Menu

KALYON HOLDİNG SAHİBİ KİM? Kalyon Holding Kimin? Kalyon Holding Sahibi Nereli?

Türkiye’deki devasa projelerde adı geçen Kalyon Holding gündemdeki yerini koruyor. Özellikle Bakırköy Adalet Sarayı, Metrobüs hattı ve İstanbul Yeni Havalimanı gibi projelerde rol alan Kalyon Holding, en çok sahibi ve yönetim kurulu başkanıyla araştırılıyor. Vatandaşlar Kalyon Holding sahibini merak ederek hakkındaki bilgileri araştırıyor. Peki, Kalyon Holding Sahibi Kim? Kalyon Holding Kimin? Kalyon Holding Sahibi Nereli? işte detaylar…

Kalyon Holding Sahibi Kim? Kalyon Holding Kimin? Kalyon Holding Sahibi Nereli? soruları Google arama motorunda sürekli araştırılıyor. Vatandaşlar Türkiye’deki önemli projelerde rol alan Kalyon Holding hakkındaki detayları araştırıyor. Özellikle İstanbul’daki Bakırköy Adalet Sarayı, Metrobüs hattı inşaatı, Taksim yayalaştırma projesi, İstanbul Yeni Havalimanı ihalesi, altyapı sektörü ve enerji ile plastik boru sektörlerindeki başarılarıyla adından söz ettiren Kalyon Holding, Kalyon İnşaat olarak da ilklere imza atıyor ve başarılarını katlıyor.

KALYON HOLDİNG SAHİBİ KİM?

Kalyon Holding’in sahibi Cemal Kalyoncu’dur. Kalyon Holding’in kurucusu ise Hasan Kalyoncu’dur. Hasan Kalyon’cu şirketi 1944 yılında kurmuş ve birbirinden başarılı projelerle dünya çapında ses getirmiştir. Günümüzde de inşaat projelerini peş peşe sürdüren marka, altyapı, enerji, plastik boru ve PVC pencere sistemleriyle de adından söz ettiriyor.

KALYON HOLDİNG KİMİN?

Birden fazla sektördeki başarısıyla adından söz ettiren Kalyon Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu’dur. Kalyon Holding’in başarı hikayesi ise şöyle:

 • 1974 Kalyon İnşaat kuruldu.
 • 1989 Kalpen PVC pencere sistemleri faaliyet geçti.
 • 1998 Türkiye’nin ilk enerji ithalatı Gürcistan’dan gerçekleştirildi.
 • 2000 Ordu Hidro Elektrik Enerji Santrali faaliyet geçti.
 • 2006 Dünyada öncesi veya benzeri olmayan Metrobüs projesi tamamlandı.
 • 2007 Avrupa’nın ileri teknolojili en büyük biyolojik atık su artıma tesisi, Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandı.
 • 2008 Hasan Kalyoncu Üniversitesi kuruldu.
 • 2011 1.300 konut ve sosyal tesis içeren Finanskent tamamlandı.
 • 2012 Dünyada bir ilk olan KKTC Askılı Sistem Deniz Geçişi projesi gerçekleştirildi.
 • 2013 Tüm etapları tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı’nın temeli atıldı.
 • 2016 Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin sözleşmesi imzalandı.
 • 2017 Türkiye’nin ilk rüzgar türbini fabrikası YEKA’nın temeli atıldı.
 • 2018 Azerbaycan’dan Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak TANAP projesine başlandı.
 • 2019 BOTAŞ Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama projesine başlandı.
 • 2020 Kalyon Kültür kuruldu.

KALYON HOLDİNG SAHİBİ NERELİ?

Kalyon Holding’in sahibi Cemal Kalyoncu Bitlis Tatvan doğumludur. Cemal Kalyoncu Trabzon Çaykaralıdır. Orhan Cemal Kalyoncu’nun babası ve Kalyon İnşaat’ın kurucusu Hasan Kalyoncu, Bitlis’te askerlik yaptıktan sonra bölgeye yerleşmiş ve Cemal Kalyoncu bu nedenle Tatvan’da dünyaya gelmiştir.

ORHAN CEMAL KALYONCU KİMDİR?

Orhan Cemal Kalyoncu 1960 yılında Bitlis Tatvan’da dünyaya geldi. Aslen Trabzon Çaykaralı olan Cemal Kalyoncu, babası Hasan Kalyoncu’nun işlerinden dolayı Gaziantep’te liseyi bitirdikten sonra lisans eğitimi için İngiltere’ye yerleşti. 1993 yılında İstanbul’a yerleşerek PVC boru üretim işine başladı. 2013 yılında Başakşehir Stadyumu ihalesini kazandı.

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu (solda), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (sağda).

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu (solda), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (sağda).

HASAN KALYONCU KİMDİR?

Hasan Kalyoncu, 1948 yılında Gaziantep’te doğmuş, Türk iş insanı, hayırsever ve eğitim gönüllüsüdür. Gaziantep Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan Hasan Kalyoncu Vakfı’nın başkanlığını yapmıştır. Ayrıca Gaziantepspor’un eski başkanlarından biridir.

Hasan Kalyoncu, ilkokul ve ortaokulu Gaziantep’te tamamladıktan sonra, 1968 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne girmiştir. 1973 yılında mezun olan Kalyoncu, aynı yıl babasının kurduğu Kalyon İnşaat şirketinde çalışmaya başlamıştır. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını 1980 yılında devralmıştır.

Hasan Kalyoncu, inşaat sektörünün yanı sıra eğitim, sağlık, spor ve kültür alanlarında da faaliyet göstermiştir. 1992 yılında Hasan Kalyoncu Vakfı’nı kurarak Gaziantep Üniversitesi’nin kuruluşuna öncülük etmiştir. Vakıf bünyesinde ayrıca Hasan Kalyoncu Meslek Yüksekokulu, Hasan Kalyoncu Anadolu Lisesi, Hasan Kalyoncu Fen Lisesi, Hasan Kalyoncu Sağlık Meslek Lisesi ve Hasan Kalyoncu Anaokulu gibi eğitim kurumları açmıştır.

Hasan Kalyoncu, spor alanında da Gaziantepspor’un başkanlığını 1996-1998 ve 2004-2006 yılları arasında iki dönem yapmıştır. Gaziantepspor’u Süper Lig’de tutmayı başaran Kalyoncu, kulübün tesisleşmesine de katkı sağlamıştır.

Hasan Kalyoncu, kültür ve sanat alanında da Gaziantep Kültür Sanat Vakfı’nın kurucu üyelerinden olmuştur. Gaziantep Kültür Merkezi’ni inşa ettiren Kalyoncu, Gaziantep’in kültürel mirasının korunması ve tanıtılması için çalışmalar yapmıştır.

Hasan Kalyoncu, 2010 yılında kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Evli ve üç çocuk babası olan Kalyoncu’nun adı, Gaziantep’te birçok yerde yaşatılmaktadır.

DEPREM KENTLERİNE BÜYÜK DESTEK

Kalyoncu Kahramanmaraş merkezi depremlerin ardından bölgeye ciddi derecede maddi yardımda bulundu. Kalyon Holding, 950 milyon TL değerinde nakdi yardımı bölgeye ulaştırırken 3000 kişilik konteyner kendini de İslahiye’de kurdu.

Cemal Kalyoncu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ülkemizin yaşadığı yüzyılın felaketinin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Kalyon Holding olarak ilk andan itibaren yaraları sarmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Depremde hemşehrilerimizin acil temel ihtiyaçlarıyla barınma sorunlarını çözmek için her türlü desteğe devam ediyoruz. Allah’ın izniyle 3000 kişilik konteyner kentimizi Pazartesi günü İslahiye’de hizmete alacağız. Vatandaşlarımızı yerleştireceğiz. Kalyon Holding olarak 950 milyon TL yardımda bulunuyoruz.”

Beğen  1
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir