başka bir lavaboda yıkamak için tamamen çıkarmak isteyebilir.

Adım No. 9: Boruları yeniden bağlayın

Boruları tekrar yerine yerleştirin ve bağlantıları yerine oturuncaya kadar sıkın. Düzgün çalıştığından emin olmak ve sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için çöp öğütücüyü bir kez daha test edin.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir