Menu

Minimalizm nedir? Minimalizm ne anlama gelir?

Minimalist bir yaşam hemen hemen her kadının hayalidir. Sadece kadınların değil erkeklerin de dolayısıyla evde yaşayan tüm bireylerin hayalidir. Çünkü minimalist bir dekorasyon tercih ettiğinizde evde aradığınız şeyleri kolaylıkla bulabilir ve çok daha ferah bir ortamda yaşayabilirsiniz. Bu nedenle özellikle Japonlar tarafından tercih edilen minimal yaşam gittikçe popüler olmaya başladı. Peki, Minimalizm nedir? Minimalizm ne anlama gelir?

Minimalist olmak evde fazla eşyalardan kurtulma anlamına gelir. Gereksiz vazo, gereksiz ürünler ya da eşyalardan kurtulmak aslında minimalizm olarak adlandırılır. Aşırı stresli şehir hayatı ve yoğun tempolu mesailerden kurtulduktan sonra sakin bir dinlenme modu için minimalist mimari tarzlar oldukça popülerdir. Hatta ülkemizde de son yıllarda gittikçe minimalizm taraftarları oluşmuştur. Peki, Minimalizm nedir? Minimalizm ne anlama gelir?

MİNİMALİZM NEDİR?

Her ev sahibinin dekorasyon yolculuğunda, özellikle takvim yeni bir yıla geçtiğinde, evlerinin görünümünde sıfırlama düğmesine basmayı özledikleri bir an gelir.

Ancak 2024 için yeni bir trende atlamak yerine neden zamana meydan okuyan bir trendi düşünmüyorsunuz? Evet, minimalizm olarak bilinen zahmetsiz ama bir o kadar da havalı, zarif dekorasyon tarzından bahsediyoruz .

Ancak minimalist bir yaklaşım yalnızca fazlalıkları ortadan kaldırmak ve yan masaları yeniden düzenlemekle ilgili değildir . Bunun yerine, bu dekor kategorisi özenle seçilmiş parçalara, sessiz bir renk şemasına ve çok sayıda net çizgiye dayanıyor.

Fixr’ın ev tadilat uzmanı Charlotte Granville , “Minimalist dekor, alanı yalnızca iç tasarımın mutlak temellerine ayırarak bir evin unsurlarını odalar için hem gerekli hem de işlevsel olana indirger” diye ekliyor .

Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Minimalist dekorun geçmişine göz atın ve bu görünümü evinize taşımak için bu ustaca profesyonel ipuçlarına dalın.

Minimalist dekor, kulağa ne kadar hoş gelse de, ince dokudan temiz çizgilere kadar her açıdan basit, gösterişten uzak bir stildir.

RetailMeNot alışveriş uzmanı Lisa Davis , “Bu, daha dingin bir atmosfer sunan ve bir evin mimarisinin ilgi odağı olmasını sağlayan sakinlik ve huzur duygusunu teşvik eden bir estetiktir” diye açıklıyor .

Minimalizm aynı zamanda ruhumuza ve içsel sakinlik ihtiyacımıza da hitap ediyor, diye ekliyor Davis, minimalist bir tarzı benimsemenin daha az uğraşılacak “şey” anlamına geldiğini ve bunun da daha az kaygı ve depresyona yol açabileceğini bildiriyor.

Davis, “İnsanlar hayatlarını kolaylaştırmak ve stresi azaltmak, aynı zamanda daha az kaynak ve israfın azaltılmasını savunmak istedikleri için bu dekor tarzı artık daha popüler” diyor.

MİNİMALİZM NE ANLAMA GELİR?

Sanatçı ve tasarımcı Pablo Solomon, evdeki minimalizmin resmi tarihi için Japonya’ya bakmanız gerektiğini söylüyor.

Solomon şöyle açıklıyor: “Görünüşün kökleri, tıpkı bir Zen bahçesine benzer şekilde ‘az olan çoktur’ yaklaşımını savunan Japon Zen felsefesine ve tasarımına dayanıyor.”

Bir odaya herhangi bir şey eklemeden önce her unsurun anlamlı olması ve denge ve uyum hedeflerine katkıda bulunması gerekir.

“Frank L. Wright gibi tasarımcılar , doğal ortamla uyum içinde olan form ve işlev dengesi şeklindeki Japon konseptini benimsediler” diye devam ediyor. “Daha sonra 20. yüzyılın ortalarında İskandinav tasarımcılar bu tarzı basit, pratik, minimalist mobilya ve aksesuarlarla sürdürdüler.”

İskandinav tasarımcılar, minimalizmde kalitenin referans noktası olarak kabul ediliyor ve onların çalışmaları, yüzyıl ortası modern tasarım üzerinde büyük bir etkiye sahipti. İskandinav veya Japonya dekorunu seviyorsanız , her ikisi de minimalist bir dekor şeması için takip edilecek mükemmel desenlerdir.

İşlevsellik, evdeki minimalizmin temelidir; bu, banyo tezgahınızdaki ürün yığınlarıyla ve kitaplığınızı tıkayan önemsiz postalarla kolayca temiz ve basit bir görünüm kuramayacağınız anlamına gelir.

Granville, “Evinizin dağınıklığını gidermek için yaklaşık 450 dolara profesyonel bir organizatör kiralayabilirsiniz” diyor. Bu proje için zaman bulmanız da zorsa, bu harcama iyi harcanmış bir para olabilir.

Davis, “Minimalizm her şeyin bir amacı olduğu anlamına gelir” diye belirtiyor. Bu nedenle mümkünse artık ihtiyacınız olmayan veya kullanmadığınız şeylerden kurtulun. Bu şekilde “odalarınız anında daha açık ve ferah hissedilecek” diye ekliyor.

Ne yazık ki, eğer çok sayıda parlak rengin bir arada kullanılmasından hoşlanıyorsanız, minimalist görünüm muhtemelen size göre olmayacaktır.

Davis, renkler söz konusu olduğunda “minimalizm odaları genellikle tek renkli ve nötrdür; bu da siyahlar, beyazlar ve griler anlamına gelir” diyor. Ancak paletinizde çok koyu renk kullanmayın.

“Bu yumuşak tonlar, hafif ve havadar, davetkar, sakinleştirici bir atmosfere olanak tanıyor; bu nedenle odayı oldukça çabuk kararttığı için odak tonu yerine vurgu rengi olarak siyahı kullanın” diyor.

Ancak Dae Planner butik firmasının kurucusu ve baş tasarımcısı Cassie Hanson , doygun renklerin minimalist bir eve yakışabileceğini söylüyor .

Hanson, “Önemli olan kısıtlamadır; bir veya iki renk seçin ve bunları bir duvarı vurgulayarak, iddialı bir parça koyarak veya kumaş veya aksesuarlarla birlikte kullanın” diye açıklıyor.

Uzmanlar, ağır, süslü sandalye ve masaları atlayıp sade taraftaki mobilyalara yönelin diyor.

Davis ahşap, taş, beton ve cam gibi malzemeleri tercih ediyor.

Hanson ayrıca, “şekillerin aşırı ölçeklenme olmadan temiz ve ince olması” koşuluyla, rattandan metale kadar her şeyin doğal olmasını öneriyor.

Evet, minimalist evinizde desenleri kullanabilirsiniz. Ancak Hanson, “İçlerinde negatif alan bulunanları bulun ve ardından bunları düz renkler ve dokularla serpiştirerek gözün temiz bir şekilde hareket etmesini sağlayın” diyor.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir