Menu

Isınma maliyetinizi düşürecek 8 madde! Kabarık faturalar son bulacak

Kışın soğuk günlerinde evinizi ısıtırken maliyeti de düşürmek için uygulayabileceğiniz 8 kolay madde var. İşte doğal gaz faturanızı düşürme yöntemi…

Enerji tasarrufu ipuçlarının çoğu, yıl boyunca birkaç kuruş tasarruf etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır, ancak enerji verimliliğinizi artıracak hangi ipuçlarının paranızın karşılığını en iyi şekilde vereceğini nereden biliyorsunuz?

Bazı ipuçlarının size kesinlikle hiçbir maliyeti yoktur, ancak yine de paradan tasarruf edersiniz. Diğer ipuçları size biraz pahalıya mal olabilir, ancak şu anda cebinizden ödediğiniz paranın %10’unu elinizde tutmanıza yardımcı olabilir. Dalmaya hazır mısınız?

Gerçekten tasarruf sağlayan enerji tasarrufu ipuçları

Aşağıdaki sekiz enerji tasarrufu ipucunu göz önünde bulundurun, böylece kışın gaz faturalarınız geldiğinde terlemezsiniz ve havalar ısındıkça, ilkbahar ve yaz aylarında hangilerinin sürdürülmesinin mantıklı olduğunu görmek için kışa hazırlık önlemlerinizi değerlendirin.

1. TERMOSTATINIZI PROGRAMLAYIN

Bu enerji tasarrufu ipucu size zamandan başka bir şey kaybettirmez: Termostatınızı kışın rahat edebileceğiniz en düşük seviyeye ayarlayın (bazıları 55 dereceye kadar düşer! ). Termostat ayarınızı her derece yükselttiğinizde yakıt faturanız %3 oranında artar.

Sıcaklığı artırmadan önce bir kazak giymeyi düşünün. Evden uzakta olduğunuz saatlerde de termostatı daha düşük bir sıcaklığa programlamayı unutmayın.

Termostatınız farklı sıcaklık bölgelerini programlamanıza izin veriyorsa, kullanılmayan odalarda ısıyı kısın veya kapatın.

2. FİLTRELERİN VE ISITMA SİSTEMİ EKİPMANLARININ BAKIMINI YAPIN

Fırınınızın ve merkezi ısıtma sisteminizin filtrelerini düzenli olarak temizleyin veya değiştirin. Benzer şekilde, sıcak hava ızgaralarını, süpürgelik ısıtıcılarını ve radyatörleri de temizlediğinizden ve bunların temiz olduğundan ve kir veya sıkışmış hava tarafından tıkanmadığından emin olun.

Sıcak sulu ısı radyatöründe sıkışan havanın nasıl boşaltılacağından veya su ısıtıcısının nasıl yıkanacağından emin değilseniz bir profesyonel çağırın. Ayrıca merkezi ısıtma/soğutma kanalı sisteminizde sızıntı olup olmadığını rutin olarak kontrol edebilirler.

Ekipmanı temizlemek ve sızıntı yapmamasını veya mobilya, halı veya perdelerle tıkanmamasını sağlamak gibi basit bir görev, sisteminizin enerji verimliliğini %10 oranında artırırken ekipmanınızın ömrünü uzatabilir.

3. RADYATÖR REFLEKTÖRLERİNİ TAKIN

Evinizi ısıtmak için radyatör kullanıyorsanız, dış duvarlarla radyatörlerin arasına ısıya dayanıklı radyatör reflektörleri yerleştirmek, duvarları gereksiz yere ısıtmanızı önleyecek ve ısı kaybını azaltacaktır.

4. YALITIM EKLEYİN

Boruların ve su ısıtıcınızın etrafına izolasyon sarmak, su ısıtıcıdan musluklarınıza akarken ısı kaybını en aza indirmenize yardımcı olabilir. Yalıtım ekleyerek sıcak su için çok uzun süre beklemenize gerek kalmayacak, su tasarrufu sağlayacak ve toplam enerji maliyetlerinizden %10’a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sadece su ısıtıcısındaki hava giriş deliğini açık bıraktığınızdan emin olun.

5. AÇIKLIKLARI KAPATIN

Sıcak hava kaçabiliyorsa evinizi ısıtmak için para harcamak aptallıktır. Dış dikişlerin, çatlakların ve açıklıkların etrafındaki kalafat ve hava geçirmez şerit. Pencerelerin etrafına ve ahşap, tuğla ve vinil kaplama gibi çeşitli dış malzemelerin buluştuğu noktalara daha fazla dikkat edin.

İçeride, pencerelerin ve kapı çerçevelerinin etrafındaki kalafatlama ve hava sıyırma işlemleri, hava akımını azaltacaktır. Dış kapının alt kısmındaki rüzgarlık da ısının kaçmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bacanızı kullanmıyorsanız damperini kapatın. Ek olarak, hava sızdırmazlığı ve tavan aralarının, duvarların, zeminlerin ve erişilebilir bodrum kenarı kirişlerinin uygun şekilde yalıtılması, toplam enerji maliyetlerinde %10’a kadar tasarruf sağlayabilir.

6. PENCERELERİ DEĞİŞTİRİN

Eski pencereleri , kış aylarında ısıyı evinize geri yansıtan koruyucu kaplamalara sahip yüksek verimli Energy Star çift camlı pencerelerle değiştirmeyi düşünün. Bu, ısıtma ve soğutma maliyetlerinizi %15’e kadar azaltabilir.

Eğer böyle bir yenileme bütçenize uygun değilse pencerelerinizi şeffaf plastik filmle kaplayın . Pencere başına 4 ila 6 ABD Doları tutarındaki tipik bir maliyetle film, plastik ile pencere arasında yalıtkan bir hava cebi oluşturarak pencerelerden ısı kaybını azaltır.

7. MALİYETLERİ AZALTMAK İÇİN FANLARI AKILLICA KULLANIN

Kulağa basit gelebilir ama fanları bilinçli kullanmak enerji tasarrufu sağlayabilir. Sadece bir saat içinde mutfak, banyo ve diğer havalandırma fanları bir ev dolusu sıcak havayı dışarı çekebilir. Bu nedenle havalandırma fanlarını işi bitirir bitirmez kapatın .

Evinizdeki nem seviyesini %30 ile %60 arasında tutmayı hedefleyin. Tavan vantilatörü bulunan odalarda saat yönünde hareket edecek ve tavana yakın sıcak havayı zemine doğru itecek şekilde yönü tersine çevirin.

8. PERDELERİ AYARLAYIN

Bu da başka bir ücretsiz enerji tasarrufu ipucu: Dışarısı soğuk olduğunda, güneş ışığının evinize girmesine izin vermek için gün boyunca güneye bakan pencerelerinizdeki perdeleri ve gölgelikleri açık tutun; daha sonra, yaşayabileceğiniz üşümeyi azaltmak için geceleri bunları kapatabilirsiniz.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir